M

Mám červenobílou ránu mezi zuby.

Dobrý den, několik dní mám mezi 5. a 6. zubem (nahoře nalevo) červeno-bílou ránu. Je malá a je přímo mezi zuby. Nijak nebolí. Ze začátku jsem myslela, že jsem si ji jen narušila, třeba zubním kartáčkem, ale teď, když po ní přejedu jazykem mám pocit, jako kdyby se na tom místě “drolila“ nebo byla “rozežraná“ (to už je ale asi trochu extrémní popis) ?.
Nejdřív mi připomínala aft, ale právě naopak, místo bouličky je to jako když se tam tvoří “dírka“ dovnitř.
Kouřím, a proto jsem asi tolik paranoidní. Nekouřím moc, v průměru ai dám tak 4 cigarety za týden, někdy míň, někdy víc, po dobu cca. 6 měsíců. Den předtím, než jsem to objevila, jsem si při kousání horkého jídla popálila ústa, ale to už se mi stalo mockrát a takovouhle reakci jsem neměla. Je možná preventivní samoléčba, aby se do toho přípádně nic nedostalo a možná se urychlilo hojení? A nebo mám prostě vyčkat, a když tak zajít k zubaři?
Prosím o radu.

Dobrý den, 

Podle toho, co popisujete, usuzuji opravdu na poranění dásně. Bílá blanka značí probíhající hojení a propad tkáně k tomu také patří. Vše by se mělo do týdne zacelit. Pokud se místo nebude hojit či se stav bude zhoršovat, navštivte svého lékaře. Pečlivě čistěte okolí měkkým kartáčkem s vyšším počtem rovně střižených vláken a zařaďte zubní pastu nebo ústní vodu s obsahem chlorhexidinu, zakoupíte v lékárně. Kouření se snažte omezit na minimum, hojení spíše prodlužuje.

Více informací naleznete zde.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?