Photo 37191408 / Dental Hygienist © Nejron | Dreamstime.com
P

Proč je návštěva dentální hygienistky důležitá?

Dentální hygiena je preventivní léčebný výkon. Jejím cílem je předcházet vzniku zánětu dásní, parodontitidě a vzniku zubního kazu. Pacientovi tak do budoucna ušetří mnoho starostí a peněz. Na dentální hygieně vás teoreticky i pomocí praktického nácviku poučí o správném a efektivním používání dentálních pomůcek a postarají se také o šetrné odstranění zubního kamene a pigmentací.

Kdy navštívit dentální hygienu poprvé?

Cílem dentální hygieny je naučit pacienta správně pečovat o svůj chrup a předejít tak možným komplikacím. Tedy zejména vybrat vhodné velikosti mezizubních kartáčků a naučit jejich správnému používání. Z toho plyne, že nejvhodnější je návštěva dentální hygieny po vytvoření prvního mezizubního prostoru. Tehdy je čas na výběr prvního mezizubního kartáčku správné velikosti a naučení se správné techniky jeho používání. Dentální hygiena je správnou volbou pro pacienta s jakýmkoliv stavem chrupu, pokud se budete pokyny dentální hygienistky řídit, výsledkem bude výrazné zlepšení stavu vašeho chrupu a dásní.

Význam mezizubních kartáčků

Zub má 5 plošek. Klasickým zubním kartáčkem jsme schopni vyčistit pouze 3 z nich, tedy jen 60 % celkové zubní plochy. Zbylých 40 %, což jsou 2 plošky tvořící mezizubní prostory, zůstane pokryto zubním plakem. Pokud plak není z těchto míst pravidelně odstraňován, dochází postupem času ke vzniku zubního kazu a nenápadného zánětu dásní, který postupem času překročí do stádia parodontitidy. Parodontický stav již nelze léčit, pouze stabilizovat. Ošetření takových zubů vždy závisí na závažnosti stavu, v pokročilém stádiu mohou zuby vypadnout nebo je potřeba je vytrhnout, načež je řešením velmi drahé ošetření formou protetických konstrukcí nebo implantátů.

Jak to na dentální hygieně probíhá?

Na první návštěvu si vyčleňte asi hodinu svého času. Dentální hygienistka nejprve zhodnotí stav vašeho chrupu a tkání, které zub obklopují. Poté vás teoreticky poučí o správné technice čištění, upozorní na hůře čistitelná místa, vybere vhodné velikosti mezizubních kartáčků a naučí vás jejich správnému používání. Nakonec vám pomocí speciálních leštících past a airflow technologie šetrně odstraní zubní kámen a pigmentace.

Estetika

Dentální hygiena řeší také estetickou stránku zubů. Pigmenty a zabarvení na zubech způsobené konzumací kávy, černého a zeleného čaje, červeného vína, ale také kouřením vám pomocí moderních metod využívající speciální leštící pasty a air-flow neboli pískování zuby krásně vyčistí. Dentální hygienistka vám také nabídne a vysvětlí možné způsoby bělení v případě zájmu.

Není důvod se obávat

Důvodem odkládání návštěvy dentální hygienistky bývá strach z bolesti. Obavy ale nemají v tomto případě opodstatnění. Odstraňování zubního kamene může být v případě, že jsou ho na zubech velké nánosy, nepříjemné, ale bolet vás určitě nebude. Při opakovaných návštěvách bude zákrok probíhat výrazně rychleji, protože nánosy zubního kamene budou menší. Časem si osvojíte správné používání pomůcek dentální hygieny natolik, že spolehlivě vyčistíte všechny zubní plochy, takže se zubní kámen tvořit nebude.

Cena ošetření

Cena ošetření je v různých ordinacích individuální. Většinou se v době přípravy článku pohybuje v rozmezí od 1 000 do 2 500 Kč. Mnohé zdravotní pojišťovny dentální hygienu dlouhodobě podporují, proto doporučujeme pečlivě pročíst nabídky té Vaší a v případě možnosti zažádat o jednorázový příspěvek.

Veronika Staňková

Studuji zubní lékařství na Univerzitě Karlově v Plzni. Rozumím, že na začátku řady zdravotních problémů včetně onemocnění zubů stojí nedostatečná informovanost, proto bych ráda přispěla k vašemu zdraví sdělováním relevantních informací skrze své články. Je důležité osvojit si správnou péči o zoubky už v útlém dětství, proto se spolužáky také vzděláváme děti ve školkách, školách a dětských domovech. Často také navštěvuji zubní ordinaci svého bratra, což rozvíjí mé praktické znalosti. Doufám, že na našich webových stránkách naleznete odpovědi a obohacení. Děkujeme, že vám zdraví vašich zubů není lhostejné.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?