S otokem ihned k lékaři
Nejhorší scénář komplikace zubního kazu je vznik kolemčelistního zánětu. Kolemčelistní zánět je dynamický děj, kdy infekce ze zaníceného zubu přestoupí do okolních měkkých tkání.
Příčiny kolemčelistního zánětu
Nejčastější příčina vzniku kolemčelistního zánětu je opravdu neléčený zubní kaz nebo nedokonale ošetřené kořenové kanálky zubu, ve kterých přetrvávají bakterie. Zubní kaz plný bakterií pomalu ale jistě směřuje k zubní dřeni, ta odumře a rozpadne se, zub je mrtvý, bakterie mají volnou cestu ke kořenům, odkud přestoupí ven ze zubu a pokračují dále.
Mezi další příčiny jistě patří ponechané kořeny zubů v dásních či čelistech, zanícené krční mandle, slinné žlázy, parodontální kapsy u pokročilé parodontózy, dále zuby moudrosti překryté jen z části dásní, poranění a další.
Jak taková infekce postupuje?
Kazivý zub bolet nemusí. Pokud dochází k odumírání zubní dřeně, často se rozvine velmi bolestivý zánět nervu, zvaný pulpitis. Bolest bývá ostrá, pulzující. Avšak zub může také odumřít zcela bez povšimnutí.
Infekce přesto pokračuje ven z kořene do kosti a vzniká zánět ozubice, periodontitis. Ta se může a nemusí projevit tupou monotónní bolestí a pocitem povystouplého zubu. V tomto bodě velmi záleží na síle obranyschopnosti člověka.
Zánět se s největší pravděpodobností zapouzdří a vzniká váček pod zubem a stav přechází do chronicity. V horším případě infekce putuje kostí pod okostici. Tlak zánětu pod okosticí bývá opět velmi bolestivý, někdy doprovázený zvýšenou teplotou, třesavkou i zimnicí.
Nakonec se infekce provalí pod sliznici, vytvoří dutinu s hnisem a otok v okolí. V této fázi dochází k úlevě, protože hnis už nikde netlačí. Otok může zasahovat různě daleko od postiženého místa.
Pokud tento proces trvá déle, infekce si najde cestu ven a vytvoří se jakýsi odfuk v podobě píštěle, kudy hnis odchází, opět se jedná o chronický stav.
Vzácně se zánět šíří v podobě flegmóny podél nervů, cév a svalů do vzdálenějších prostor hlavy a krku. Toto může být velmi nebezpečné!
Související obtíže
Kolemčelistní zánět může být doprovázen obtížemi, které pacienty velmi omezují v normálním životě, ale někdy se člověk prostě jen probudí a je oteklý.
Vznik otoků a zánětů v okolí zubů je potřeba akutně řešit, pokud není přítomen váš ošetřující zubní lékař, jistě navštivte nejbližší pohotovostní službu, kde vás ošetří.
Ošetření kolemčelistního zánětu
Principem terapie kolemčelistních zánětů je heslo: „Ubi pus, ibi evacua“, tedy „Kde je hnis, je třeba ho odstranit“. Protětím dutiny a vypuštěním hnisu a ošetření či extrakce příčinného zubu. Někdy je možné předepsat antibiotika.
Předejít těmto komplikacím je snadné! O zuby pečujte! Choďte pravidelně na preventivní prohlídky a dentální hygienu. Při počínajících obtížích se k lékaři objednejte raději dříve než později.