D

Dlouhotrvající bolesti a citlivost zubu po zhotovení bílé výplně

Dobrý den před 4 týdny mi byl vrtán kaz na zubu 5 dole podle zubařky nebyl hluboký nebolel mě byl zachycen náhodně na kontrole byl tedy vyvrtán následně dana bílá plomba od te doby me ale zub neustále bolí ,zub bolí ma skus na studené na teplé a tepe mě tam v noci me to probudí a musim si dat aulin byla sem u zubarky jiz 3 x s bolestí udelala me rentgen a řekla ze tam nic nevidí ze plomba je udělaná dobre a prevrtavat ji nebude a ze mám čekat i za cenu ze bych měla jest prášky na bolest ze kaz nebyl hluboký takže nerv chyceny nebude už ale nevím co mám tedy dělat byla už nepříjemná a připadala jsem si jako bych si to snad vymyslela čím by to ještě mohlo být ? Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

citlivost zubů a dásní po vrtání je běžná a intenzita obtíží individuální. Stav by se měl zlepšovat, ne naopak. Dlouhodobé užívání analgetik není dobré. Z vašeho popisu by se mohlo jednat o „pumping efekt“, kdy při zhotovení bílé výplně nedošlo k dokonalému přilepení materiálu k zubu a při skusu výplň pumpuje. Pumpuje se tekutina dentinovými kanálky a tím se dráždí nerv. Problém na rentgenu nemusí být patrný. Toto chronické dráždění může vést až ke vzniku zánětu zubní dřeně, i přes to, že byl kaz malý. Zánět zubní dřeně se projevuje Vámi popisovanou citlivostí na studené či teplé a noční bolestí. Stav se sám neupraví, je třeba výplň převrtat.

Více informací naleznete zde.

 

 

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?