N

Neviditelná rovnátka

Již před narozením se rozhodne o našem budoucím postavení a tvaru zubů. Mohou za to genetické předpoklady každého jedince. Mít krásný a bezchybný úsměv je v dnešní době přání téměř každého z nás. Je důležitý nejen pro osobní, ale i profesní vztahy a lidé s hezkými zuby se dokonce častěji smějí.

ROVNÁTKA (ORTODONTICKÝ APARÁT)

Jsou typem zdravotní pomůcky ortodontistů, kteří se s jejich pomocí snaží narovnat nevhodný skus a upravit špatné postavení zubů. Dělí se na fixní a snímatelná. Mohou být aplikována jak na horní, tak dolní čelist.

Pokud jde o estetiku fixních rovnátek, existují průhledné zámky vyráběné z keramiky či safíru. Další možností léčby je pomocí folie Invisalign, která je však vhodná jen pro léčbu menších vad. Je-li potřeba řešit těžší defekty, pacient je náročnější a vadí mu zámky, nejlepší variantou jsou neviditelná (lingvální) rovnátka.

NEVIDITELNÁ (LINGVÁLNÍ) ROVNÁTKA

Tato rovnátka patří mezi fixní (pevná). Neexistují úplně neviditelná rovnátka. Neviditelná se jim říká proto, že jednotlivé části (zámečky, drát a gumičky) se připevňují na vnitřní (lingvální) plochu zubů, proto na první pohled skutečně nejsou vidět.

Pro samotného lékaře i laboratoř představují preciznější a náročnější práci, neboť musí být vytvořena přesně na míru. Jsou individuálně tvarovaná a přesně kopírují povrch zubů. Umožňuje to vytvoření velmi tenkých zámků, a tím velký komfort a pohodlí pro pacienta.

Od toho se ale odvíjí i cena. Lingvální rovnátka jsou finančně o dost náročnější v porovnání s klasickými kovovými fixními rovnátky. Jsou vhodné pro pacienty, kteří si kvůli své profesi nemohou dovolit nosit „viditelná“ rovnátka, a přesto potřebují korekci zubů.

Tato rovnátka bývají vyrobena ze slitin zlata. V případě otevřeného úsměvu pak mohou působit jako šperk.

 

VÝHODY

  • Estetika – neviditelnost
  • Precizní zhotovení na míru pacientovi
  • Léčí i těžší případy natočení zubů
  • Kratší doba léčby
  • Snášenlivost organizmem pro vhodný materiál (zlato) – vhodné pro pacienty alergické na nikl

 

NEVÝHODY

  • Vyšší cena ( 60 000 – 100 000 Kč)
  • Zpočátku větší bolestivost měkkých tkání, drobné oděrky, šišlání

 

LÉČBA POMOCÍ NEVIDITELNÝCH ROVNÁTEK

Tento způsob léčby mohou provádět pouze specializovaní ortodontisté s kvalitními moderními přístroji. Doba před samotnou aplikací rovnátek se díky náročnosti může pohybovat i v řádu několika měsíců.

Doba nošení může být u těchto rovnátek kratší než u viditelných z důvodu individuality. Vše ale záleží na obtížnosti vady. Doba léčby kovovými fixními rovnátky se pohybuje kolem 2 let. U lingválních se zkracuje až o třetinu. Jako u všech typů rovnátek je nutné pravidelně docházet na kontroly a používat přídavná pomůcky ústní hygieny na aparáty podle pokynů lékaře. Pokud by chtěl pacient dobu léčby ještě krátit, provede se menší chirurgický zákrok, který ji dokáže zkrátit o další třetinu.

 

HYGIENA NEVIDITELNÝCH ROVNÁTEK

Fixní rovnátka jsou náročnější z hlediska ústní hygieny. Je zde větší nebezpečí vzniku zánětu dásní a zubního kazu v důsledku špatného čištění a usazování zbytků potravy. V případě lingválních rovnátek je udržování hygieny ještě obtížnější, neboť čištění na vnitřních ploškách zubů je nepřehledné a mnohem náročnější na udržování čistoty i bez rovnátek. Znamená to tedy pečlivě si čistit zuby nejlépe po každém jídle. Je vhodné pořídit si jednosvazkový (sólo, single) kartáček a mezizubní kartáčky, které nám pomohou odstranit plak i v místech, kam bychom se klasickým kartáčkem nedostali. Je však velmi důležité naučit se správnou techniku v jejich užívání! Dále se doporučují zubní pasty a ústní vody s vyšším obsahem fluoru. Zejména při konzumování tvrdé potravy je nutné dávat pozor, aby se zámeček neuvolnil a neodlomil.

 

 

 

 

 

 

update

 

ok

MDDr. Kristýna Horáková

Chcete dostávat emailové novinky?