Bělicí zubní pasty
Zubní pasty, které slibují bělejší úsměv, berou spotřebitelé útokem. Jedná se o nejčastěji volený způsob domácího bělení zubů. Použití této metody je snadné, rychlé, příjemné a cenově relativně dostupné. Výsledný efekt nebývá natolik výrazný jako u jiných způsobů bělení zubů, nicméně u kvalitních produktů se viditelného, byť mírného, účinku dočkáte.
BĚLICÍ ZUBNÍ PASTY
Funkce bělicích zubních past nejčastěji využívají kuřáci. Zplodiny tabákového kouře se ukládají do obtížně čistitelných míst – například do puklin ve sklovině nebo do jamek a rýh na reliéfu zubu. Zuby kuřáků jsou tedy více náchylné ke vzniku pigmentací. Zabarvení chrupu se chtějí zbavit i pravidelní konzumenti silně zbarvených nápojů a potravin – například kávy a červeného vína. Zbarvený povrch zubů může být i výsledkem změny bakteriálního osídlení dutiny ústní – pokud převáží mikroorganizmy produkující pigmenty. V neposlední řadě jsou bělicí zubní pasty používány těmi, kteří již podstoupili bělení zubů jinou metodou a chtějí si výsledný efekt co nejdéle udržet.
JAK FUNGUJE BĚLICÍ ZUBNÍ PASTA?
Účinek zubních past s bělicím účinkem může být založen buď na fyzikálním nebo chemickém principu. V praxi častěji využívaný fyzikální způsob spočívá ve zvýšené abrazivitě těchto past. To znamená, že daná zubní pasta obsahuje vyšší množství brusných složek, které „ohoblují“ usazeniny na povrchu zubů. Často se k tomuto účelu používá perlit. Abrazivita je definována jako RDA (tzv. relativní dentinová abrazivita). Většina kosmetických zubních past má hodnotu RDA do 100. U bělicích zubních past se RDA pohybuje většinou od 100 výše. Hodnota RDA v rozmezí 150–250 je považována za poškozující sklovinu, a to především v kombinaci se zubním kartáčkem s tvrdšími štětinami. U past založených na fyzikálním principu ale nedochází k samotnému procesu bělení.
ROZDÍL MEZI BĚLICÍ PASTOU A BĚLENÍM V ORDINACI
Procedura bělení je v případě zubních past založena na principu chemickém. V samotné struktuře zubu funguje peroxid, který odstraňuje barevné pigmenty. Čím vyšší koncentraci peroxidu zubní pasta obsahuje, tím má vyšší bělicí účinky. Množství peroxidu v zubních pastách však nesmí překročit hranici 0,1 %. Při ordinačním bělení zubů je využíván peroxid o koncentraci 20–35 %. Bělicí účinek zubních past je tedy oproti profesionálnímu bělení nesrovnatelně nižší, téměř nulový. V dutině ústní je peroxid inaktivován slinnými enzymy. Aby se této nežádoucí reakci předešlo, bývá kombinován s močovinou ve sloučenině zvané karbamid peroxid. Výrobci přidávají k zubním pastám i čisticí složky, například enzymy z papáji nebo ananasu. Ty pomáhají čistit povrch zubu, zpravidla jej ale nebělí.
CO DÁLE NABÍZEJÍ BĚLÍCÍ ZUBNÍ PASTY?
Existují i speciální zubní pasty založené na optickém klamu. Kvůli obsahu jemně modrých pigmentů dochází k neutralizaci žluté barvy zubu a k okamžitému efektu bílých zubů. Tento výsledek je ale velice krátkodobý.
Bělicí zubní pasty často obsahují speciální přísady jako například koenzym Q10, rostlinné výtažky nebo vitamíny. Tyto látky mají zlepšit stav dásní.
JAK RYCHLE MI BĚLICÍ PASTA ZUBY VYBĚLÍ?
Za jak dlouho můžete očekávat bělejší zuby při použití bělicí zubní pasty? Pokud zubní pasta obsahuje karbamid peroxid, dochází k postupnému bělení zubů v časovém horizontu týdnů až měsíců. I přes poctivé používání bělicí zubní pasty ale dochází k vybělení pouze o jeden až dva odstíny. Pro větší zesvětlení zubů je nutná jak delší doba expozice bělicího přípravku, tak jeho vyšší koncentrace. K obojímu dochází buď při použití účinnějších domácích metod bělení zubů, nebo při ordinačním bělení zubů lékařem.
CO ZUBNÍ KÁMEN, PROTÉZY A VÝPLNĚ?
Pokud máte pigmentovaný zubní kámen, nečekejte od bělicí zubní pasty žádné zázraky. Zubní kámen je možné odstranit pouze profesionálně. Pokud se o jeho odstranění pokusíte zubním kartáčkem s tvrdými štětinami a abrazivní zubní pastou, budete zbytečně riskovat poškození tvrdých zubních tkání. Je dobré mít také na paměti, že barvu zubních protéz a výplní není možné ovlivnit bělením. Obezřetně si počínejte, pokud máte na předních zubech kompozitní výplně. Pokud jsou výplně světlejší než Váš chrup, bělením si můžete pomoci. Pokud jsou plomby ve stejném nebo dokonce tmavším odstínu než Vaše zuby, bělením tento neestetický rozdíl ještě zvýrazníte.
ZÁVĚREM O BĚLÍCÍCH ZUBNÍCH PASTÁCH
Bělicí zubní pasty mohou dopomoci k úsměvu o jeden až dva odstíny bělejšímu v horizontu několika týdnů až měsíců. Nicméně k tomu dochází nepříliš vhodným způsobem – zbroušením skloviny, a tím i poškozením zubů. V porovnání s běžnými zubními pastami jsou tedy ty s bělicím účinkem relativně škodlivé a dražší. Pokud toužíte po výraznějším nebo rychlejším výsledku, poraďte se se svým zubním lékařem o vhodné metodě bělení.