Photo 213622675 © Yuliia Chyzhevska | Dreamstime.com
S

Spojení mezi onemocněním dásní a celkovým zdravím

Celostní (holistická) péče o zuby je přístup ke zdraví ústní dutiny, který bere v úvahu propojení úst se zbytkem těla. To znamená, že zdravotní problémy v ústní dutině mohou mít významný dopad na celkové zdraví a pohodu a naopak. V tomto článku shrneme, jaké zdravotní komplikace může způsobit šíření bakterií z úst do zbytku těla.

Pod dásněmi se skrývá spousta bakterií

Představte si, že máte na těle zánět o velikosti dlaně. Pravděpodobně byste co nejrychleji navštívili lékaře a nechali se ošetřit. Při parodontitidě se zánět skrývá v kapsách pod dásní, kde se nacházejí bakterie, které se krevními cévami šíří do celého těla. Pokud sečteme plochu pod každým zubem a hloubku všech kapes s bakteriemi, dostaneme plochu 10 x 10 cm.

Onemocnění dásní je spojeno s řadou systémových zdravotních problémů, včetně srdečních onemocnění, mrtvice, cukrovky a revmatoidní artritidy. Je to proto, že bakterie z úst se mohou dostat do krevního oběhu a přispívat k zánětům v jiných částech těla. Podobně může mít na celkové zdraví vliv i přítomnost infekcí v dutině ústní, jako jsou zubní kazy nebo abscesy. Například neléčený zubní kaz se může rozšířit a vést k bolestivé a potenciálně nebezpečné infekci.

Nedávný výzkum ukázal, že parodontitida může mít vliv i na umělé klouby a srdeční chlopně. Bakterie z úst se mohou dostat do krevního oběhu a přenést se do dalších částí těla, včetně kloubů a srdečních chlopní. V těchto oblastech mohou bakterie způsobit zánět a infekci, což vede ke komplikacím a nutnosti dalšího lékařského ošetření.

Pacienti s umělými klouby nebo srdečními chlopněmi jsou vystaveni vyššímu riziku těchto komplikací, protože přítomnost umělého zařízení může usnadnit uchycení a množení bakterií. Z tohoto důvodu je důležité, aby pacienti s těmito zařízeními dodržovali správnou ústní hygienu a pravidelně absolvovali zubní prohlídky a čištění.

Spolupráce mezi praktickými a zubními lékaři

Holistická zubní péče bere v úvahu tyto vzájemné souvislosti a snaží se řešit zdraví ústní dutiny komplexně, přičemž bere v úvahu nejen zuby a dásně, ale také celkové zdraví a pohodu pacienta. To může zahrnovat úzkou spolupráci s dalšími poskytovateli zdravotní péče, jako jsou lékaři nebo odborníci na výživu, aby bylo zajištěno, že se řeší všechny aspekty pacientova zdraví.

 

Holistická péče o zuby je přístup ke zdraví ústní dutiny, který uznává propojení úst se zbytkem těla. Zohledněním vlivu zdravotních problémů v ústní dutině na celkové zdraví a vlivu systémových zdravotních problémů na zdraví v ústní dutině se holistická stomatologická péče snaží řešit zdraví v ústní dutině komplexně a celostně.

Patrik Habán

„Pokud to nedokážete vysvětlit jednoduše, nerozumíte tomu dostatečně dobře.“ – Albert Einstein. Jako student zubního lékařství v Brně chci podávat informace ze světa stomatologie jednoduchým způsobem, který pochopí každý.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?