B

Bílá plomba neboli kompozitní výplň

Kompozitní výplň je používaná ve stomatologii už více než 50 let, avšak její popularita stoupá až dnes. Je žádaná především pro svůj přirozený vzhled. Vyhraje kompozitní výplň souboj s amalgámovou výplní i jinými, ba dokonce lepšími vlastnostmi?

KOMPOZITNÍ VÝPLNĚ JAKO, KONEC AMALGÁMU?

Kompozitní výplň, někdy také označována jako bílá plomba, je materiál používaný v zubních ordinacích k náhradě ztracené části zubu. Kompozitní výplň je veřejností v poslední době často upřednostňována před amalgámovou výplní, a to především pro svůj vzhled. V některých zemích amalgámovou plombu nahradila úplně, hlavně kvůli údajné škodlivosti rtuti, ze které je amalgám vyroben. V některých případech je však amalgám vhodnější než kompozit, a to především v místech, kde výplň není vidět. Amalgám je odolnější vůči kousacímu tlaku. Může tedy v zubu vydržet delší dobu. Záleží ale na tvaru a rozsahu kazu. Kompozitní výplň je nezastupitelná při rekonstrukcích předních zubů, kde je estetika na prvním místě.

KOMPOZITNÍ VÝPLŇ ANO ČI NE?

Kompozitní výplň, která je při správném zhotovení naprosto nerozeznatelná od neporušeného zubu, se používá především k rekonstrukci předních zubů, kde by např. amalgámová stříbrná výplň nebyla z estetického hlediska vhodná. Lze ji použít také u zadních zubů, avšak hlavně z tvářové či jazykové strany.

 

JE KOMPOZITNÍ VÝPLŇ NĚČÍM NEBEZPEČNÁ?

Co se týče bezpečnosti kompozitní výplně, není důvod se jakkoliv strachovat. Stejné je to u amalgámové výplně, kterou dnes kompozitní výplň takřka vystrkuje z řady. Bezpečnosti těchto výplní dávají odborníci zelenou. Jediná rizika spojená s kompozitní výplní plynou především ze špatné ústní hygieny a nekvalitně zhotovené práce zubního lékaře. Takováto výplň má tendenci se odlamovat a vypadávat.

 

KOLIK ZA KOMPOZITNÍ VÝPLŇ ZAPLATÍM?

Pokud jde o cenu kompozitní výplně, je nutno podotknout, že zdravotní pojišťovny tyto výplně neproplácejí. U některých zdravotních pojišťoven se mohou v rámci některých akcí plomby proplácet nebo na ně pojišťovny částečně přispívají, je to však velmi zřídkavý jev. Ceny kompozitních výplní se pohybují od 2 000 do 7 000 Kč za jeden zub.

 

JAK DLOUHO KOMPOZITNÍ PLOMBA VYDRŽÍ?

Životnost kompozitní výplně, za předpokladu jejího kvalitního zhotovení zubním lékařem, vhodného umístění v chrupu a Vaší dobré ústní hygieny, se průměrně pohybuje od několika roků až po desítky let. Avšak v porovnání s amalgámovou plombou, která vydrží 25 let i déle, je životnost kompozitní výplně kratší.

 

Výhody kompozitní výplně

  • estetika vzhledu
  • barevná stálost
  • snížená nutnost vrtání zubu
  • nedráždivý a chemicky stálý materiál v dutině ústní

 

Nevýhody kompozitní výplně

  • smršťování v čase
  • nechrání ani minimálně před zubním kazem
  • menší odolnost vůči žvýkacímu tlaku u zadních zubů (stoliček)

Osobně považuji tento kompozitní materiál za velmi kvalitní s mnoha výhodami, avšak jsou zde i drobná negativa, ke kterým zkušený stomatolog přihlíží. Jedno je však jisté, bez dobré ústní hygieny je estetická výhoda této výplně ztracena.

 

MDDr. Veronika Andělová

Chcete dostávat emailové novinky?