Photo 87506561 / Orthodontic Braces © Marina Morozova | Dreamstime.com
4

4 kroky co dělat, když se vám ulomí zámeček na rovnátkách

Fixní rovnátka jsou složena ze zámečků, které jsou vzájemně spojené drátem. Tyto zámečky jsou „přilepeny“ k povrchu zubu a může se ale stát, že se vazba uvolní. Jak v tomto případě postupovat?

  1.     Zůstaňte klidní a podívejte se, co se stalo

Nepanikařte, tento stav dokáže ortodontista poměrně jednoduše vyřešit a rozhodně nebudete první ani poslední s tímto problémem. V případě, že cítíte, že se zámeček na drátu posunuje nebo protáčí, je vhodné situaci zhodnotit i pohledem do zrcadla.

  1.     Analyzujte problém

Pokud se vám ulomí zámeček a je stále připevněný drátem, můžete ho nechat být nebo se ho pokusit zafixovat ortodontickým voskem, který jste pravděpodobně obdrželi při nasazování rovnátek, popřípadě ho můžete i zakoupit. Pokud je zámeček uvolněný úplně, uschovejte si ho. Součástí rovnátek mohou být i menší drátky, které se mohou ohnout a začít dráždit měkké tkáně. V takovém případě můžete použít vatovou tyčinku a zlehka se pokusit drátek vrátit do původní polohy, pokud to ale jde, je lepší vystrkující drátek zabezpečit ortodontickým voskem.

     3.     Rezervujte si termín u svého ortodontisty

Pokud jste vyřešili akutní problém, je načase si domluvit návštěvu ambulance. Rozhodně se snažte zajistit si co nejdřívější termín, jednak proto abyste neprodlužovaly dobu vašeho diskomfortu, ale také proto, aby léčba mohla vhodně pokračovat.

  1.     Zabraňte proti dalšímu poškození

Nyní jsme u otázky, jak se chovat do doby, než vám rovnátko spraví zubní lékař. Pokuste se nejíst nic, co by mohlo poškození zámečku ještě zhoršit – vyhýbejte se tedy tvrdým jídlům. Zároveň dbejte na dobrou hygienu, je totiž možné, že vám drátek poškodí sliznici a toto místo se může stát ideálním pro vstup infekce. Ačkoliv to může být lákavé, nesnažte se se zámečkem více manipulovat, ať už rukou nebo jazykem, můžete nadělat více škody než užitku.                                                                                                                                                                                                                                                                             Péče o rovnátka jako prevence

Pokud se chcete této nepříjemnosti vyhnout, je rozhodně vhodné vyhnout se konzumaci tvrdých jídel, což bývá nejčastější příčinou ulomení zámečku. Vybírejte si kartáčky s co nejjemnějšími štětinami a čištění provádějte s opatrností.

Soňa Chamlarová

Jsem studentka 4. ročníku zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a ráda bych se s vámi podělila o své znalosti z oboru, které se snažím stále rozšiřovat. Psaní článků považuji za velmi důležité, protože věřím, že správné informace jsou klíčem k prevenci a optimálnímu řešení zubních problémů. Jsem také aktivní školitelkou dentální hygieny ve školách a školkách. Kromě zájmu o zubní lékařství se ráda věnuji i dalším aktivitám, mezi ně patří běhání v krásných olomouckých parcích, turistika v horách a objevování nových míst a kultur.

Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?