Photo 21552729 / Cigarette Smoke © Dimasobko | Dreamstime.com
K

Kouření a jeho rizika pro ústní dutinu

Každý už určitě alespoň jednou slyšel, že kouření škodí zdraví – tato věta se objevuje dokonce i přímo na krabičkách od cigaret. Přesto se den co den člověk může setkat s kuřáky, kteří tento fakt ignorují. Důvod je jednoduchý: v danou chvíli závislost na nikotinu a příjemné pocity zvítězí. Jenže když začne být problém vidět, je už většinou pozdě. Jaká rizika má tedy kouření ze stomatologického hlediska?

Vliv na složení slin a bakterie

Sliny mají antimikrobiální účinek, který je ale díky jedovatým látkám z cigaretového kouře narušen. Zvyšuje se množství nebezpečných kazutvorných a parodontálních bakterií. Pokud navíc nedochází k pravidelnému odstraňování plaku, objevuje se u těchto lidí tzv. plakem podmíněná gingivitida, neboli zánět dásní. Někdy se u mladých jedinců vyskytuje ulcerózní nekrotizující gingivitida – v tomto případě je dáseň zarudlá, může krvácet a její okraje se rozpadají. U kuřáků je zvýšené riziko parodontitidy, která může vést až ke ztrátě zubů. Pro úspěšnou léčbu je důrazně doporučováno zlepšení ústní hygieny a samozřejmě, jako i u všech následujících problémů, zanechání kouření.

Vliv na sliznice 

Zplodiny působí na sliznice i další měkké tkáně jako dráždivý faktor, ty proto mají sklon se bránit. Povrchové (epitelové) buňky se rychleji množí a jejich vrstva se ztlušťuje. Tento stav se nazývá hyperkeratóza a v ústech vypadá jako bílý povlak s červenými tečkami. Může být zaměněna s leukoplakií, kdy se buňky brání přeměnou na odolnější typ. Je zde riziko rakovinného zvratu.

Rakovina v dutině ústní 

Toxiny z tabákových výrobků ohrožují buňky a jejich opravné mechanizmy, v důsledku toho mnoho kuřáků onemocní rakovinou. Příznaky jsou často velice nenápadné, proto bývá obtížné karcinom odhalit, přestože je jeho včasná diagnostika klíčová. Proto by měl každý věnovat pozornost jakýmkoli nezvyklým útvarům, od vřídků a bradavic až po nemizející bílé povlaky. V tomto případě je na místě navštívit vašeho zubního lékaře. Rakovina může postihnout jazyk, veškerou sliznici, patro, rty i slinné žlázy. Nabízí se jak chirurgické řešení, kdy je nezbytné postiženou část vyříznout, tak ozařování a chemoterapie. 

Další vlivy

Jedním z důvodů, proč jsou cigarety tak oblíbené, je bezpochyby nikotin. Ten však způsobuje tzv. systémovou vasokonstrikci (zúžení cév po celém těle). Díky tomu se do tkání dostává méně kyslíku. To je však opět problémem z hlediska tkání parodontu (závěsný aparát zubu), které díky rychlému metabolismu potřebují kyslík ve velkém množství. Zplodiny z kouře ovšem v místě svého působení oslabují obranné mechanismy, proto je také zpomaleno hojení a veškeré chirurgické zákroky představují u těchto pacientů větší riziko. Existují i zubaři, kteří dokonce odmítají za těchto podmínek operovat (např. implantovat). Jiným problémem, v porovnání s předchozími ne tak závažným, může být pro někoho žluté až hnědé zbarvení zubů a sliznic. Tyto pigmentace lze odstranit různými rotačními kartáčky nebo metodou airflow. 

Toto tedy byly problémy, které kouření způsobuje. Na závěr je nutné podotknout, že rizika ani zdaleka nejsou omezena na dutinu ústní, ale postihují i plíce, dýchací cesty a mají vliv na celé tělo. Kuřáci navíc svým zlozvykem ohrožují nejen sebe, ale i osoby, které jsou pasivně nuceny cigaretový dým vdechovat.

Lucie Svobodová

Chcete dostávat emailové novinky?