Photo 13831047 © Icefront | Dreamstime.com
A

Amalgámové výplně

Amalgám je nejstarším materiálem využívaným k opravě kazem zasažených zubů. V posledních letech je jeho použití omezováno. Proč? Je snad taková plomba méně kvalitní než bílá nebo je amalgám dokonce nebezpečný pro naše zdraví?

Co je vlastně amalgám?

Amalgám je slitinou rtuti s kovovým práškem, který obsahuje měď, cín a stříbro. K dostání je ve formě kapslí. Tu lékař vloží do speciálního přístroje, uzavře jej a zařízení jednotlivé složky smísí. Obsah různých kovů pak určuje vlastnosti výplně. 

Výhodné vlastnosti amalgámu

Jedná se o materiál s vysokou odolností vůči žvýkacímu tlaku. Plusem materiálu je také schopnost zpomalit růst a množení bakterií. Amalgám lze použít i tam, kde se lékaři nedaří vytvořit sucho nutné pro zhotovení bílé výplně. Do určité míry amalgám sám vyplňuje spáry vznikající mezi plombou a zubem. Asi nejvíce pozitivně je pacienty vnímána jeho cena, respektive zhotovení takzvaně na pojišťovnu. 

A co jeho nevýhody?

Pacienta trápí (ne)estetika této plomby. Lékař řeší nulovou vazbu amalgámu k zubu. Proto musí vytvořit nástroji v zubu takový tvar, aby se plomba neuvolnila. Často je z tohoto důvodu kromě kazu nucen odstranit i část zdravých tkání zubu a ten tak oslabit. Pokud kaz zničil příliš velkou část zubu a jeho zbylé stěny jsou tenké, amalgámová plomba není vhodným řešením. Amalgám působí jako klín a příliš tenké stěny by pod jeho náporem mohly popraskat.

Je amalgám bezpečný?

V některých státech EU byl pro obsah rtuti zakázán. Pokud ale máte v ústech amalgámovou plombu, žádný strach. Dnešní moderní zpracování vylučuje, že by plomba byla pro pacienta toxická. Rtuť se v ní totiž nachází ve vázané formě a neuvolňuje se tedy. Jediným rizikem je možnost alergické reakce na některou ze složek. Ta je však zřídkavá a navíc obvykle spontánně vymizí bez nutnosti plombu odstraňovat. V Česku je zhotovení amalgámové plomby zakázáno u dětí do 15 let, těhotných a kojících žen. Snahy o snížení spotřeby amalgámu jsou podmíněny problematickou likvidací plomb. Při spalování těl v krematoriích se totiž rtuť uvolňuje do životního prostředí

Pro koho je amalgámová výplň ideálním řešením?

Tmavá plomba nepůjde vidět u pacientů, kteří mají kazy na zadních zubech. Skvěle odolá tlaku, který působí nejvíce právě na stoličky. Dále se hodí například u kazů zasahujících pod dáseň, kde je pro zubaře problematické udržet sucho pro zhotovení bílé alternativy. Ke zvážení je také v případě horší ústní hygieny, či pokud si pacient přeje levné ošetření. 

Shrnutí

Kvalitně zhotovená amalgámová plomba je stále dlouhotrvajícím, funkčním a často i nejlepším možným řešením.

Tereza Bialková

Studuji zubní lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a státnice už mi doslova klepou na dveře. Pro zubní lékařství jsem se rozhodla, jelikož kombinuje přírodní vědy, pomoc lidem a vyžaduje technické smýšlení a manuální zručnost, k čemuž jsem od dětství inklinovala. Projekt Nechci kazy vnímám jako skvělou možnost, jak šířit osvětu o dentálním zdraví mezi lidi. Také si tímto způsobem mohu vyzkoušet, jak problematiku jednou srozumitelně popíšu svým pacientům. V budoucnu bych ráda měla vlastní ordinaci a byla „zubařkou pro celé rodiny“.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?