Photo 118030050 © Fizkes | Dreamstime.com
B

Bolest a zuby

Nikdo nechce prožívat bolest. Bolest je nepříjemná, obtěžující a člověka může až paralyzovat. Každý z nás ji někdy prožil. I když všichni vnímáme bolest trochu jinak, shodneme se, že se jí vždy chceme vyhnout nebo se jí co nejdříve zbavit.

Bolest se vyvinula jako prostředek pro přežití a plní ochranou funkci organismu. Tělo vnímá bolest pomocí volných nervových zakončení, které vedou signál  dráhou bolesti do mozku a my získáme nepříjemný smyslový a emoční prožitek. Bolest v oblasti obličeje a hlavy je vnímána intenzivněji vzhledem k vysoké koncentraci receptorů. Především v zubní dřeni.

Bolest můžeme rozdělit na akutní a chronickou. Akutní bolest je intenzivní, trvá krátce a relativně rychle odeznívá. Chronická bolest je přetrvávající, neustupující s negativním dopadem na organismus.

Zuby umí zabolet opravdu hodně. Je velmi důležité mít své zuby v pořádku. Pravidelně chodit na preventivní prohlídky, dentální hygienu a o chrup poctivě pečovat. Základem léčby bolesti zubů je odstranění její příčiny. 

Bolesti v oblasti hlavy a obličeje mohou být zubního původu, mimozubního původu nebo takzvané neuropatie

Zubní původ bolesti

Sám zubní kaz může pobolívat, neošetřený pak může přejít do zánětu zubního nervu neboli pulpitidy. Pulpitida se projevuje jako náhle vzniklá krutá bolest ostrého ražení, která neustupuje. Zub zpočátku není lokalizovatelný, ale s pokračujícím zánětem se místo více ozřejmuje. Neléčená pulpitida přechází v zánět ozubice neboli periodontitidu. Bolest je tupá, pacient cítí tlak v kosti a zub lze určit velmi přesně. Pokud zánět ozubice pokračuje, hnis se tlačí z kosti ven a vzniká vyklenutí s hnisavým obsahem na dásni. Stav se může zhoršit a vést až ke vzniku kolemčelistního zánětu. Další onemocnění, která bolí, jsou zánět dásní nebo mezizubních papil a zanícené parodontální choboty.

Mimozubní původ bolesti

Zánět čelistních dutin, sliznic, zánět lůžka po vytrženém zubu, prořezávání zubů, bolesti jazyka, onemocnění slinných žláz, uzlin, nádory, zlomeniny, poruchy čelistního kloubu, bolesti krční páteře a další.

Neuropatie neboli poruchy periferních nervů

Nejčastěji neuralgií je n. trigeminus – porucha na dráze bolesti, která se projevuje intenzivními záchvatovými bolestmi v oblasti zásobení daným nervem. Bolest vystřeluje do spánku a do horní i dolní čelisti.

Výše jmenované stavy si zaslouží: 

  • bolesti tlumit pomocí vhodně zvolených léků proti bolesti
  • urgentně vyhledat odbornou pomoc 
  • a hlavně vyřešit příčinu bolesti

Výkony prováděné zubním lékařem se zdají ze své podstaty bolestivé, ale ne s dnešními možnostmi. Například vrtání kazů, ošetření kořenových kanálků, vytržení zubu a další lze provádět zcela bezbolestně. Lékař vám vždy nabídne adekvátní tlumení bolesti vhodnou metodou. Od lokálního umrtvení, přes analgosedaci až po celkovou anestezii. 

V dnešní době není potřeba podléhat panice a strachu z bolesti před ošetřením v zubařském křesle. Je spousta možností, jak s bolestí bezbolestně bojovat.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?