Fixační a těsnicí krémy
Fixační a těsnicí krémy jsou důležitým doplňkem každého nositele zubní náhrady, lidově řečeno protézy. Pomáhají stabilizovat náhradu v ústech, zvyšují komfort společenského života a snižují riziko „zapomenuté“ náhrady například v chlebíčku či tužším mase.
FIXAČNÍ A TĚSNICÍ KRÉMY
Každý z nás jistě nejednou viděl v televizi nebo na internetu vtipná domácí videa, ve kterých někomu vypadává z úst protéza. Ač se tato událost může někomu zdát úsměvná, jinému se naopak může tato událost stát velice nepříjemným zážitkem, který jej může negativně ovlivnit při dalších společenských aktivitách. Řeč je právě o těch, kterým v těch nejnevhodnějších chvílích náhrady s ochotou vyklouzávají z úst ven. Naštěstí v dnešní době existují pro tyto jedince na trhu tzv. fixační a těsnicí krémy. Díky nim mohou všechny obavy z případného faux pas ve společnosti hodit za hlavu a bezstarostně se společensky vyžívat.
JAK DRŽÍ PROTÉZA V ÚSTECH?
Pojďme si nejdříve krátce objasnit, na jakém principu by měly vlastně náhrady v ústech držet bez toho, aniž bychom museli použít jakýkoliv fixační prostředek. Základem celého úspěchu je adheze neboli přilnavost mezi sliznicí a náhradou. Ta je zajištěná velikostí a tvarem adherujících ploch (sliznice a náhrady), přesností napodobení slizničního reliéfu na protéze a velikostí štěrbiny mezi sliznicí a náhradou, kterou následně vyplní slina. Ta pak svým odporem zvyšuje schopnost náhrady držet na svém místě. Důležitý pro správnou přilnavost náhrady je tvar alveolárního výběžku, který by měl být v ideálním případě vysoký. Jako alveolární výběžek se označuje část horní či dolní čelisti, v níž jsou zapuštěny zuby. Nízký nebo téměř žádný alveolární výběžek totiž nedokáže zajistit náhradě dostatečnou stabilitu v ústech. Dalšími faktory pro stabilitu náhrady jsou podtlak, jímž se protéza přisaje ke sliznici a správné postavení umělých zubů v protéze, které nesmí překážet při kousání. Občas ale i ta sebelépe padnoucí protéza může vykonat neplechu a může nečekaně a hlavně nechtěně vyskočit z úst ven. Může se tak stát při kašli, kýchání, jídle či smíchu apod.
K ČEMU SLOUŽÍ FIXAČNÍ A TĚSNICÍ KRÉMY?
Fixační a těsnicí krémy slouží ke zvýšení přilnavosti protézy ke sliznici. Stabilizují náhradu v dutině ústní natolik, že se její majitel může v klidu opět věnovat věcem, které jej, díky obav z toho, že protéza vypadne, omezovaly v činnostech běžného společenského života. Pro celkově snímatelné náhrady se užívají fixační krémy, pro částečně snímatelné náhrady jsou k dispozici tzv. těsnicí krémy.
Vlastnosti fixačního krému:
- zajišťuje pevné držení a stabilitu náhrady v ústech,
- mezi sliznicí a protézou vytváří měkkou vrstvu, která chrání před otlaky,
- zabraňuje ulpívání zbytků potravy pod náhradou,
- díky tomu, že drží náhradu pevně na místě, pomáhá snižovat počet spolykaného vzduchu, který bývá příčinou zažívacích potíží,
- zvyšuje sílu stisku řezáků, čímž umožňuje ukousnutí soust, které díky původní nestabilitě náhrady nebyly možné bez předchozí úpravy požívat (ovoce, zelenina apod.),
- zvyšuje pocit pohodlí, sebedůvěry a jistoty.
Vlastnosti těsnicího krému:
- zabraňuje pronikání zbytků potravy pod náhradu,
- zvyšuje stabilitu náhrady a redukuje její nežádoucí pohyblivost v ústech,
- zvyšuje pocit pohodlí, sebedůvěry a jistoty.
JAK SPRÁVNĚ POUŽÍVAT FIXAČNÍ A TĚSNICÍ KRÉMY?
Při prvním použití fixačních prostředků se na náhradu nanáší pouze malé množství krému (zbytečně velké množství snižuje přilnavost). Pouze v případě potřeby se doplní krém do míst, kde je potřeba větší vrstvy krému. Krém se nanáší buď na vlhký, nebo suchý povrch (záleží na výrobci). Důležité je nanášení krému na zcela očištěnou protézu od zbytků předchozího krému či jiných nečistot. Fixační i těsnicí krém se na náhradu nanáší v tenkých proužcích. Poté se náhrada s aplikovaným fixačním prostředkem vloží na správné místo do úst a na pár sekund přitlačí skousnutím či přidržením prsty. Přesné návody, jak aplikovat fixační či těsnicí krémy, uvádí výrobci daných preparátů.
JAK DLOUHO FIXAČNÍ PROSTŘEDKY FUNGUJÍ?
Délka účinku fixačních a těsnicích krémů je ovlivněna řadou faktorů. Zatěžovaná náhrada, která byla vystavena tlaku tvrdších potravin, konzumaci teplých nápojů či dlouhému slovnímu proslovu, bude fixována po čase hůře než náhrada, jež nebyla zatížena. Obecně se však uvádí, že fixační a těsnicí krémy jsou schopny držet náhradu po 12 hodin. Pokud musíte fixační prostředek nanášet na náhradu vícekrát během dne, obraťte se na ošetřujícího zubního lékaře, který zkontroluje kvalitu zhotovení Vaší náhrady.
ZÁVĚREM…
Závěrem je nutné říci, že fixační a těsnicí krémy nejsou v žádném případě určeny pro použití na špatně sedící, špatně zhotovené či opotřebované protézy. V těchto případech je nutné vždy navštívit svého zubního lékaře a nechat si náhradu spravit, např. takzvanou rebazí, popř. nechat zhotovit náhradu novou.