Photo 60723508 © Tikkirio | Dreamstime.com
Z

Zubní kartáček a zubní pasta – co je důležitější?

Zubní plak je průhledný měkký lepivý povlak, který se ukládá na povrchu zubů. Je tvořen zbytky potravy, bakteriemi dutiny ústní a produkty těchto bakterií. Bakterie přeměňují jednoduché cukry, které přijímáme ve stravě na kyseliny, které nám poškozují sklovinu, čímž postupně vzniká zubní kaz. Pokud zubní plak pravidelně ze zubů neodstraňujeme, bakterie se v dutině ústní hromadí, množí a vytvářejí větší množství kyselin. Výsledkem tohoto procesu je zápach z úst, zubní kaz a záněty dásní.

Zubní plak odstraníme mechanicky

Aby ke vzniku potíží nedošlo a my zachovali svůj chrup zdravý, musíme zubní plak pravidelně ze všech ploch zubů odstraňovat. Toho lze docílit pouze mechanicky – tedy čištěním klasickým zubním kartáčkem (vyčistí 3 snadno dostupné plochy zubů) a mezizubními kartáčky (vyčistí 2 klasickým kartáčkem nedostupné plochy zubů). Klasický zubní kartáček vybíráme takový, který má malou hlavičku s velkým množstvím měkkých vláken, které mají štětiny se zaobleným koncem. Vlákna kartáčku musí být rovně střižená. Pro výběr mezizubních kartáčků je nutné navštívit dentální hygienistku.

Zubní pasty a ústní vody

Zubní pasty a ústní vody patří mezi oblíbené doplňky ústní hygieny, jejich použití však není nezbytné, protože při čištění zubů je pro nás důležité odstranění zubního plaku, čehož docílíme mechanickým čištěním klasickým zubním kartáčkem. Zubní pasty a ústní vody jsou ve většině případů pouze kosmetickými produkty, nikoli funkčními přípravky. Osvěžují dech, ústní dutinu navoní a zanechají příjemný svěží pocit. Na odstranění zubního plaku se ale podílí minimálně.

Výběr vhodné zubní pasty

Při výběru zubní pasty doporučuji řídit se třemi kritérii. Vybrat takovou, která obsahuje fluoridy v množství 1450 ppm. Fluoridy jsou látkou, která může posilovat zubní sklovinu. Zároveň se vyhněte zubním pastám, které obsahují pěnidlo SLS a abrazivní látky. Pěnidlo Sodium lauryl suphate  je chemickou látkou obsaženou v mnoha pracích prášcích a úklidových prostředcích. Při použití zubní pasty obsahující SLS může dojít k podráždění dutiny ústní. Abrazivní látky jsou drobná zrnka písku, které někteří výrobci zubních past přidávají do jejich obsahu. Tyto pasty potom mohou působit jako bělicí, protože poškozují nejvyšší vrstvy skloviny, které mohou být mírně pigmentované (zabarvené do světle žluté). Ve výsledku ale nešetrně poškozují sklovinu zubů, a vytváří v ní mikrorýhy, které jsou důsledkem usazování většího množství pigmentů a snadnějšího ulpívání bakterií, což významně zvyšuje riziko vzniku zubního kazu.

Pokud se rozhodnete pro koupi ústní vody, volte vždy takovou, která neobsahuje alkohol. Pravidelným používáním ústní vody obsahující alkoholy lze docílit zánětu různých oblastí dutiny ústní.

Výše zmíněná doporučení se týkají většiny pacientů. Pokud však zubní lékař v rámci individuální potřeby předepíše či doporučí konkrétní doplněk ústní hygieny, řiďte se jeho pokyny. 

Veronika Staňková

Studuji zubní lékařství na Univerzitě Karlově v Plzni. Rozumím, že na začátku řady zdravotních problémů včetně onemocnění zubů stojí nedostatečná informovanost, proto bych ráda přispěla k vašemu zdraví sdělováním relevantních informací skrze své články. Je důležité osvojit si správnou péči o zoubky už v útlém dětství, proto se spolužáky také vzděláváme děti ve školkách, školách a dětských domovech. Často také navštěvuji zubní ordinaci svého bratra, což rozvíjí mé praktické znalosti. Doufám, že na našich webových stránkách naleznete odpovědi a obohacení. Děkujeme, že vám zdraví vašich zubů není lhostejné.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?