Photo 5599761 / Chewing Gum © Dmitriy Melnikov | Dreamstime.com
Ž

Žvýkačky

Většina z nás používá žvýkačky po jídle, abychom měli svěží dech. Děti žvýkají žvýkačky, protože jim to chutná a mohou dělat bubliny. Mohou nám ale i prospět nebo snad uškodit? O tom již v tomto článku.

Sladká chuť žvýkaček

Na většině žvýkačkek je napsáno „bez cukru“. I přesto ale mají některé sladkou chuť. Obsahují totiž umělá sladidla, která jsou nekariogenní, nezpůsobují tedy zubní kaz. Více o nekariogenních sladidlech v článcích o sladidlech.

Xylitol je nekariogenní umělé sladidlo, která také zastavuje růst hlavní bakterie zodpovědné za zubní kaz. Ostatní bakterie poté nemohou přilnout na povrch zubu a poškodit tak zubní sklovinu.

Žvýkačkám s cukrem bychom se měli raději vyhýbat, protože ty nám z hlediska ústního zdraví nijak nepomohou, naopak uškodí.

Pozitivní důsledky žvýkaní

Hlavním důvodem, proč lidé sahají po žvýkačkách, je svěží dech. Ano tuto funkci žvýkačky rozhodně mají a můžeme si vybrat z různých příchutí.

Další výhodou je zvýšená produkce slin po jídle. Ta má tu výhodu, že sliny odplavují zbytky jídla, bakterie a kyseliny, které máme na zubech. Dále žvýkání snižuje kyselost prostředí v dutině ústní po jídle. Kyselé pH oslabuje sklovinu, což může vést ke vzniku zubního kazu, více se dočtete v článku o sladkostech a zubním kazu nebo o textu o tom, jak vzniká zubní kaz.

Žvýkání může pomoci také při redukci váhy, odvykání kouření nebo může vést ke zmírnění stresu.

V čem nám může žvýkání uškodit?

Žvýkačky slazené kariogenními sladidly jsou velkým rizikem zubního kazu, protože právě jejich pravidelné žvýkání po dlouhou dobu je hlavním faktorem poškození skloviny.

Sladidla používaná k doslazování žvýkaček bez cukru mají v nadměrném množství projímavý účinek. Proto bychom to s nimi neměli přehánět.

Samotná činnost žvýkání u někoho může způsobit bolest v čelistním kloubu nebo bolesti hlavy.

Na závěr je důležité zmínit, že žvýkání žvýkaček nemůže plnohodnotně nahradit čištění zubů kartáčkem a slouží pouze jako doplněk k péči o chrup.

Jak si správně čistit zuby se dočtete tady.

Iveta Brabcová

Jmenuji se Iveta Brabcová a jsem studentkou třetího ročníku zubního lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Kromě psaní odborných článků pro vzdělávání veřejnosti, také školím dentální hygienu ve školách a školkách. Ve volném čase se věnuji tanci, sportu a ráda cestuji.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?