R

RTG v dětském věku.

Dobry den, syn ma zvysenou kazivost mlecnych zubu. Pravidelne chodime na prohlidky od 1roku a od 4let ma jiz 7kazu..z toho 6vrtanych a 1na horni jednicce, kde jsme se shodli,ze pockame na vypadnuti (synovi je nyni 6let). Bohuzel po roce na vrtane dolni petce se udelal vacek a zub musel ven, prislo mi,ze plomba nedolehala, muze to byt spatne odvedena prace? Dale me zarazi ,ze vzhledem ke zvysene kazivosti nam vubec nebyl nabidnut RtG, myslim,ze by se na kazy mohlo prijit drive a syn mohl mit vsechny zuby..bohuzel 3 kazy byly velice hluboke a mozna nas ceka dalsi extrakce. Po pul rocni prohlidce bez nalazu..po roce vzdy 3-4kazy..nesjpis uz tam byly..ale okem neviditelne. Opravdu je RtG tak nebezpecny..myslela jsem ,ze detem do urciteho veku je kotraidikovan..proto nam nebyl nabidnut. Dekuji za nazor a vysvetleni

Dobrý den!

Ošetření zubního kazu u dětí není vždy jednoduché, ne každé dítě dobře spolupracuje a výplň se dá zhotovit perfektně jako u dospělého. Dále, pokud je kaz hluboký, odumření zubní dřeně a vznik váčku je u prvních zoubků velmi časté. V těchto případech se někdy zvolí ošetření, které již zasahuje částečně do zubní dřeně a zoubek se takto zakonzervuje, jedná se o pulpotomii. V každém případě je nutné, aby výplň na zubu dobře držela, pokud máte pocit, že nedoléhá, je třeba ji opravit.

Rentgen je pro zubního lékaře nepostradatelný diagnostický pomocník, ale jeho užití u dětských pacientů musí být pečlivě zváženo. Přesně jak píšete, okem neviditelné kazy, především mezizubní, jsou velkým problémem. Čím dříve se kaz u dětí opraví, tím je prognóza zubu lepší. Obecně se doporučuje zhotovit snímek ve skusu na detekci mezizubních kazů u dobře spolupracujících dětí asi ve věku 5 let. Panoramatický snímek, OPG, ukáže ucelený obraz o vývoji dentice. Ten se zhotovuje nejlépe mezi 5 a 7 lety věku. Dvě výše zmíněné rtg projekce jsou nejčastější. 

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Zpět
Chcete dostávat emailové novinky?