Cena zubních rovnátek
Je velmi těžké odhadnout, kolik ortodontický aparát a léčba jím bude stát. Ceny se odvíjí zejména od typu aparátu a jeho materiálu, dále od druhu vady, potřeby léčby na jedné nebo obou čelistech. Podle závažnosti vady se odlišuje i příspěvek zdravotní pojišťovny.
PRVNÍ NÁVŠTĚVA ORTODONTISTY
Zdravotní pojišťovny přispívají na snímací aparáty dětem do 18 let a na fixní rovnátka do 19 let. Pacient si hradí materiál a doplatky k laboratorním výrobkům.
Nejjednodušší a nejlepší je nechat se objednat k ortodontistovi na nezávaznou konzultaci. Hned po prvním vyšetření toho lékař dokáže říct pacientovi poměrně dost. Vypočítá odhad nákladů za komplexní léčbu a zjistí, kolik pacientova konkrétní pojišťovna přispívá. Zároveň odhadne, jak dlouho bude léčba trvat.
Před samotným zahájením vlastní léčby je nutné mít zuby ošetřeny zubním lékařem. Chrup musí být bez kazu a pacient musí vědět, jak o své zuby správně pečovat. Proto je vhodná i návštěva dentální hygienistky (okolo 1 500 Kč za vstupní ošetření).
DRUHÁ NÁVŠTĚVA ORTODONTISTY
Pokud se pacient rozhodne pro léčbu, nastává důkladnější vyšetření. V této fázi se berou otisky a dochází k výrobě sádrových modelů zubů případně 3D rentgenových snímků, se kterými může lékař pracovat a pozorovat situaci v ústech i v nepřítomnosti pacienta v ordinaci. Dále se provádějí běžné rentgeny, které hradí ve většině případů pojišťovny. U nepojištěných se cena pohybuje kolem 300 Kč za snímek. Celkem by si pacient měl připravit kolem 1 500–1 800 Kč.
SNÍMACÍ ROVNÁTKA
Zdravotní pojišťovny přispívají na snímací aparátky do 18 let, a to jednou za 2 roky. Podle závažnosti typu léčby jsou velikosti příspěvků rozděleny do 4 kategorií, kdy pojišťovny hradí 100, 80, 50 nebo 0 % z celkové ceny. Jen u velmi těžkých případů pojišťovny hradí 100 % nákladů (rozštěpy). Ve většině případů se jedná o příspěvky druhé a třetí skupiny, čili 80 a 50 %. Pacienti si hradí rovnátka v plné ceně, pokud jim je nad 18 let nebo v případě, kdy předešlý aparátek například ztratili. Ceny se pohybují podle závažnosti vady a rozsahu většinou v rozmezí od 2000 až do 10 000 Kč.
FIXNÍ ROVNÁTKA
Ceny fixních aparátů se odvíjí od druhu použitého materiálu asi od 8000 Kč Kč (kovová rovnátka na jednu čelist) až po 130 000 Kč (neviditelná lingvální rovnátka na obě čelisti). I na tato rovnátka pojišťovny částečně symbolicky přispívají, a to jedenkrát za život dětem ve věku od 10 do 19 let.
Kovová rovnátka na jednu čelist patří mezi ty nejlevnější. Aplikace tohoto typu rovnátek se pohybuje od 8000 Kč/ čelist . Cena zahrnuje kroužky v oblasti molárů, zámky či kroužky na ostatních zubech a veškerý standardní materiál (gumičky, drátek).
Estetická (průhledná) rovnátka na jednu čelist jsou poněkud dražší. Cena se pohybuje přibližně od 20 000 Kč/čelist. Nadstandardní jsou estetické zámky a drátek, který však může být i kovový.
Lingvální (neviditelná) rovnátka jsou nejdražší variantou. Nejen, že se platí za dražší materiál, ale zejména se připlácí za to, že tato rovnátka jsou pacientovi dělaná individuálně na každý jednotlivý zub. Léčba tímto způsobem se může pohybovat i kolem 50 000 Kč za jednu čelist.
Příplatky k doplňkům k fixním aparátkům – desky, dlahy.
Při kontrolách fixních rovnátek, které jsou podle typu průměrně jednou za měsíc, se mění gumičky (20 Kč). Asi jednou za čtvrt roku se vyměňuje i drátek.
Retenční fáze léčby nastává po sundání fixního aparátku, kdy je třeba nosit snímatelná rovnátka, neboť zuby mají tendenci vracet se do původního postavení. Existuje i možnost nechat si aplikovat tzv. retainer. Je fixně připevněn na vnitřní stranu zubů, a není tedy vidět. Je Většinou se připevňuje od premoláru přes řezáky po premolár. Může být jak v dolní, tak i horní čelisti.
DOMÁCÍ PÉČE O ZUBNÍ ROVNÁTKA
K domácí péči je vhodné si pořídit zubní kartáček s měkkými a hustými štětinkami s rovným střihem (100 Kč), jednosvazkový (sólo, single) kartáček (100 Kč) pro dokonalejší čištění v oblasti kolem zámečků, zubní nitě a pásky (50–150 Kč), a mezizubní kartáčky (150 Kč).