B

Bělení zubů aneb jak přijít o chrup

Bílé zuby jsou po staletí vnímány jako odraz krásy, čistoty a kvalitní péče o zevnějšek. Mnohdy se lidé uchylovali k více či méně bezpečným technikám bělení zubů, které jim pomohly v různé intenzitě rozzářit úsměv.

BĚLENÍ ZUBŮ V HISTORII

Zpočátku lidé netoužili po bílém úsměvu, ale spíše po odbourání palčivé bolesti zubů, kterou přisuzovali právě nečistému chrupu. Prvopočátky estetické stomatologie nacházíme už v Římě, kdy starověcí Římané vynalezli metodu bělení zubů pomocí popela z ohnišť. Metoda založená na obrušování povrchových vrstev skloviny byla velmi účinná a Římané byli vzhledem svého chrupu okouzlení. Problém však nastal ve chvíli, kdy byly zuby neustálým obrušováním natolik oslabené, že nedokázaly čelit ani pojídání běžné stravy a záhy vypadávaly. Bohužel i dnes, po více jak dvou tisících letech, nacházíme velký počet těch, kteří v honbě za bílým úsměvem nedbají rad odborníků a pomocí šarlatánských metod a babských rad si vědomě ničí chrup.

BĚLENÍ ZUBŮ V DOBÁCH INTERNETU

Bělení zubů je fenomén dnešní doby. Lidé hledají všemožné postupy a techniky, kterými zesvětlit chrup a rozzářit úsměv. Nejčastěji vyhledávají tyto rady na internetu, obzvláště v diskuzích, kde bohužel existuje nepřeberné množství nesmyslů a polopravd. Módním trendem diskuzních vláken je bělení zubů pomocí jedlé sody a citronu.

 

BĚLENÍ ZUBŮ CITRONEM

Levná, bezpečná a zaručená metoda, jak rychle vybělit zažloutlé zuby. Tak by zněla jednoduchá charakteristika bělení zubů pomocí citronu. Pokud jste tato slova již jednou slyšeli, zaslechli jste pouze polovinu pravdy. Citron Vám jistě zuby vybělí, jedná se o kyselinu, která při delším působení vybělí či rozpustí leccos. Nicméně právě kyseliny obsažené v citronu mohou chrup vážně poškodit. Působení kyselin na zuby způsobuje odvápnění zubů, které se stávají pórovitými, křehkými a snadně napadnutelnými, nejčastěji bakteriemi způsobujícími zubní kaz. Z dlouhodobého hlediska je bělení zubů pomocí citronu zaručenou metodou, jak o zuby přijít.

Pozn.: Pokud použijete na zmírnění kyselosti citronu posyp cukrem, vystavujete zuby působení nejen kyselin, ale i cukrů, což je o poznání rychlejší cesta k záhubě Vašeho úsměvu.

 

BĚLENÍ ZUBŮ POMOCÍ JEDLÉ SODY

Každý z nás jednou slyšel, že vhodným přípravkem k bělení zubů je jedlá soda. Naneste si trochu zubní pasty na kartáček, posypte ji dostatečným množstvím sody a pořádně zuby vypulírujte, tak zní osvědčená rada. Tato nepříliš zubům prospěšná technika bělení je nyní výrazně upozaděna. Jeden z předních zpravodajských portálů totiž přišel s doporučením, že klasické bělení jedlou sodou je málo účinné. Proto bychom sodu měli smíchat s octem a solí, a vytvořit tak pastu. Opět není sporu o nefunkčnosti této metody, která Vás však dříve či později bude stát zuby. Důvod je jednoduchý: Ocet obsahuje látky, které poměrně rychle rozpustí celý zub. Sůl zde funguje jako abrazivo, které Vám narušené zuby dokonale zbrousí. A jedlá soda? Ta je v kombinaci kyseliny octové a tvrdé soli zcela zbytečná. Agresivita samostatné jedlé sody je v porovnání kombinace soli a octu téměř nulová.

 

BEZPROSTŘEDNĚ PO JÍDLE SI ČISTIT ZUBY

Ačkoliv to může znít neuvěřitelně, čištění zubů bezprostředně po konzumaci jídla je chybné. Jídlo a některé druhy nápojů obsahují řadu látek, které nám během jídla narušují povrch zubů. Nejčastěji se jedná o kyseliny, cukry a tvrdé částice, které chvilkově oslabí zub, a ten je pak náchylnější k poškození. Nejvhodnější je držet se pravidla všeho s mírou a zuby si čistit maximálně třikrát denně. Přičemž bychom vždy měli vzít kartáček do ruky minimálně 30 minut po poslední konzumaci. Samozřejmě ráno a v průběhu dne je jedno, zdali si vyčistíte zuby před nebo po jídle, vždy však mějte na paměti, že čištění zubů ihned po jídle Vám může z dlouhodobého hlediska poškodit chrup.

 

DALŠÍ ZARUČENÉ TECHNIKY DOMÁCÍHO BĚLENÍ ZUBŮ

Existuje řada dalších rad a postupů, jak dosáhnout zářivě bílých zubů za pár korun. Avšak sami se můžete přesvědčit o skutečnosti, že ne vždy je dobré šetřit, zvlášť v případě, kdy se jedná o zdraví. Proto se prosím vyhněte bělení zubů pomocí kaštanové kůry, která Vám zuby nevybělí, ale pouze obarví dáseň, zuby jsou pak ve srovnání s dásní vizuálně bělejší. Dále se vyhýbejte drceným ořechům, ty Vám naopak způsobí otoky dásní. Za zbytečné, ale neškodné, můžeme považovat bělení zubů pomocí špenátu a jahod. Pokud někdo usiluje o skutečně fenomenální zážitek při cestě za krásnějším úsměvem, může zkusit sušený bobkový list v kombinaci s pomerančovou kůrou, to osobně považuji za vrchol domácího všeumětelství a kladu si otázku, jak to mohlo někoho napadnout.

 

ZÁVĚREM O BĚLENÍ ZUBŮ…

Pokud chcete dosáhnout krásného a zdravého úsměvu, neuchylujte se prosím k volně dostupným praktikám, které naleznete napříč internetem. Nejprve navštivte zubního lékaře a konzultujte s ním problematiku bělení zubů. Jistě dospějete k názoru, že nejvhodnější technika bělení zubů je právě taková, kterou můžete konzultovat se zubním lékařem. Ten nejenže stanoví příčinu zabarvení Vašich zubů, ale zhodnotí i možná rizika, stav chrupu a výplní a stanoví léčebný plán. Škody napáchané vlastní nerozvážností by Vás ve výsledku mohly stát desetinásobky ceny profesionálního bělení.

 

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?