Photo 272248694 / Question Mark Dentist © Andrey Popov | Dreamstime.com
N

Na co se v poradně často ptáte

V poradně projektu Nechci kazy je nespočet zajímavých a důležitých dotazů, na které se nás ptáte. Podívejme se na nejčastější problémy, které vás trápí důkladněji.

Mám citlivé zuby po vrtání kazu

Vrtání ve sklovině nebolí, ale dostane-li se vrtačka k zubovině, začíná to být znát. Každý jsme jiný a bolest vnímáme různě! Při opravě kazu je standardem znecitlivění formou injekce, je možné znecitlivět i samo místo vpichu pomocí anestetika na vatičce. Vrtání by tak mělo být snesitelné.

Když anestetikum přestane působit může a nemusí nastoupit takzvaná pooperační bolest. Je to jako po kterékoli jiné operaci, kdy se vše vrací k sobě a místo se začíná vzpamatovávat po zásahu do své integrity.

Zubovina je prostoupená nervovými výběžky, které vedou v tunýlcích ze zubní dřeně až na hranici se sklovinou. Čím blíže k zubní dřeni kaz byl, tím bolestivější a delší může rekonvalescence být. 

Oprava kazu není jen práce na tvrdých tkáních, ale i zásah do dásní. Jednak při aplikaci injekce, při nasazování spony kofferdamu či opravě mezizubního kazu. Vše se zkrátka musí zhojit, a to nějakou dobu trvá. U někoho pár dní, jindy týden a někdy i déle. Vždy však platí, že veškeré obtíže se musí pomalu, ale jistě vracet do normálu, pokud je tomu naopak je vhodné navštívit lékaře.

Varovné signály, kdy zajít k lékaři po zhotovení nové výplně:

  • Bolest dásní, nemožnost volného čištění mezizubního prostoru. Výplň zasahuje moc do mezizubního prostoru.
  • Bolest na skus, vysoká výplň.
  • Bolest vyvolaná podrážděním zubu (studené, kyselé apod.), která dlouho neustupuje.
  • Bolest bez příčiny, noční bolest.
  • Nepřetržitá bolest
  • Otok

Mám novou bílou výplň a zub mě stále trápí

Fotokompozitní výplň je velmi kvalitní variantou k rekonstrukci ztracené části zubu, ale je velmi citlivá na postup zhotovení. Problém může nastat hned v několika krocích.

Sucho a výplň na zub dobře přilepit je základ úspěchu! Aplikace kofferdamu zajistí sucho a správná příprava povrchu zubu adhezivním systémem docílí pevného spojení výplně a zubu. Pokud toto selže může vzniknout kdekoli mezi zubem a výplní spára. Zub je pak citlivý na různé podněty (studené, teplé, kyselé apod.), na skus, či výplň za nějaký čas vypadne.

Vkládání materiálu do zubu musí být ve vrstvách kvůli jeho smrštění při tuhnutí. Aplikuje-li se kompozit ve velkém množství najednou, zub může popraskat, a to zvýší jeho citlivost.

Chybí-li bod kontaktu k sousednímu zubu, mezi zuby leze jídlo, a to pak dráždí dáseň.

Bohužel pokud má bílá výplň některý z těchto nedostatků, je potřeba ji zhotovit znovu.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?