Amalgámová plomba
Amalgám je zubní výplň používaná ve stomatologii již více než 150 let. Během této doby prošla amalgámová výplň řadou změn a byla několikrát zakázána. Je skutečně amalgámová výplň tak špatná nebo je to vše pouze nafouknutá bublina?
PROČ JE AMALGÁM TAK PODCEŇOVANÝ?
Amalgám, často označovaný pouze jako plomba, je zubní výplň, kterou používá stomatolog k náhradě ztracené části zubu. Všichni známe amalgámovou výplň jako sice nehezky vypadající, ale zato levnou a dostupnou metodu ošetření zubů. U široké veřejnosti však panuje názor, co je levné, není dobré. A pokud se to týká lidského zdraví, platí to dvojnásob. Je tedy skutečně levný amalgám tak špatný, jak se mnozí domnívají, nebo je to vše nafouknutá bublina, nutící z pacientů dostat více peněz za drahé, avšak neestetické výplně?
AMALGÁMOVÉ VÝPLNĚ NEJSOU HEZKÉ, ALE…
Amalgám se ve stomatologii používá již více než 150 let a během této doby prošel řadou změn. Nutno podotknout, že všechny změny byly pozitivní a sloužily především ke zlepšení vlastností daného materiálu. Amalgámové výplně se používají především v zadním úseku chrupu na stoličkách a třenových zubech. Důvod je jednoduchý. Amalgám je ze všech dostupných výplňových materiálů nejpevnější, a tudíž dokáže čelit vysokému tlaku při žvýkání. Někdy bývá používán i v oblasti předních zubů. Toto řešení je však spíše raritní. Rozumný stomatolog i klient si uvědomují možný neblahý vliv na celkový vzhled chrupu.
JE AMALGÁM TAK ŠPATNÝ?
Častým názorem bojovníků proti amalgámu bývá skutečnost, že amalgámové výplně je potřeba často předělávat. Z čísel, které každoročně pojišťovny zveřejňují, vyplývá, že amalgámovou výplň je nutné zhotovovat častěji než modernější výplně. Avšak čísla, vykazovaná některými stomatology pojišťovnám, příliš nesouhlasí s údaji získanými od široké veřejnosti. Je tedy zřejmé, že amalgámových výplní se dle výkazů stomatologů ročně zhotoví mnohem více, než se jich skutečně objeví v ústech pacientů. Z řady vědeckých studií plyne, že kvalitně zhotovená amalgámová výplň vydrží v ústech pacienta i 30 let. Podmínkou je však dodržování ústní hygieny, což ale platí pro jakoukoliv stomatologickou práci.
VÝHODY AMALGÁMOVÉ PLOMBY
Dnešní moderní amalgám má několik pozitivních vlastností. Prvním pozitivem je skutečnost, že působí antikariogenně. To znamená, že ve svém okolí snižuje aktivitu bakterií způsobujících zubní kaz. To je dáno obsahem stříbra a cínu. Další pozitivní vlastností je jeho mírné roztažení, které utěsní mikroskopické prostory, a zamezí tak pronikání zbytků potravy a bakterií.
NEVÝHODY AMALGÁMOVÉ PLOMBY
Jeho nevýhody spočívají především v kovovém vzhledu, který působí neesteticky. Amalgámovou výplň je možné si nechat přeleštit, dostane poté stříbrnou barvu, která není tolik rušivá. Po čase však výplň opět koroduje a stává se tmavou a lépe viditelnou. To je zřejmě hlavní nevýhodou amalgámového materiálu. Další nevýhody jsou spíše spekulativní a nepodložené. Pokud se v okolí amalgámu obnoví zubní kaz, je to dáno buď špatně zhotovenou výplní, na jejímž okraji se usazují zbytky potravy, nebo nedostatečným odstraněním zubního kazu. Samozřejmě pokud nedodržujeme pravidla ústní hygieny, nebude nám sebelépe zhotovená výplň nic platná.