R

Růst zubů

Růst zubů je nedílnou součástí našeho života. Zuby nám formují čelist, úsměv a umožňují rozvoj řeči. Avšak kdy prořezávají dětské a kdy trvalé zuby? Bolí to snad? A jak by měl vypadat správný chrup? To a mnohem více se dozvíte v následujícím článku.

JAK PROBÍHÁ RŮST ZUBŮ?

Prořezávání zubu je proces, při němž dochází k proniknutí zubu z čelisti a dásně na povrch, jeho růstu a zaujetí definitivní polohy. Příčinou je růst kořene. Před prořezáním zubu se začíná kořen prodlužovat, tím tlačí již plně vyvinutou korunku proti dásni. Měkká dáseň zaniká a na povrchu se objevuje korunka.

KTERÉ ZUBY ROSTOU DŘÍVE?

Prořezávání a růst zubů u dětí. Ve většině případů dolní zuby prořezávají dříve než odpovídající horní. Dřívějšímu prořezání pomáhá pohyb jazyka. Druhostranný zub v téže čelisti by měl prořezat do půl roku a pokud se tak nestane, je nutné zjistit důvod neprořezání. Nejčastěji přichází v úvahu nadpočetný zub bránící prořezání, nezaložený zárodek zubu nebo zárodek poškozený úrazem. Stoličky trvalého chrupu nemají v čelisti předchůdce v podobě dočasného zubu.

 

JAK POZNÁME, ŽE DĚTEM PROŘEZÁVAJÍ ZOUBKY?

Prořezávání a růst zubů u dospělých. První známkou prořezávání zoubků u dětí je bělavý flíček na dásni. V této fázi mají děti tendenci masírovat si dáseň strkáním různých předmětů do úst. Dalšími známkou růstu zoubků je bezpochyby bolest. Děti často odmítají jíst, mohou být mrzuté a plačtivé a také výrazně slinit. U některých dětí, může být bolest natolik silná, že dlouhodobě nejí. V tomto případě je nasnadě oslovit doktora o doporučení vhodných přípravků proti bolesti. Nikdy je neindikujeme sami!

 

RŮST ZUBŮ U DOSPĚLÝCH JE KLIDNĚJŠÍ.

Rostoucí trvalé zuby tlačí na kořeny dočasných zubů, které se postupně vstřebávají a téměř zcela vymizí. Dočasný zub tak ztratí ukotvení v čelisti a vypadne. Jeho místo následně zaujme trvalý zub. Celkově je náhrada dočasného chrupu snášena mnohem lépe.

 

KDY NÁM ROSTOU DĚTSKÉ ZUBY?

První řezák         do 8 měsíců

Druhý řezák       do 12 měsíců

První stolička     do 18 měsíců

Špičák   do 24 měsíců

Druhá stolička   do 24 měsíců

 

 A KDY ROSTOU TRVALÉ ZUBY?

První stolička     cca 6 let

První řezák         cca 6 let

Druhý řezák       7–9 let

První premolár  9–11 let

Špičák   9–12 let

Druhý premolár               9–11 let

Druhá stolička   kolem 12. roku

Třetí stolička      15–30 let

Chcete dostávat emailové novinky?