Photo 3141210 © Miroslav Hlavko | Dreamstime.com
M

Může mít piercing negativní dopad na dutinu ústní?

Piercing je pro mnohé lidi způsob sebevyjádření. Jedná se o otvor ve rtu, jazyku, tváři, uzdičce nebo čípku, který je ozdoben šperkem. Jsou si ale všichni vědomi možných dopadů na zdraví nejen v oblasti dutiny ústní?

Zvýšené riziko infekce 

V dutině ústní se běžně vyskytují miliony bakterií. Problém může nastat, když se bakterie dostanou do oblasti piercingu, kde se přemnoží s dochází k zánětů. Projevem zánětu je otok a v případě jazyka dochází až k obtížím při polykání a dýchání. Je proto velmi důležité dbát na hygienu dutiny ústní a piercingu. K dezinfekci se používá roztok soli a vody nebo různé ústní vody. 

Poškození dásní 

Pokud je piercing umístěn příliš blízko dásním může postupně dojít k jejich ústupu. To vede k odhalení dentinu a cementu, které jsou méně odolné a snadněji zde vzniká zubní kaz. 

Abraze zubních tkání 

Piercing v dutině ústní vybízí k tomu, aby si s ním pacient neustále hrál a jelikož je šperk vyroben z tvrdého kovu, dochází k postupnému obrušování zubních tkání nebo dokonce odlomení zubu.

Endokarditida  

Propíchnutá tkáň je rána, která je bránou vstupu bakterií. U zdravého jedince si imunitní systém s místní infekcí poradí a dochází k zahojení. U rizikových pacientů ale hrozí, že bakterie se z dutiny ústní dostanou do krevního oběhu, usadí se na srdečních chlopních a dochází k endokarditidě, což je závažný zánět srdce. 

Alergická reakce na kovy 

Alergickou reakci často vyvolávají šperky z niklu, chromu nebo slitiny niklu a kobaltu. Dochází k rozvoji tzv. Kontaktní dermatitidy až k anafylaktickému šoku. Vhodný je naopak titan a chirurgická ocel.  

Komplikace pro zubaře  

Pro zubního lékaře může piercing komplikovat běžná vyšetření jako například zhotovování pravidelných rentgenových snímků, kdy piercing snižuje kvalitu zobrazení.  

Před tím, než si necháte udělat piercing  

Je důležité nebrat na lehkou váhu zařízení, kde si piercing necháte udělat. Vpich musí být provedený odborníkem pomocí sterilní jednorázové jehly. Doporučuje se mít očkování proti hepatitidě typu B a proti tetanu. 

V případě, že se pacient i přes možná rizika pro piercing rozhodne, měl by dodržovat následující opatření snižující riziko vzniku komplikací: 

  • Pečlivá ústní hygiena 
  • Pravidelné preventivní prohlídky u zubního lékaře 
  • Pravidelná dezinfekce a udržování rány v čistotě  
  • Vytáhnout si šperk při sportovní aktivitě a ideálně chránit ústa chráničem (víc v článku viz složka) 
  • Vyhýbat se hraní si se šperkem 

 

Iveta Brabcová

Jmenuji se Iveta Brabcová a jsem studentkou třetího ročníku zubního lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Kromě psaní odborných článků pro vzdělávání veřejnosti, také školím dentální hygienu ve školách a školkách. Ve volném čase se věnuji tanci, sportu a ráda cestuji.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?