Z

Zubní fluoróza aneb i fluor škodí.

Zubní fluoróza je nepříjemné a často nevyléčitelné poškození povrchových vrstev zubu, které se projevuje nejčastěji bělavými flíčky na sklovině. Můžeme však nalézt i mnohem závažnější, hnědé a jinak zbarvené zuby. Jak vzniká zubní fluoróza a jaký je rozdíl oproti tetracyklinovým zubům? Kdy je riziko jejího vzniku největší? Jde odstranit? To se dozvíte v následujícím článku.

CO JE TO ZUBNÍ FLUORÓZA? NEDOSTATEK FLUORU?

Fluoróza je nevratné poškození skloviny vyvolané nadměrným přísunem fluoru (přesněji fluoridů) v období její mineralizace. Nejčastějším projevem zubní fluorózy jsou bílé nebo hnědé lokalizované skvrny či pruhy sledující vývojové linie zubu. Mírná fluoróza bývá provázena bílými lokalizovanými flíčky, které nemají zásadní vliv na kvalitu skloviny. Těžší forma zubní fluorózy vede k vážnému narušení skloviny, které se projevuje pórovitostí nebo ztrátou povrchových vrstev zubu. Je charakterizována rozsáhlými hnědými pigmentacemi skloviny.

JAK VZNIKÁ FLUORÓZA?

Fluor a zubní fluoróza. Fluorózu způsobuje dlouhodobě zvýšený denní příjem fluoru, který se v nadbytečném množství ukládá v lidském těle. Za hlavní zdroj fluoru považujeme stravu a zubní pastu. Doplňkovými zdroji jsou fluoridové gely, fluoridové tablety, sůl s fluorem apod. Pokud denní příjem fluoru ze stravy odpovídá denní doporučené dávce, není vhodné dále přísun fluoru z doplňkových zdrojů zvyšovat. Jestliže tato skutečnost nastane během mineralizace zubů (u člověka zuby mineralizují ještě v prvních letech života), prvním projevem přebytečného množství fluoru v lidském organizmu bude zubní fluoróza. Z tohoto hlediska jsou zubní fluoróze vystaveny obzvláště děti předškolního věku. U dětí často dochází k užívání nevhodné zubní pasty, převážně s vysokým obsahem fluoru.

 

JAK BY MĚLA VYPADAT ZUBNÍ PASTA PRO DĚTI?

Dětské zubní pasty by měly mít výrazně snížený obsah fluoru, jelikož dochází k polykání pasty. O doporučeném množství fluoridů v dětské zubní pastě se více dozvíte v článku Děti, fluor a prevence zubního kazu. Dalším rizikovým faktorem jsou fluoridové tablety, které jsou mnohdy užívány ve zbytečně vysoké míře. Rizika spojená s dlouhodobým užíváním vysokých dávek fluoridů sice existují, ale v České Republice se s nimi setkáváme jen velmi ojediněle. Z toho vyplývá, že denní doporučená dávka zde většinou není překračována, ba možná ani splněna. Obavy ze zubní fluorózy jsou proto neopodstatněné. Pokud se budeme držet pravidla všeho s mírou, je fluor výborným nástrojem v boji se zubním kazem.

 

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?