Photo 169710876 © Aleksandr Rybalko | Dreamstime.com
O

Odstranění bílých skvrn metodou ICON®

Možná jste si u sebe nebo u svých blízkých někdy všimli bílých křídově zbarvených skvrn na předních zubech. Přední řezáky a špičáky, především v horní čelisti, jsou naše vizitka, naše výkladní skříň. Úsměv je to, co prodáváme. Pokud je v úsměvu cokoli rušivého, zuby nepůsobí jednotným dojmem a každý si hned všimne.

Tyto defekty jsou doménou skloviny, nejtvrdšího materiálu v lidském těle. Hlavní minerál tvořící sklovinu je hydroxiapatit, sloučenina vápníku a fosfátu. Krystalky hydroxiapatitu jsou mechanicky velmi odolné, avšak v kyselém prostředí se vyplavují a sklovina řídne. S těmito skvrnkami se zuby již prořezávají do úst, anebo se časem objeví z různých příčin.

Struktura bílého opákního pole vzniká ztrátou minerálních látek pod povrchovou vrstvičkou skloviny. Zde dochází ke vzniku dutinek a tím pádem k jinému lomu světla oproti zdravé sklovině. 

Možné příčiny vzniku bílých flíčků:

  • Demineralizace – Prvotní známka tvořícího se zubního kazu. Flíčky často vznikají při nošení fixních rovnátek, v místě okolo zámečků. Tato místa se hůře čistí a usazování zubního plaku je snazší.
  • Fluoróza – Nadměrný přísun fluoru v určité fázi vývoje zubu.
  • Vrozená hypomineralizace skloviny – Příkladem může být MIH syndrom

Pojďme se seznámit s jednou z možností odstranění těchto nedokonalostí. Je jí mini invazivní metoda infiltrace skloviny pryskyřicí. Jinými slovy oprava skloviny bez nutnosti vrtání, kdy se defekty zacelí speciální pryskyřicí. K tomuto účelu se využívá výrobku ICON®. Metoda se uplatňuje především na viditelných plochách zubů. 

Pracovní postup

Důležité je mít zajištěné suché pracovní pole, tuto podmínku lékař zajistí použitím kofferdamu. Tím je dosaženo dokonalého oddělení od dásní, slin, rtů a tváří.

Následuje sekvence kroků, při nichž se sklovina chemicky naruší, vysuší a následně prosytí pryskyřicí.

  • ICON Etch – aplikace leptacího gelu 15% kyseliny chlorovodíkové po dobu 2 minut, dokonalý oplach.
  • ICON Dry – nanesení 99% ethanolu sklovinný povrch dokonale vysuší. Ethanol působí 30 sekund a je dokonale vyfoukán proudem vzduchu.

Tyto dva kroky je potřeba provést alespoň 3x aby bylo dosaženo demineralizované porézní vrstvy pod povrchem skloviny.

  • ICON Infiltrant – vysušené místo s narušenou sklovinou je infiltrováno velmi dobře zatékavou pryskyřicí, která zateče do porozit a všechny místečka vyplní. Místo je naimpregnováno. Infiltrát působí 3 minuty a následně je vytvrzen polymerační lampou po dobu 40 sekund. Krok se může opakovat ještě jednou s dobou působení infiltrantu po dobu 1 minuty a následně vytvrdit.
  • Takto ošetřené zuby jsou následně vyleštěny leštící pastou. 

Výsledkem ošetření touto metodou jsou přirozeně vypadající zuby bez rušivých elementů. Vše bezbolestně a v jedné návštěvě. Zeptejte se na tuto metodu svého zubního lékaře.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?