Photo 18556845 / Dentist © Laurentiu Iordache | Dreamstime.com
J

Jak a proč používat mezizubní kartáčky

Pravděpodobně jste se již při návštěvě zubního lékaře nebo dentální hygienistky setkali s doporučením, abyste používali mezizubní kartáčky. V tomto článku se podíváme na to, proč je hygiena mezizubních prostorů důležitá a jak ji správně provádět.

Při čištění klasickým zubním kartáčkem dokážeme dobře vyčistit vnitřní a vnější stranu zubů i jejich žvýkací plošky. Klasický kartáček ale k vyčištění plošek bočních a tzv. mezizubních prostorů, což jsou místa pod bodem kontaktu sousedních zubů, nestačí. V těchto místech mezi se často usazují zbytky jídla a plaku. Pokud je neodstraníme, dochází buď ke gingivitidě (tj. zánět dásní) nebo demineralizaci skloviny a tvorbě zubního kazu. Pokud není zubní kaz v této lokalizaci rozsáhlý, není při klasickém vyšetření viditelný a na jeho diagnostiku jsou používány rentgenové snímky typu bitewing.

Jak vybrat mezizubní kartáček

Mezizubní kartáčky jsou tvořeny drátkem, který je hustě osázen štětinami tak, aby došlo k co nejlepšímu odstranění plaku z nepřístupných mezer. Při výběru velikosti mezizubního kartáčku je vhodné navštívit dentální hygienistku. Ta mezizubní prostory změří a podle toho doporučí, jakou velikost kartáčku mezi jednotlivými zuby používat. 

Je chybou si myslet, že stačí všude používat stejnou velikost kartáčku. Vzdálenosti mezi jednotlivými zuby se značně liší a při používání příliš tenkého kartáčku nedojde k odstranění veškerého plaku. Zbytečně široký kartáček může naopak poškodit dáseň nebo nelze použít vůbec. 

Samotné čištění pak provádějte jedenkrát denně, nejlépe večer. Kartáček zavádějte zhruba v úhlu 45° a po zavedení nad mezizubní papilu ho napřímte a pohybujte tam a zpět. V žádném případě se nesnažte procházet přes dáseň vyplňující tento prostor. Při vytahovaní kartáčku byste měli cítit mírný odpor, což je známkou, že je kartáček dostatečně velký.

Co když mi při zavádění krvácejí dásně?

Pokud s používáním mezizubních kartáčků začínáte, je krvácení běžný jev. Dásně jsou vlivem probíhajícího zánětu způsobeného dlouhodobou přítomností plaku překrvené a při kontaktu s kartáčkem začnou krvácet. Pokud ale s hygienou nepolevíte, můžete se během 714 dní dočkat vyléčení zánětu a krvácení při čištění ustane. Poté je nutné znovu zkontrolovat velikost kartáčků, protože ústupem zánětu se mezizubní prostor mohl zvětšit a v tom případě je vhodné přejít na větší velikost.

Zavádění kartáčku mi způsobuje bolest

V takovémto případě je vhodné konzultovat techniku čištění a výběr velikostí kartáčků s dentální hygienistkou nebo zubním lékařem, kteří vám ochotně poradí.

Nedokážu mezizubní kartáček do mezizubního prostoru dostat

Začněte s nejmenší velikostí zubního kartáčku. Pokud pro vás ani se správnou technikou není možné kartáček zavést, je na místě použití zubní nitě. Při jejím používání je potřeba zručnost, protože s ní může dojít snadněji k pořezaní dásně.

Kdy mám začít mezizubní kartáčky používat

Obecně je vhodné začít hned, jakmile se v chrupu objeví kontakt mezi sousedními zuby. To může být značně individuální, ale obecně ve věku 12 let je vhodné, aby dítě mezizubní prostory čistilo, popř. mu byly rodičem dočišťovány.

Soňa Chamlarová

Jsem studentka 4. ročníku zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a ráda bych se s vámi podělila o své znalosti z oboru, které se snažím stále rozšiřovat. Psaní článků považuji za velmi důležité, protože věřím, že správné informace jsou klíčem k prevenci a optimálnímu řešení zubních problémů. Jsem také aktivní školitelkou dentální hygieny ve školách a školkách. Kromě zájmu o zubní lékařství se ráda věnuji i dalším aktivitám, mezi ně patří běhání v krásných olomouckých parcích, turistika v horách a objevování nových míst a kultur.

Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?