Photo 148809841 © Gpointstudio | Dreamstime.com
B

Bez zvětšení ani ránu aneb K čemu jsou lupové brýle a mikroskopy?

Zkusili byste si tipnout, které orgány mohou být pro zubaře nejdůležitější? Pomyslnou svatou trojici by mohl tvořit mozek, ruce a oči. Většině zubních lékařů by se kolikrát hodila ruka navíc, toto přání však nedokáže splnit ani zlatá rybka. Co se ale zaměřit na zrak: jak ho vylepšit tak, aby z toho těžil jak zubař, tak pacient?

Tématem tohoto článku je proto práce se zvětšením. Struktury v ústech, kterým je třeba věnovat pozornost, jsou pouhým okem v určitých případech neviditelné, nebo je přinejmenším nelze zachytit v dostatečné kvalitě. V ordinacích se lze setkat hlavně se dvěma typy přístrojů umožňujících zvětšení – s lupovými brýlemi a s dentálním mikroskopem.

K čemu ale zubaři potřebují tak nutně zvětšení? Vždyť dříve to šlo i bez toho… Ano i ne. Je pravda, že většinu běžných zákroků je možné provést i bez mikroskopu nebo lupových brýlí. Zvětšení je však obecně využíváno ke zlepšení péče a zachování nebo obnově zubních tkání. Práce je navíc minimálně invazivní, protože ošetřující má mnohem lepší přehled. O jakých zákrocích tedy může být v této souvislosti řeč?

  • Endodoncie, neboli čištění kořenových kanálků, je doslova hodinářskou prací – drobné struktury lze těžko pořádně bez zvětšení vidět a je možné jej využít k celému procesu endodontické léčby: od preparace přístupové kavity, přes opracování a dokonalé vyčištění kanálků až po jejich plnění.
  • Při léčbě zubního kazu je důležité odstranění všech zkažených tkání, které ale nemusí být vždy pouhým okem rozeznatelné od tkání zdravých. Velice přínosná může být i kombinace s barevnou detekcí kazu pomocí barviv.
  • Dokonale zhotovená výplň by neměla mít při svých okrajích spáry, které mohou být příčinou vzniku sekundárních kazů. I zde se zvětšení hodí.
  • Preparace na korunky nebo jiné protetické práce vyžaduje přesnost a preciznost. Pod zvětšením lze kontrolovat například kvalitu schůdku.

Lupové brýle

Umožňují zvětšit objekt 2,5 x až 3,2 x. Kdybychom si představili mravence (který normálně měří o trochu víc než půl centimetru), tak při zvětšení 3,2 už ho uvidíme přibližně ve velikosti hlavice zubního kartáčku nebo jednokoruny. 

Dentální mikroskop

Nabízí širší škálu možností. Zvětšení bývá nejčastěji 10 x či 12 x, ale ani 16 x nebo 20 x není výjimkou (takto zvětšený mravenec by byl podobně velký jako dvě až tři padesátikorunové mince vyskládané vedle sebe). Dále může být lákavá i možnost fotodokumentace díky zabudované kameře.

Lupové brýle spolu s mikroskopy posouvají stomatologii dopředu. Poskytují ošetřujícímu lepší vidění a přehled a zároveň mu dovolují pracovat v ergonomické pozici. Lékař může zvětšení použít u všech zákroků, kdy ho považuje za přínosné. Výhodou pro pacienta je vysoká kvalita a pohodlí při ošetření.

Lucie Svobodová

Chcete dostávat emailové novinky?