C

Chirurgie v endodoncii

Endodoncie je mnohdy poslední možností, jak uchránit zub před blížící se zkázou, vypadnutím či rozpadnutím zubu. Ačkoliv to pro mnohé pacienty není nikterak odstrašující okolnost, je nutné vědět, že neošetřený zub může způsobit nemalé komplikace. Chirurgie v endodoncii právě tyto komplikace řeší a dává lékařům poslední jiskru naděje, jak zub v ústech uchovat.

CHIRURGIE V ENDODONCII

Přes všechnu snahu lékaře (endodontisty) se může stát, že zub stále bolí, protože zánět v oblasti špičky kořene přetrvává. V kanálku se také může zalomit nástroj nebo je v něm jiná překážka, bránící likvidaci bakterií po celé délce kanálku… V těchto nepříjemných případech je nezbytný chirurgický zásah. Jak už je zvykem chirurgů všech specializací, jdou přímo k jádru problému, což znamená ke kořeni zubu. V následujících odstavcích popíšeme tři nejčastější postupy řešení.

ODVRTÁNÍ KOŘENOVÉHO HROTU

Podél celého kořene zubu probíhá zubní kanálek, obsahující cévy a nervy. Problém je, že se může ve špičce kořene větvit na mnoho drobných kanálků. V tomto větvení se snadno udržují bakterie i po endodontickém ošetření. Cílem je špičku kořene i s větvením odstranit, ránu vyčistit a kanálek zaplnit. Celé ošetření začíná umrtvením zubu, poté provedeme řez dásní až na kost v místě špičky kořene. Kost pomocí vrtačky odstraníme a kořen zkrátíme. Musíme si dávat pozor na nervy a cévy, které tudy probíhají celou čelistí. Při poškození nervu může chudák pacient přijít o cit až v celé polovině čelisti. Pokud byl již kanálek dostatečně kvalitně zaplněn, vyčistíme defekt a ránu zavřeme. Výkon je tímto u konce. Pokud tam však výplň není a ani se nedá klasicky přes korunku zaplnit jako u běžného ošetření zubních kanálků, můžeme aplikovat vhodnou výplňovou hmotu do kořene zespodu – dírou, kterou jsme vytvořili. Ránu pak zavřeme několika stehy a v pravidelných odstupech kontrolujeme pomocí rentgenu. Bolest by měla rychle ustoupit.

 

CHIRURGIE V ENDODONCII U DĚTÍ

Při vývoji zubu se ústí kořenového kanálku ve špičce kořene, které bylo původně široké, postupně zužuje. Pokud ale vývoj ještě neskončil a ústí je stále široké, není možné zub klasickou cestou zaplnit. Výplň by totiž prolezla skrz. Tím, že stejně jako v minulém případě prořízneme sliznici a odvrtáme kost, získáme přístup ke kanálku z obou stran – jak od korunky, tak od vrcholu kořene. Pak můžeme kanálek plnit a kontrolovat, aby z něj hmota zase nevytékala ven. Plnění pod přímou kontrolou je jeden ze způsobů, jak zachránit i neúplně vyvinuté zuby, které by byly jinak určeny k vytržení.

 

POLOEXTRAKCE NEBOLI ČÁSTEČNÉ VYTRŽENÍ ZUBŮ

Jak už název napovídá, jedná se o vytržení zubu, ale jen napůl. Vytrhneme pouze polovinu zubu s jedním kořenem. Ošetření se týká dolních stoliček, které mají kořeny dva. Pokud některý z problémů zmíněných v úvodu postihne pouze jeden kořen, není důvod odstraňovat oba (vytržení zubu). Korunku pomocí vrtačky rozřízneme na poloviny a tu s nemocným kořenem opatrně vytáhneme. Po zklidnění a zahojení rány nabrousíme zbylou polovinu a překryjeme můstkem. Takový můstek je odolnější a trvanlivější, než kdybychom zub vytrhli.

 

POSLEDNÍ NADĚJE…

Chirurgie v endodoncii je poslední naděje na záchranu zubu, kde normální ošetření nedokázalo pomoct nebo se nečekaně zkomplikovalo. Pacienti si mohou obyčejně zvolit mezi pokusem některou technikou zub zachovat nebo ho vytrhnout. Obojí má své plusy i mínusy. Chirurgický přístup je méně příjemný a zabere více času a návštěv. Na druhou stranu je vlastní zub vždy lepší a vydrží déle. Je třeba vycházet z konkrétní situace a vyslechnout si i názor svého lékaře.

 

MDDr. Pavel Holík

Chcete dostávat emailové novinky?