S

Snímatelná rovnátka

Každý člověk se narodí s jistou genetickou predispozicí k určitému tvaru a postavení zubů. Nikdo ale nemusí zoufat. S trpělivostí a hlavně pečlivou a kvalitní léčbou lze mít krásný úsměv s rovnými zuby. Od toho jsou tu rovnátka.

ROVNÁTKA (ORTODONTICKÝ APARÁT)

Rovnátka (ortodontický aparát) jsou druhem zdravotní pomůcky, která slouží k narovnání, usměrnění růstu či k udržení postavení již srovnaných zubů. Lze je použít jak na horní, tak i na dolní čelist. Dělí se na fixní a snímatelná.

PRO KOHO JSOU URČENA SNÍMATELNÁ ROVNÁTKA

Snímatelná rovnátka se používají daleko méně než fixní. Jsou určena pro smíšený chrup (kombinace dočasných a stálých zubů) a pro méně závažné zubní anomálie a vady. Doporučují se tedy hlavně dětem, kterým usměrňují růst trvalého chrupu. Pokud jsou zuby již prořezané, příliš je tento způsob léčby nenarovná. Zuby se pomocí nich rovnají déle. Používají se k retenci výsledné léčby a na úpravu estetických a funkčních nepravidelností. Mezi nejčastější patří:

 • hluboký skus (přední horní zuby přečnívají výrazně přes dolní)
 • předkus (přední horní zuby jsou výrazně posunuty dopředu před dolní)
 • obrácený skus (přední horní zuby jsou za dolními)
 • otevřený skus (při skusu se horní a dolní zuby nesetkávají, zůstává mezi nimi mezera)
 • stěsnání zubů (zuby nemají v čelisti dostatek místa a jsou křivé)
 • mezery mezi zuby (nadbytek místa v čelisti)

 

VÝHODY

 • menší finanční náročnost – levnější (kolem 1 000 Kč)
 • jednodušší hygiena – vyjmutí před konzumováním potravy
 • lze je vyjmout při sportu nebo pokud chce člověk vypadat dobře

NEVÝHODY

 • použití zejména u dětí k usměrnění růstu chrupu
 • větší důraz na odpovědnost nošení – u dětí je nutná kontrola
 • dlouhá doba léčby
 • pouze jednodušší vady

TYPY SNÍMATELNÝCH ROVNÁTEK A PÉČE O NĚ

Snímatelných aparátů existuje celá řada. Skládají se z pryskyřičného těla, drátěných spon a aktivních prvků. V dnešní době si lze vybrat z nejrůznějších barev, obrázků i třpytek, které budou rovnátka zdobit.

 

HYGIENA SNÍMATELNÝCH ROVNÁTEK

Snímací rovnátka lze vyjmout, jsou levnější a méně náročná na hygienu. Před konzumováním potravy se sundávají a nedochází k zachycení potravy. Čistí se jednou denně kartáčkem a vlažnou vodou. Vhodné je občas vložit aparát do sklenice s vodou a přidat trochu ústní vody nebo použít tablety na chemické čištění (zubní protézy). Protože je aparát pouze od slin, není potřeba používat při jejich čištění zubní pastu. Ta naopak na nich zanechává bílé stopy. Pokud nejsou v ústech, měla by být tato rovnátka uchována v pevné plastové krabičce, aby nedošlo k jejich poškození.

ČASOVÁ NÁROČNOST LÉČBY

Je nutné dodržovat doporučenou dobu nošení. Čím déle je pacient nosí, tím je léčba účinnější a rychlejší. Rovnátka by se měla nosit přes noc i den (např. u televize, během učení či čtení), celkem alespoň 7–12 hodin. Léčba s nimi trvá asi 2 roky. Pacient musí docházet na kontroly v rozmezí 4–6 týdnů. Po dosažení požadovaného postavení zubů nastává retenční doba trvající minimálně 3 roky, kdy rovnátka postupně vysazujeme, protože zuby mají tendenci se opět vrátit do původního stavu. Během této části léčby se dochází na kontrolu jednou za 2–3 měsíce.

INVISALIGN

Jedná se o zcela průhledná snímací rovnátka, která jsou určena spíše pro dospělé. Jsou téměř neviditelná a velmi komfortní. Nevýhodou je však to, že jsou používána jen pro léčbu méně závažných anomálií. Vždy, když se zuby posunou, dostane pacient nová rovnátka. Tak se zuby pomalu narovnávají. Tento typ rovnátek se postupně rozšiřuje i u nás.

MDDr. Kristýna Horáková

Chcete dostávat emailové novinky?