Photo 52254722 | Cigarette Alcohol © Sergey Moskvitin | Dreamstime.com
B

Bílé povlaky v dutině ústní

Bílé povlaky na sliznicích dutiny ústní může mít mnohé podoby, lokalizaci i původ. Je důležité správně určit příčin, podle stanovit diagnózu a začít s léčbou. 

Původ bílých povlaků 

Důvodů, proč má sliznice úst bělavou barvu je mnoho. Mohou být zcela neškodné, ale může se jednat i o „nebezpečné“ formy tzv. prekancerózy, tedy stavy, které s vyšším rizikem přecházejí do zhoubného nádorového bujení. 

Příčinou může být chronická iritace. Zjednodušeně řečeno dlouhodobé dráždění sliznice například snímací náhradou, nevhodnou výplní nebo ortodontickým aparátem. Řešení je zde jednoduché – zhotovit novou protetickou práci nebo výplň.  

Dále se může jednat o následek pravidelného kouření. Dochází k tzv. nikotinové stomatitidě. Projevuje se bělavým povlakem na patře s červenými tečkami. Toto postižení je vratné a po ukončení kouření by mělo do měsíce vymizet. Může se však rozvinout v pravou leukoplakii, která je už prekancerózní stav a může postoupit do stádia nádorového bujení. Více o dopadu kouření na zdraví dutiny ústní se dočtete v tomto článku.  

Infekce je dalším etiologickým faktorem. Často za to mohou kvasinky, především ty z rod Candida. Kvasinkové povlaky se mohou vyskytovat u pacientů se snímacími zubními náhradami nebo u pacientů se sníženou funkcí imunitního systému, např. AIDS. Odkazuji na samostatný článek o kandidózách v dutině ústní. 

Nakonec zmíníme i některé méně závažné příčiny bílých skvrn v ústech. Může se jednat o termální poškození. Těšíte se na své oblíbené jídlo, nevyčkáte, než trochu vychladne a spálíte se. Jako důsledek vznikne ranka s bělavým povrchem, která však po zahojení vymizí. Nebo když si často přikusujete tváře, sliznice bude také reagovat zběláním. 

Řešení 

V rámci preventivních prohlídek probíhá kontrola nejen zubů, ale i ústní sliznice. Lékař dle anamnézy a vzhledu bílého povlaku může určit příčinu hned nebo pošle vzorek léze do laboratoře. Jak jsem již v předešlých řádcích nastínila, etiologie je velice různorodá a podle toho se liší i léčba. 

Symptomy  

Projevy mohou být opět různé dle příčiny: 

  • Mnoho podob bílých povlaků, mohou být místní nebo po celé sliznici, některé lze setřít, některé zase pevně lnou k povrchu apod. 
  • Krvácení 
  • Vředy 
  • Bolestivost  
  • Různé systémové projevy  

 

Pokud budete pravidelně chodit na preventivní prohlídky, vyhnete se kouření a nadměrné konzumace alkoholu a vaše strava bude obsahovat dostatek vitamínů, značně tím snižujete riziko výskytu „nebezpečných“ forem bílých skvrn.  

 

Iveta Brabcová

Jmenuji se Iveta Brabcová a jsem studentkou třetího ročníku zubního lékařství Masarykovy univerzity v Brně. Kromě psaní odborných článků pro vzdělávání veřejnosti, také školím dentální hygienu ve školách a školkách. Ve volném čase se věnuji tanci, sportu a ráda cestuji.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?