Z

Zvýšená citlivost zubů – první pomoc

Zvýšená citlivost zubů nám dokáže velmi znepříjemnit nejeden okamžik. Obvyklé lidské radosti při požívání šálku horké kávy nebo kopečku zmrzliny mohou být provázeny ostrou bolestí. Stav, kdy zuby po kontaktu se zevním prostředím reagují nepřiměřeně, nazýváme zvýšenou citlivostí zubů. Tento problém je starý jako lidstvo samo, nyní však existují metody, jak vyléčit nebo alespoň snížit každodenní bolest.

ZVÝŠENÁ CITLIVOST ZUBŮ

Zvýšená citlivost zubů vzniká nejčastěji v důsledku špatné hygieny dutiny ústní. Jednak může docházet k hromadění zubního plaku a následnému vzniku zubního kamene, nebo k narušení okolí zubu a vzniku parodontózy. Dále přílišným tlačením na nevhodný kartáček dochází k odhalení krčků zubů nebo k jejich obroušení. Mezi méně časté příčiny řadíme bruxizmus neboli chorobné zatínání zubů nebo nadměrné bělení.

JAK SNÍŽIT CITLIVOST ZUBŮ?

Hlavním faktorem při redukci citlivosti zubů je úprava zubní hygieny. V prvé řadě musíme začít používat měkký nebo extra měkký zubní kartáček, který nebude poškozovat chrup a přilehlou dáseň. Takový kartáček zakoupíme nejlépe v ordinaci zubního lékaře, specializované prodejně nebo lékárně. Obecně se nedoporučují pro nákup zubních pomůcek supermarkety, kde se vyskytuje řada tvrdých kartáčků označených jako měkké. Dále je nezbytné zvolit vhodnou techniku čištění chrupu, která spočívá v důkladném odstranění zubního plaku z hůře přístupných míst.

 

ZUBNÍ PASTY JSOU DOBRÝM POMOCNÍKEM

Dobrým pomocníkem pro snížení citlivosti zubů mohou být zubní pasty. Existuje řada zubních past, které více či méně fungují. Principem vzniku zvýšené citlivosti zubů jsou otevřené kanálky na povrchu zubu, které vedou až k nervu zubu. Dráždivé podněty vedené těmito kanálky poté způsobí výraznou bolest. Cílem je tyto kanálky, které jsou normálně překryty dásní nebo sklovinou, překrýt, aby nedocházelo ke komunikaci nervu zubu s vnějším prostředím. Různé zubní pasty obsahují různé účinné látky, proto bychom zhodnotili nejmodernější molekulu NovaMin, kterou můžeme v některých zubních pastách nalézt.

 

NOVAMIN V BOJI PROTI CITLIVÝM ZUBŮM

NovaMin je technologie založená na vysokých koncentracích vápníku, který je přirozenou součástí zubu. Jakmile dojde ke kontaktu NovaMinu s povrchem zubu, začnou se kanálky zakrývat a velmi rychle přichází úleva od citlivých zubů. Dále můžete v zubních pastách nalézt chlorid strontnatý (stroncium chlorid). Kanálky utěsní pomocí drobných krystalků, které se vytvoří po kontaktu látky se slinou, a zamezí tak prostupu dráždivých látek. V porovnání s NovaMinem však neposkytuje pacientům takovou úlevu od bolesti.

 

ZVÝŠENÁ CITLIVOST ZUBŮ MŮŽE MÍT VÁŽNOU PŘÍČINU…

Dalším důležitým předpokladem pro snížení citlivosti chrupu je omezení příjmu kyselých potravin. Takové potraviny způsobují odvápnění zubů a následné rozšíření kanálků, které vedou dráždivé podněty. Před zahájením všech ochranných opatření byste však měli navštívit zubního lékaře, který zhodnotí stav Vašeho chrupu a navrhne plán léčby. Zubní lékař Vám může na zuby aplikovat ochranné laky, výplně, fazety nebo korunky. Vždy se nemusí problém zvýšené citlivosti týkat pouze odhalených kanálků, ale může se jednat o vážnější situaci, například hluboký kaz nebo parodontózu. Proto neváhejte a navštivte svého zubního lékaře.

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?