Photo 154291157 / Implant © | Dreamstime.com
E

Estetické fazety

Estetická stomatologie nabývá ve vyspělých zemích čím dál tím větší popularity. V případě, že máte na zubech nějaký estetický defekt, mohou být estetické fazety řešením i pro vás. V tomto článku se podíváme, co si pod pojmem estetické fazety máme představit, kdo koho jsou určeny a jaké mají výhody a nevýhody.

Co to jsou estetické fazety?

Estetické fazety neboli anglicky dental veneers jsou keramické nebo kompozitní ploténky, které kryjí přední plošku frontálních zubu. Ty keramické díky odrazu světla vypadají jako reálné zuby a jsou mnohem více mechanicky odolné a barevně stálé. Fazety z kompozitního materiálu jsou sice levnější, ale nejsou tolik odolné a časem mohou změnit barvu.

Pro koho jsou určeny?

Fazety řeší mnohé problémy a zde je krátký výčet možných indikací:

  1.   Zabarvení zubu z důvodu stárnutí, potravin, užívání léků nebo fluorózy 
  2.   Ulomená část zubu
  3.   Nevyhovující tvar, velikost nebo délka zubu
  4.   Mezerovitý chrup
  5.   Zakrytí velkých výplní, které mění barvu zubu

Jaké jsou výhody estetických fazet?

Mezi hlavní výhody patří skvělý estetický výsledek, který se podobá původnímu zubu. Na rozdíl od korunek, není nutné zub tolik brousit a je tak zachováno více zubní tkáně. Keramika je velmi dobře tolerována dásněmi.

Mají nějaké nevýhody?

Nevýhodou je oslabení zubu, ten je tak méně mechanicky odolný. Dále se také zvyšuje riziko sekundárního zubního kazu. Takto označujeme kazy, které vznikají pod výplní nebo protetickou prací. Je proto velice důležitá perfektní hygiena. Keramické fazety nejsou vhodné pro pacienty s bruxismem, protože by nemusely odolat vysokému tlaku.

Jak to probíhá?

Po konzultaci vám zubní lékař udělá rentgenové snímky pro lepší orientaci a diagnostiku vašeho chrup. Následuje tvorba otisku vašich zubů. Lékař díky němu zhotoví dočasné fazety, které na zubech budete mít, než v laboratoři vyrobí ty stálé. Poté vám bude aplikována lokální anestezie. Celý zákrok tak bude bezbolestný. Lékař jemně obrousí přední plošky zubu, a to opět otiskne, tentokrát pro laboratoř. Čím dál častěji v ordinacích narazíme na metodu skenování, kdy se zuby místo otisknutí naskenují a v digitální formě odešlou do laboratoře. V druhé návštěvě vám budou nové fazety připevněny k zubům pomocí cementu.  

 

V případě, že nejste spokojeni se vzhledem svých zubů, neváhejte kontaktovat svého zubního lékaře, který vám poradí, zda jsou pro vás estetické fazety  vhodné.

Iveta Brabcová

Jmenuji se Iveta Brabcová a jsem studentkou třetího ročníku zubního lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Kromě psaní odborných článků pro vzdělávání veřejnosti, také školím dentální hygienu ve školách a školkách. Ve volném čase se věnuji tanci, sportu a ráda cestuji.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?