Photo 44121071 © Jurate Buiviene | Dreamstime.com
B

Bylinky v péči o ústní dutinu

Bylinky se na všemožné neduhy požívají již od nepaměti. I přesto, že je na trhu nespočet syntetických přípravků, tradiční bylinkářství má stále své místo. Bylinky a bylinné směsi působí na tělo blahodárně! Velmi pozitivní účinky mají rostliny i v ústech.

Pokud s bylinkami nepracujete sami, doporučuji je zakoupit v lékárně či ve specializovaném obchodě. Kde vám jistě poradí s vaším problémem a doporučí tu správnou směs a jak s ní nakládat.

Jaké formy bylinných přípravků můžu koupit?

Rostlinami problémům předcházíme anebo problémy řešíme. Účinné látky se připravují v různých formách k vnitřnímu i zevnímu použití. Pro účely v oblasti ústní dutiny se největší efekt projeví po místním působení bylin. Na trhu naleznete například ústní vody, zubní pasty či gely, tinktury a dále třeba bylinné směsi k přípravě nálevů případně odvarů pro výplachy úst.

Které účinné látky v rostlinách jsou pro naše zdraví prospěšné? 

Léčivé rostliny, léčivky, obsahují každá originální množství účinných látek. Stručným přehledem zmíníme některé zástupce a jejich účinky. Alkaloidy jsou rostlinné jedy, které léčí a jsou užívané pouze k lékařským účelům, kdy se z nich vyrábějí léky proti bolesti a jiné. Flavonoidy mají mimo jiné podpůrné účinky na cévní systém. Glykosidy jsou širokou skupinou aktivních látek mající velmi pestré spektrum účinků. Třísloviny jsou látky mající stahující, protizánětlivý a antiseptický účinek. Saponiny posilují imunitu. Silice jsou aromatické látky, působí například protizánětlivě a proti množení mikroorganismů. Hořčiny podporují vylučování slin a žaludeční šťávy. Organické kyseliny, minerální látky, vitamíny a mnoho dalších.

Jaké bylinky pomáhají v ústech?

  • Šalvěj lékařská má protizánětlivé, baktericidní a fungicidní účinky. Stahuje dásně a snižuje zápach z úst. Pomáhá při hojení po chirurgických výkonech v ústech.
  • Řepík lékařský působí v ústech protizánětlivě a stahuje dásně. 
  • Máta peprná má dezinfekční, chladivý a znecitlivující účinek. Pomáhá od zápachu z úst.
  • Fenykl obecný ústa dezinfikuje.
  • Hřebíčkovec kořenný (hřebíček) má protizánětlivé, dezinfekční a znecitlivující účinek. Doporučuje se cucat.
  • Heřmánek pravý je protizánětlivý, zklidňuje sliznice.
  • Mochna nátržník má protizánětlivé účinky, je antibiotikum, antivirotikum, stahuje dásně, snižuje jejich krvácení, má hojivé účinky.
  • Dále například výtažky z borovice a jistě mnoho dalších.

Při používání bylinek se mohou vyskytnout různé formy nesnášenlivosti či alergie, na to pozor! Ne každá bylinka se hodí pro všechny. Ostražité by měli být především nastávající a kojící maminky, dále děti. Bylinky užívejte vždy s rozumem, po konzultaci s odborníkem a akutní obtíže přenechejte vždy lékaři.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?