Photo 239202141 / 3d Scan Stomatology © Vetkit | Dreamstime.com
T

Trendy v moderní stomatologii

Doby, kdy pacient byl jen číslo, lékař se snažil pacienta co nejrychleji ošetřit i za cenu nižší kvality a neexistoval jiný materiál výplně než amalgám, jsou dávno pryč. Stomatologie 21. století není jen o nejmodernějších technologiích, ale o celkové změně přístupu ke zdraví a spokojenosti pacientů. V tomto článku vám přiblížíme, jak by měl vypadat přístup moderního zubaře k pacientům a s tím související nejnovější trendy v oboru.

Mini-invazivita

S každým zákrokem dochází k oslabení zubu a zkrácení jeho funkčnosti. Sklovina je nejcennějším materiálem zubu a zatím ji nemůžeme plně nahradit žádným uměle vyrobeným materiálem. Nešetrným přístupem může zubní lékař odstranit více tvrdé zubní tkáně, než je nutné, a zub se zbytečně oslabuje. Trendem je používat nejmodernější materiály a postupy, aby lékař nemusel odstraňovat více vlastního zubu, než je nutné.

Má váš zubař v ordinaci rentgenové snímky?

Je už standardem, že jsou pacientovi při potížích několikrát ročně v ordinaci zhotovovány rentgenové snímky. V některých případech lékaři nemusí mít k dispozici 3D rentgenový snímek, který zobrazí strukturu kosti ve více rovinách. V takovém případě lékař pacienta odkáže na jiné pracoviště, které takový snímek zhotovit může. U složitějších endodontických zákroků je takový rentgen nezbytný, stejně jako při zavádění implantátů.

Neviditelná rovnátka

Dalším trendem v moderní stomatologii jsou neviditelná rovnátka. Tato průhledná plastová rovnátka jsou oblíbenou alternativou tradičních rovnátek. Jsou prakticky neviditelná a lze je při jídle a čištění zubů snadno sejmout a pak zase nasadit. Nenarušují společenský status a léčba je stejně účinná jako nošení fixních rovnátek.

Preventivní stomatologie

Rostoucím trendem je také preventivní stomatologie, která se zaměřuje na udržování dobrého zdraví ústní dutiny, aby se předešlo problémům se zuby dříve, než nastanou. Ta zahrnuje pravidelné prohlídky a čištění zubů a také osvětu v oblasti správné zubní hygieny a stravování. Cílem zubního lékaře není provést co nejvíce zákroků, protože by se jejich prováděním zaměstnal a pacient by si ošetření musel zaplatit sám. Naopak je pro lékaře i pacienta mnohem výhodnější věnovat se preventivní stomatologii, kdy se velkým zákrokům dokážeme do značné míry zcela vyhnout, případně se problém zachytí už v počáteční fázi a nedojde k jeho plnému rozvoji. Obojí v konečném důsledku vychází i mnohem levněji.

Jaké druhy bakterií máte v ústech?

Test aMMP-8 je vysoce moderní diagnostický nástroj používaný ve stomatologii k odhalování různých onemocnění a stavů na základě mikrobiální analýzy slin. Další výhodou testu aMMP-8 je, že poskytuje cenné informace o ústním mikrobiomu, což je soubor bakterií, které žijí v ústech. Tyto informace mohou být v budoucnu využity k personalizaci medicíny, a tím k přizpůsobení léčby pacientům.

 

Moderní zubní lékařství se snaží zachovat co nejvíce vlastních zdravých zubních tkání, klade prevenci na první místo a disponuje moderními technologiemi. Tyto trendy, od digitální stomatologie až po personalizovanou péči, pomáhají zefektivnit a zpříjemnit pacientům zubní péči.

Patrik Habán

„Pokud to nedokážete vysvětlit jednoduše, nerozumíte tomu dostatečně dobře.“ – Albert Einstein. Jako student zubního lékařství v Brně chci podávat informace ze světa stomatologie jednoduchým způsobem, který pochopí každý.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?