Photo 59502542 © Lunamarina | Dreamstime.com
R

Rovnátka v dospělosti aneb Nikdy není pozdě

Ačkoli u některých lidí stále převládá názor, že ortodontická léčba je jen záležitostí dětí a dospívajících, se stále se zlepšujícími technologiemi přibývá i dospělých pacientů v těchto ordinacích.

Existuje věkový limit pro ortodontickou léčbu?

Jednoduše řečeno, ne. Věk mezi 9 až 14 lety je pro léčbu nejpříznivější, vzhledem k tomu, že dochází ke kostnímu růstu a zuby už jsou ideálně vyvinuté k rovnání. To ale neznamená, že u dospělých nejsou rovnátka účinná, jen může proces trvat delší dobu.

Délka léčby je značně individuální, pohybuje se nejčastěji kolem 2 let, může ale být kratší i delší v závislosti na typu vady. Faktorem, který zásadně ovlivňuje průběh posunu zubů je periodoncium (závěsný aparát zubu), proto pro některé pacienty s jeho onemocněním nemusí být léčba vhodná. Vždy je nutné individuální posouzení na základě klinického vyšetření a rentgenových snímků.

Proč bych měl nosit rovnátka v dospělosti?

Estetický úsměv

Ať už stěsnání nebo mezery mezi zuby vznikly v dětství nebo s postupujícím věkem, ortodontická léčba dokáže tento problém vyřešit. Kromě krásně rovných zubů také bude jednodušší čištění zubů a sníží se počet míst, kde může vznikat zubní kaz.

Korekce skusu

Opotřebování a posuny zubů mohou vést ke špatnému vzájemnému postavení, což se projeví nejen neefektivním žvýkáním, ale i bolestí čelistního kloubu. Pacienti se špatným kontaktem horních a dolních zubů pak mohou v některých případech mít v těchto místech oslabenou sklovinu a dojde i k ulamování částí zubů. Ať už vás trápí předkus, překus, zkřížený nebo otevřený skus, ignorování problému může vést k dalšímu prohlubování vady se všemi následky z ní vyplývajících.

Příprava na další ošetření zubů

Ztráta zubů nebo jejich špatné postavení může znemožňovat následné další zubní ošetření. Pokud tedy součástí rekonstrukce chrupu je plánovaná implantace nebo protetické ošetření, může být právě ortodoncie řešením, bez kterého nebude možné léčbu absolvovat.

Co můžete od léčby čekat?

Nabízí se více typů rovnátek, mezi něž patří klasické fixní ortodontické aparáty s kovovými zámečky, s keramickými zámečky, které nabízejí lepší estetiku, nebo technologie založená na průhledných foliích (tzv. neviditelná rovnátka). Jednotlivé typy se liší jak cenou, tak i délkou léčby a možností použití v závislosti na typu vady.  

Zámečky nalepené na zubech vytváří místa, kde se zachytává větší množství plaku, proto rovnátka vyžadují striktní dodržování ústní hygieny a používání speciálních kartáčků. I po dosažení žádoucího výsledku nesmíte polevit a důsledně nosit snímací rovnátka nebo speciální folie, které zajistí retenci krásného úsměvu. Ne náhodou tvoří nemalou část dospělých pacientů v ortodontických ordinacích právě ti, u kterých se vada znovu zhoršila i přesto, že už rovnátka měli, ale nerespektovali instrukce ve stabilizační fázi léčby.

Na rovnátka není nikdy pozdě!

Ať už zvažujete rovnátka z jakéhokoli důvodu, bez ohledu na věk vám léčba může pomoci v mnoha ohledech. Vedle krásného úsměvu a z něj plynoucího zvýšeného sebevědomí se můžete těšit menším bolestem v oblasti úst a čelistního kloubu a nutnosti následné rekonstrukce nebo dokonce náhrady poškozených zubů do budoucna. Rovnátka u dospělých nejsou v dnešní době ničím výjimečným a lze je považovat za jistý ukazatel toho, že dbáte o svůj vzhled a zdraví. Pokud se i přesto obáváte reakce okolí, moderní technologie využívané u rovnátek činí některé typy těchto aparátů téměř neviditelné. 

Článek o ortodoncii jako oboru pak naleznete zde.

Soňa Chamlarová

Jsem studentka 4. ročníku zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a ráda bych se s vámi podělila o své znalosti z oboru, které se snažím stále rozšiřovat. Psaní článků považuji za velmi důležité, protože věřím, že správné informace jsou klíčem k prevenci a optimálnímu řešení zubních problémů. Jsem také aktivní školitelkou dentální hygieny ve školách a školkách. Kromě zájmu o zubní lékařství se ráda věnuji i dalším aktivitám, mezi ně patří běhání v krásných olomouckých parcích, turistika v horách a objevování nových míst a kultur.

Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?