Foto 216877939 © Dmytro Sydor | Dreamstime.com
P

Proč je důležité dělat rentgeny zubů?

Rentgen je základní zobrazovací zařízení, které slouží k vyšetření napříč mnoha medicínskými obory. Nezastupitelnou roli hraje i ve stomatologii. V moderních ordinacích je v dnešní době pravidelné snímkování zubů pomocí rentgenů samozřejmostí. Někteří pacienti z něj ale stále mají obavy. V tomto článku uvedeme vše na pravou míru.

Proč je důležité rentgenové snímky provádět? 

V dnešní době lékařům v ordinaci pomáhají různé nástroje k identifikaci zubního kazu. Základem je dobré osvětlení a suché plošky zubů. Dále je velice nápomocný i mikroskop nebo lupové brýle. Stále jsou však místa, kam bohužel ani s největším zvětšením nedohlédneme. Zde si uvedeme pár příkladů:  

  • Mezizubní kazy
  • Zubní kazy pod plombami 
  • Ztráta kosti 
  • Zánět v oblasti kořene 

Jsou rentgeny nebezpečné? 

Dávka radiace ze zubních rentgenů je velice nízká. V následující tabulce je pro srovnání pár příkladů, kdy do svého těla dostanete značně větší dávku radiace a nemusíte si toho být vůbec být vědomi.

Bite wing  5 µSv 
OPG  10 µSv 
CBCT  200 µSv 
Denní dávka z prostředí   10 µSv 
Snězení banánu  1 µSv 
3hodinový let  40 µSv µSv 
Kouření 1 krabičky cigaret za den po dobu jednoho roku  360 µSv 

Nadbytku radiace se skutečně není nutné obávat. Maximální dávka je stanovena na 50 000 µSv  u zdravotnického personálu. 

Zubní rentgeny během těhotenství 

Jak již bylo zmíněno, dávka záření je u zubních rentgenů velice nízká. Navíc dutina ústní se nachází daleko od vyvíjejícího plodu a zdravotní personál vás opatří ochrannými olověnými pomůckami. Z těchto důvodu tedy není zhotovování rentgenového snímku zubů asociováno s poškozením plodu. Je ale vhodné před plánovaným těhotenstvím mít chrup v pořádku. 

V zubních ordinacích se setkáte se několika typy rentgenového snímkovaní, pojďme si postupně rozebrat a podívat se, proč jsou tak důležité. 

Bite-wing 

Bite-wing je typ rentgenového snímku, který vychází z anglického bite – kousnout a wing – křídlo.  

K zhotovení je nutné plastové křidélko, do které se vloží film a skousne se. Našim cílem je zobrazit korunky horních a dolních zubů najednou. Provádí se jednou až dvakrát ročně a slouží lékaři především k identifikaci mezizubních kazů. Ty jsou pouze pohledem do úst velice špatně rozpoznatelné a jedná se o nejčastější typ zubního kazu u dospělých. Můžeme jim předcházet pravidelným používáním mezizubních kartáčků, které vám vybrala dentální hygienistka.  

OPG 

Ortopantomogram je snímek, který zobrazuje nejen všechny zuby, ale i čelist, čelistní kloub a vedlejší nosní dutiny.  Zpravidla se zhotovuje při vstupním vyšetření, aby měl lékař přehled, co se v dutině ústní nachází. Lze tak odhalit i cysty, tumory, úbytek kosti anebo zlomeniny. 

CBCT 

CT si představte jako několik snímků spojených dohromady. Z toho nám vznikne 3D obraz. Najde své využití především v implantologii. Před zavedením implantátu je nutné detailně znát struktury v dutině ústí.  

 

Rentgenové snímkování je velice důležité v rámci prevence zubního kazu. Lze tak přijít na kazy, které by jinak v dutině ústní nebyly vidět. Je to rychlé a bezbolestné. 

Chcete dostávat emailové novinky?