V

Výhody a nevýhody bělení zubů

Bělení zubů je pro mnohé nositele žlutých či jinak nevzhledně zbarvených zubů vysněným přáním. Častým očekáváním je rozzáření úsměvu, pocit zdravých úst či náprava nepěkné barvy. Jaké výhody nám bělení zubů přináší je zřejmé, existují však i nějaké nevýhody?

VÝHODY A NEVÝHODY BĚLENÍ ZUBŮ

Abychom Vám mohli ozřejmit, co bělení zubů obnáší a jaké poskytuje výhody či obnáší rizika, musíme stručně shrnout celou proceduru. Bělení zubů existuje ve dvou základních metodách. První, bezpečná a doporučená metoda bělení zubů je taková, kterou hlídá zubní lékař. Ten stanoví příčinu zabarvení chrupu, zhodnotí stav úst a navrhne postup ošetření. Druhou, nebezpečnou a nedoporučovanou metodou je nákup volně prodejného bělicího prostředku v supermarketu či drogerii. Volně prodejné bělicí prostředky jsou jistě levné, atraktivně balené a pro uživatele v mnoha směrech výhodné. Především odpadá nutná návštěva zubního lékaře, pravidelná docházka na kontroly či potřeba nejprve zvládnout pravidla ústní hygieny. Není však všechno zlato, co se třpytí.

VÝHODY BĚLENÍ ZUBŮ

Hlavní výhodou bělení zubů je samotné odstranění flíčků, barevných skvrn, pigmentů či nevzhledného odstínu celého chrupu. Důvodů, proč vybělit zuby, existuje hned několik. Někdo si nedokáže představit lepší start do dne než s hrnkem čerstvé kávy, jiný rád popíjí červené víno či si dopřává stravu bohatou na barviva. Všechny tyto pokrmy a nápoje mohou výrazně ovlivnit barvu našich zubů, kterou je bělení zubů schopné redukovat. Stejně tak kuřáci nebo pracovníci v prašném prostředí mohou mít nepěkně zbarvené zuby. Pokud se procedura bělení zubů povede a pacient dodržuje pokyny lékaře, jsme schopni navrátit chrupu jeho původní barvu a úsměvu jiskru. Pomocí současných postupů jsme schopni vybělit i dříve nemyslitelné zabarvení a vrátit člověka zpět do plnohodnotného života, obzvláště v případě tetracyklinových či jinak deformovaných zubů.

 

NEVÝHODY BĚLENÍ ZUBŮ

První nevýhodou bělení zubů je skutečnost, že se na trhu nachází řada volně prodejných prostředků. Jejich hlavní nevýhodou jsou nekvalitní materiály a nemožnost konzultovat problém s ošetřujícím lékařem. Samoindikací si můžeme přivodit řadu nepříjemných problémů, jakými jsou zvýšená citlivost zubů, vznik akutního zánětu zubní dřeně, poškození dásní či vznik různě barevných zubů a mnoho dalších komplikací. Ačkoli se může zdát bělení zubů jako jednoduchý zákrok, který není potřeba svěřovat do rukou odborníků, pravda je jiná.

 

CITLIVOST ZUBŮ

Zvýšená citlivost zubů se může objevit při odborném i neodborném bělení zubů. Mnohem častěji však vzniká při používání volně prodejných bělicích prostředků, které nedostatečně těsní, a hrozí tak jejich zatékání do oblasti krčku zubů. V případě ordinačního bělení zubů je zvýšená citlivost velmi limitována, jelikož zubní lékař použije ochrannou hmotu v oblasti krčku dásně, která zamezí průniku bělidla do těchto míst.

 

AKUTNÍ ZÁNĚT ZUBNÍ DŘENĚ

Akutní zánět zubní dřeně neboli pulpitida je vysoce bolestivé a nepříjemné onemocnění, které postihuje zubní dřeň, což je hmota v zubu, kde vedou nervy a cévy. Pokud zvolíte bělení zubů, kterému nepředchází konzultace se zubním lékařem, a neznáte tedy aktuální stav chrupu, je možné, že skrytý zubní kaz či prasklina v zubu Vám tento vysoce bolestivý problém může způsobit. Před zahájením bělení zubů je vhodné navštívit zubního lékaře, který Vám chrup vyšetří a zváží, jestli je vhodné zuby bělit nebo nejprve opravit.

 

RŮZNÁ BARVA ZUBŮ

Před zahájením bělení zubů je nutné vědět, které zuby byly v minulosti opravovány či nahrazovány. Zubní náhrady jako plomby, fazety, korunky či můstky není možné bělením zubů zesvětlit. Problém nastává v případě, kdy je v předním úseku zubů použita korunka nebo fazeta. Po bělení zůstávají tyto zuby tmavší a výsledný efekt je velmi špatný. Proto je důležité všechny potenciální hrozby nalézt a přesně vykalkulovat výslednou cenu, která může být z důvodu nutné výměny zubních náhrad mnohonásobně vyšší než samotné bělení zubů. Berte v potaz skutečnost, že výměna tmavší korunky za světlejší je stejně nákladná jako korunka nová, tedy zhruba 8 000 Kč.

 

JE BĚLENÍ ZUBŮ VÝHODNÉ NEBO NEVÝHODNÉ?

Nelze jednoznačně říci, že bělení zubů je výhodné. Záleží na mnoha faktorech, které mohou výsledný efekt zlepšit či zhoršit. Pokud chcete chrup zesvětlit, navštivte nejprve zubního lékaře a záměr mu sdělte. Jistě Vám navrhne postup, kterým by bylo možné zuby vybělit a objasní Vám rizika, která se můžou ve Vašem případě objevit. Vždy je dobré vědět, co můžete od bělení očekávat a jaká bude výsledná cena celého procesu. Představte si situaci, kdy po bělení zubů za pár stokorun budete nuceni vydat další desetitisíce na nápravu škod, které jste v ústech napáchali pouze tím, že jste nechtěli navštívit zubního lékaře…

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?