Photo 48603758 / Kofferdam © Serghei Starus | Dreamstime.com
K

Kofferdam

Už jste toto slovo v ordinaci zubního lékaře slyšeli? Pravděpodobně ano. Pokud ne, je vysoká pravděpodobnost, že se tak v budoucnu stane. Jedná se totiž o dnes už standardní pojem moderní stomatologie.

Kofferdam je gumová blána, kterou zubař při některých zákrocích, jako je například ošetření kořenových kanálků, fixace některých korunek či můstků nebo zhotovení bílé výplně, připevňuje pomocí speciálních spon na zuby pacienta.

Proč se to dělá?

Zubař se snaží při výše zmíněných výkonech „oddělit“ dutinu ústní od zubů, respektive je jeho cílem zabránit vstupu slin či krve z úst k zubu. Zub potřebuje udržet suchý, aby dodržel postup nutný ke zhotovení kvalitní plomby. Pokud by stomatolog výplňový materiál dával na zasliněný případně zakrvácený zub, tak by výplň po osvícení (vytvrzení) nebyla dostatečně pevná, k zubu by se připojila podstatně hůře a mohla by se tedy uvolnit. Dokonce by se do materiálu mohly dostat pigmenty či nečistoty a výsledek by nebyl dostatečně estetický. Proto musí blána co nejpřesněji obepínat krčky zubů a naprosto je odizolovat od přirozené vlhkosti v ústech.

Mimo to má zubař díky kofferdamové bláně přehlednější pracovní pole. Pacient se nemusí obávat, že by mu něco spadlo do pusy a také mu do úst neteče voda.

Může zubní lékař použít blánu u všech?

Až na pár výjimek ano. Dokonce i děti, kterým je vše vysvětleno a spolupracují, to zvládnou. Potíž nastává, pokud trpíte alergií na latex, ze kterého je blána vyrobena. Pro tyto případy však existuje silikonová alternativa. Potíže s nasazením mohou nastat u pacientů mentálně postižených, kteří nespolupracují. Zde je zubař nucen přistoupit ke kompromisnímu ošetření materiály, které sucho nevyžadují, případně sliny jen odsávat a smířit se s pravděpodobně kratší životností takové práce.

Jak probíhá nasazování kofferdamu?

Zubař si do blány udělá otvory v místech zubů, které chce mít odhalené, vyzkouší si ve vašich ústech velikost a tvar spon a kofferdam napne na kovový rámeček. Pak už blánu jen natáhne přes zuby a zajistí ji na místě sponami. Někdy může nasazování chvíli trvat, třeba pokud se zuby navzájem trochu překrývají. Na druhou stranu vás zubař nebude tahat zrcátkem za tváře, bojovat během práce s neposlušným jazykem a strkat vám do úst vatové válečky nebo savku. Diskomfort při nasazování bude vykoupen příjemnějším, pohodlnějším, rychlejším a především kvalitnějším ošetřením. 

Jaký je to pocit, mít na zubech blánu?

Není třeba se obávat. Nasazená blána nebolí, maximálně ucítíte tlak na zubech, na kterých budou umístěny spony držící blánu na místě. Můžete dýchat standardně nosem, pod blánou můžete dokonce i normálně polykat. Jen mluvit se moc nedá. Proto je dobré si před nasazením blány s lékařem a sestrou domluvit signál (například zvednutí ruky), který bude značit, že potřebujete pauzu nebo že chcete například odsát sliny pod blánou. Po sejmutí kofferdamu mohou být podrážděné a mírně bolestivé dásně sponových zubů. Nebojte se tato místa i přesto poctivě čistit. Dáseň se hojí velmi rychle a za několik dní by mělo být vše v pořádku.

Tereza Bialková

Studuji zubní lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a státnice už mi doslova klepou na dveře. Pro zubní lékařství jsem se rozhodla, jelikož kombinuje přírodní vědy, pomoc lidem a vyžaduje technické smýšlení a manuální zručnost, k čemuž jsem od dětství inklinovala. Projekt Nechci kazy vnímám jako skvělou možnost, jak šířit osvětu o dentálním zdraví mezi lidi. Také si tímto způsobem mohu vyzkoušet, jak problematiku jednou srozumitelně popíšu svým pacientům. V budoucnu bych ráda měla vlastní ordinaci a byla „zubařkou pro celé rodiny“.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?