Photo 254308107 | Crown © Alice Tsapenko | Dreamstime.com
J

Jaký materiál korunky či můstku mám zvolit?

Mezi materiály, ze kterých se protetické práce zhotovují řadíme plast, kov, keramiku a jejich kombinace. Každý materiál má své pro a proti. Také cena se liší. Zubní lékař vždy nabídne možnosti a doporučí vhodnou variantu.

Začneme plastovou korunkou, slangově pojmenovanou „žaketka“.

Plastové práce se volí v případě provizorních korunek a můstků. Jsou estetické, v barvě zubů, ale nedosahují takové mechanické odolnosti, aby byly vhodným definitivním řešením. Vyrábí se v ordinaci razidlovou metodou nebo laboratorně. Existují také sady prefabrikovaných korunek, které se na zubu dále individuálně upravují. 

Celokovové práce jsou již dostatečně mechanicky odolné, přesné, ale neestetické. Pro neviditelný úsek chrupu může být tato varianta dostačující, ale v předním úseku chrupu esteticky zcela nevhodná. Kovy ze své podstaty můžou způsobovat přecitlivělosti, vedou tepelné podněty a v kontaktu s jiným kovem v ústech mohou vznikat galvanické články.

Kombinací kovu s plastem lze kov trochu odstínit. Zde se kov potáhne nejčastěji na viditelné plošce korunky plastem, takzvaně fazetuje. Nevýhodou tohoto typu korunek je časté odpadávání plastové fazety.

Následující dva typy korunek již splňují vyšší estetické požadavky v kombinaci s přesností a mechanickou odolností.

Kovokeramické práce jsou kovové kapny plně fazetované keramikou. Bohužel i zde je stopa kovového podkladu vizuálně často poznat. 

Celokeramické práce jsou vrcholem v estetické stomatologii. Tato korunka působí velmi přirozeně. Po nasazení je nerozeznatelná od vlastních zubů. Výhodná technologie ke zhotovení keramických náhrad je frézování z bločků. Metoda CAD CAM, počítačově podporované navrhování a počítačem řízená výroba je hojně využívaná ať laboratoří tak i v ordinaci. Proto je možné, že pacient po nabroušení zubů odejde s korunkou nebo můstkem menšího rozsahu tentýž den. Opět zde vyzdvihuji, že není nad lidskou práci, kterou odvádí zubní technici při modelaci korunek při klasickém technologickém postupu zpracování keramiky. Keramických materiálů je celá řada a lze je kombinovat. Velké oblibě se těší zejména sklokeramika lithiumdisilikát, která je nadstandartně estetická svou průsvitností se krásně sjednotí se zubem a je možné ji adhezivně cementovat (moderní způsob fixace). Její nespornou výhodou je fakt, že na rentgenu vidíme i pod ní, tedy lépe kontrolujeme případné kazy. Využívá se na solokorunky a můsky menších rozsahů. Druhým odblíbeným typem je zirkon oxidová keramika, je méně průsvitná, ale svojí pevností může lehce konkurovat kovovým konstrukcím. Hodí se tedy pro korunky v zadní části chrupu pro můstky většího rozsahu. 

Při ošetření celoplášťovou korunkou nebo můstkem si nechte nabídnout varianty vaším ošetřujícím lékařem, vyslechněte si veškeré pro a proti. Cenové rozpětí výše zmíněných možností je veliké, ale při rozvaze berte v potaz vaše zuby, které náhradu budou nosit.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?