Suchost v ústech neboli xerostomie
Suchost v ústech (odborně xerostomia) je onemocnění slinných žláz. Nízká nebo vůbec žádná produkce slin může způsobit řadu nepříjemností. Ztráta chuti a zvýšená kazivost zubů jsou jen některými z nich. Jak s ní bojovat? Co ji způsobuje? Je možné ji léčit?
JAK VÁS OHROŽUJE SUCHOST V ÚSTECH NEBOLI XEROSTOMIE
Každý si aspoň jednou za život vyzkoušel, jaké to je mít sucho v ústech. Ale někoho tento problém provází každý den, aniž by věděl, že může být symptomem pro mnohá vážná onemocnění. Xerostomie neboli suchost v ústech je způsobená sníženou či úplně vyřazenou produkcí slin. Sliny mají v ústech nenahraditelnou funkci. Působí jako přirozený ochranný systém – omývají dutinu ústní, vyrovnávají v ní pH, tvoří ochrannou vrstvu na sliznici, svým složením remineralizují sklovinu, pomáhají natrávit potravu a obsahují protilátky proti mikroorganizmům, čímž ovlivňují složení zubního plaku. Sliny jsou produkovány slinnými žlázami a jejich tvorba závisí především na hydrataci organizmu a typu přijímané potravy.
SUCHOST V ÚSTECH – CO VŠE JI OVLIVŇUJE?
Suchost v ústech může být primárním ukazatelem, že je něco špatně. Bývá doprovodným efektem např. Sjögrenovy nemoci, Lambertova-Eatonova syndromu či špatně kontrolované cukrovky. Xerostomie může být také důsledkem dehydratace organizmu způsobené cukrovkou, zvracením, průjmy, nadměrným pocením, vysokou horečkou, ztrátou krve, dále také onemocněním (popř. fyzickým traumatem) slinných žláz nebo jejich vývodů či nervů, úzkostnými stavy, depresemi, konzumací alkoholových nápojů, nadměrným dýcháním otevřenými ústy, ale též některými léčivy s anticholinergními účinky, psychofarmaky, konopím, amfetaminem, léky pro snížení chuti k jídlu, antihistaminiky či cytostatiky. Například užívání metamfetaminu způsobuje mimo jiné bruxizmus (nutkavé skřípání zubů nebo opakované žvýkací pohyby bez potravy v ústech) a dále dochází k poškození slinných žláz. Tato kombinace způsobí destrukci zubů, v anglickém jazyce nazývanou „meth mouth“.
CO DALŠÍHO JE PŘÍČINOU SUCHOSTI V ÚSTECH?
Dalším faktorem pro vznik xerostomie jsou radiační terapie nádorů hlavy a krku. Ty jsou příčinou destrukce slinných žláz, čímž se zároveň ovlivní produkce a složení slin. Vymizí tím remineralizační schopnost, dojde ke zvýšenému osídlení dutiny ústní mikroorganizmy způsobující zubní kazy a zvýšené zranitelnosti sliznice a tkání závěsného aparátu zubu a také k mnoha infekcím.
JAK LZE SUCHOSTI V ÚSTECH PŘEDCHÁZET?
Důležitým preventivním opatřením suchosti v ústech je dostatečná hydratace organizmu. Doporučuje se vypít až 2–3 litry tekutin denně. Pokud je však Vaše tělo vystaveno zvýšené fyzické námaze, musíte přizpůsobit příjem tekutin jejich výdeji. Není neobvyklé vypít i více než 5 litrů tekutin denně, obzvláště u vrcholových sportovců. Pokud však trpíte onemocněním slinných žláz, které jsou buď zčásti, nebo zcela nefunkční, zvýšený příjem tekutin Vám nepomůže.
LÉČBA SUCHOSTI V ÚSTECH
Léčba je založena na nalezení pravých příčin onemocnění a jejich eliminaci, pokud je to možné. V mnohých případech však vyléčit xerostomii jako takovou neumíme. Při léčbě se zaměřujeme na odlehčení příznaků a předcházení vzniku kazů. Pacienti trpící suchostí v ústech by se měli vyhýbat kofeinu, antihistaminikům a látkám, které uvolňují ucpaný nos a nosní dutiny. Měli by více dbát na dodržování ústní hygieny, často pít nesycené tekutiny, nápoje bez cukru a žvýkat žvýkačky obsahující látku xylitol. Na trhu také existují tzv. umělé sliny, které zvlhčují ústní sliznici. Jsou dostupné ve formě spreje, kloktadel a cucavých bonbonů.