R

Růst zubů

Růst zubů je nedílnou součástí našeho života. Zuby nám formují čelist, úsměv a umožňují rozvoj řeči. Avšak kdy prořezávají dětské a kdy trvalé zuby? Bolí to snad? A jak by měl vypadat správný chrup? To a mnohem více se dozvíte v následujícím článku.

JAK PROBÍHÁ RŮST ZUBŮ?

Prořezávání zubu je proces, při němž dochází k proniknutí zubu z čelisti a dásně na povrch, jeho růstu a zaujetí definitivní polohy. Příčinou je růst kořene. Před prořezáním zubu se začíná kořen prodlužovat, tím tlačí již plně vyvinutou korunku proti dásni. Měkká dáseň zaniká a na povrchu se objevuje korunka.

KTERÉ ZUBY ROSTOU DŘÍVE?

Prořezávání a růst zubů u dětí. Ve většině případů dolní zuby prořezávají dříve než odpovídající horní. Dřívějšímu prořezání pomáhá pohyb jazyka. Druhostranný zub v téže čelisti by měl prořezat do půl roku a pokud se tak nestane, je nutné zjistit důvod neprořezání. Nejčastěji přichází v úvahu nadpočetný zub bránící prořezání, nezaložený zárodek zubu nebo zárodek poškozený úrazem. Stoličky trvalého chrupu nemají v čelisti předchůdce v podobě dočasného zubu.

 

JAK POZNÁME, ŽE DĚTEM PROŘEZÁVAJÍ ZOUBKY?

Prořezávání a růst zubů u dospělých. První známkou prořezávání zoubků u dětí je bělavý flíček na dásni. V této fázi mají děti tendenci masírovat si dáseň strkáním různých předmětů do úst. Dalšími známkou růstu zoubků je bezpochyby bolest. Děti často odmítají jíst, mohou být mrzuté a plačtivé a také výrazně slinit. U některých dětí, může být bolest natolik silná, že dlouhodobě nejí. V tomto případě je nasnadě oslovit doktora o doporučení vhodných přípravků proti bolesti. Nikdy je neindikujeme sami!

 

RŮST ZUBŮ U DOSPĚLÝCH JE KLIDNĚJŠÍ.

Rostoucí trvalé zuby tlačí na kořeny dočasných zubů, které se postupně vstřebávají a téměř zcela vymizí. Dočasný zub tak ztratí ukotvení v čelisti a vypadne. Jeho místo následně zaujme trvalý zub. Celkově je náhrada dočasného chrupu snášena mnohem lépe.

 

KDY NÁM ROSTOU DĚTSKÉ ZUBY?

První řezák         do 8 měsíců

Druhý řezák       do 12 měsíců

První stolička     do 18 měsíců

Špičák   do 24 měsíců

Druhá stolička   do 24 měsíců

 

 A KDY ROSTOU TRVALÉ ZUBY?

První stolička     cca 6 let

První řezák         cca 6 let

Druhý řezák       7–9 let

První premolár  9–11 let

Špičák   9–12 let

Druhý premolár               9–11 let

Druhá stolička   kolem 12. roku

Třetí stolička      15–30 let

Zobrazit komentáře
Chcete dostávat emailové novinky?