L

Léčba zvýšené citlivosti zubů

Zvýšená citlivost zubů je nepříjemný problém, který postihne nejednoho z nás. Bohužel, v ordinacích zubních lékařů jsou citlivé zuby často přehlíženy a není jim věnována dostatečná pozornost. Důvod je jednoduchý, zvýšeně citlivé zuby jistě mohou pacienta potrápit, ale nepřipraví ho o chrup tak jako parodentóza nebo zubní kaz.

KDO JE OHROŽEN ZVÝŠENOU CITLIVOSTÍ ZUBŮ?

Nejprve musí stomatolog zvážit, zdali nespadáte do některé z kategorií, která je přímo vystavena problému citlivých zubů. To jsou lidé používající tvrdé zubní kartáčky nejčastěji v kombinaci s nesprávnou technikou čištění zubů. Dále pacienti s parodontózou a odhalenými krčky, bulimici, konzumenti příliš kyselých potravin a nápojů a v neposlední řadě lidé, kteří žvýkají tabák. Po tomto krátkém zjištění Vám zubní lékař odebere anamnézu, tedy zjistí, kdy se problém citlivých zubů vyskytuje, co bolest zhoršuje nebo zmírňuje a jaký má bolest charakter (tupá, ostrá, bodavá, krátkodobá, dlouhodobá). Posléze provede lékař vyšetření úst a zhodnotí jejich aktuální stav.

PŘÍČINOU BOLESTI NEMUSÍ BÝT CITLIVÉ ZUBY

Tyto informace jsou nezbytné pro stanovení správné diagnózy, která mnohdy nemusí se zvýšenou citlivostí zubů nijak souviset. Pokud pacient trpí nepříjemnou ostrou bolestí po konzumaci kávy či zmrzliny, je na místě se domnívat, že příčinou je právě zvýšená citlivost zubů. Musíme ale brát na zřetel, že stejné příznaky má i zánět zubní dřeně, zlomenina zubu a mnoho jiných onemocnění. Proto mějte na paměti, že důsledným sledováním svých obtíží ulehčíte lékaři práci a dříve se dopátráte spravné příčiny problému.

 

VŠE ZAČÍNÁ PREVENCÍ A PORADENSTVÍM

Ačkoli je pro většinu pacientů rozmluva se zubním lékařem na téma prevence nutné zlo, které je potřeba v ordinacích občas vylechnout, pravdou zůstává, že je nezbytné. Právě zvýšená citlivost zubů vzniká nejčastěji jako důsledek špatných hygienických návyků. Nejprve tedy zubní lékař musí zvážit vliv hygieny na stav chrupu. Poté Vám doporučí vhodný zubní kartáček a zubní pastu, která obsahuje látky, jež snižují citlivost zubů. Dále je vhodné předat lékaři nutriční záznam, ve kterém lékař stanoví rizikové potraviny a nápoje. To jsou zejména ovocné džusy, citrusové plody a kyselé potraviny. Je mylné se domnívat, že pouhou úpravou hygieny bychom se zbavili dlouhodobého problému citlivých zubů. Je potřebné upravit stravovací návyky a velmi často přikročit i k ošetření zubů.

 

LÉČBA ZVÝŠENÉ CITLIVOSTI ZUBŮ V ORDINACI

Zubní lékař dle závažnosti problému může zvolit některý z typu ošetření. Při ojedinělých problémech probíhá ošetření především odborně, pomocí různých pryskyřic a výplní, kterými se zakryje postižené místo. Úleva je okamžitá a trvá i po dobu několika týdnů. U složitějších případů, kdy zvýšená citlivost zubů limituje pacienta v osobním životě natolik, že je narušen jeho komfort a psychika, přichází v úvahu umrtvení zubu či jeho vytržení. V současné době se stále více uplatňují laserové technologie, které vykazují poměrně dobré výsledky. V případě zvýšené citlivosti zubů vzniklé z důvodu odhalení krčků přichází v úvahu chirurgické ošetření dásní. Po tomto zákroku je dáseň navrácena zpět na svou pozici a odhalené kanálky zubu, které přenášely bolest, opět překryty.

 

PRVNÍ POMOC PŘI CITLIVÝCH ZUBECH

Pokud trpíte zvýšenou citlivostí zubů, je vhodné navštívit zubního lékaře. Vždy nemusí být příčinou Vašich problémů právě zvýšená citlivost, ale může se jednat o mnohem závažnější a Váš chrup ohrožující problém. Pokud jste přesvědčeni, že příčinou Vašich obtíží je zvýšená citlivost zubů, kupte si zubní pastu pro citlivé zuby. Na trhu jich existuje celá řada a jsou k dostání ve všech nákupních řetězcích. Pokud nevíte kterou, hledejte zubní pastu s aktivní složkou NovaMin, která snižuje citlivost zubů téměř okamžitě. I přes tento krok, který Vám odhalí mnohé a napoví, jestli skutečnou příčinou je vážně zvýšená citlivost zubů, musíte zubního lékaře dříve či později navštívit.

 

ZÁVĚREM…

Zvýšená citlivost zubů je dlouhodobý a život obtěžující problém, který musí být včas řešen. Oddalovat návštěvu zubní lékaře je krátkozraké a mnohdy to přinese více problémů a trápení než včasné vyšetření chrupu. Pomocí řady materiálů, laserů či chirurgických zákroků umí lékaři řešit i velmi závažné problémy zvýšené citlivosti zubů, proto neváhejte a zubního lékaře navštivte. Třeba bude nutné hledat příčinu problému úplně někde jinde.

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?