Ceny v endodoncii
Kolik to stojí? Základní otázka lidstva. Je třeba si uvědomit, že zubní lékařství není až tak finančně podporováno pojišťovnami, ale spíše přímými platbami pacientů. Co je tedy hrazeno a co ne? Kolik korun si našetřit a na jakou částku se duševně připravit? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím textu.
CENY V ENDODONCII
Nejprve je třeba si uvědomit, že léčba jednoho zubu postiženého zánětem dřeně se skládá ze dvou položek. První je ošetření zubního kanálku nebo kanálků a druhá je za opravu poškozené korunky. Pro záchranu zubu musíme ošetřit kanálky i korunku. Jakmile bychom po ošetření kanálku neměli dostatek financí či chtěli ušetřit za korunku, dříve či později o zub přijdeme. Častokrát si pacienti po ošetření kanálku nenechají zhotovit či nasadit zubní korunku. Důvod je jednoduchý, bolest ustoupila, zub je v ústech a nač utrácet další peníze?
OŠETŘENÍ KANÁLKŮ
Je několik způsobů a technik, jak kanálky ošetřit. Liší se samozřejmě kvalitou a odpovídajícími cenami. Na jedné straně stojí jednoduché levné ošetření, které má proti ostatním nižší životnost. To úplně nejlevnější, které je schválené, je hrazeno pojišťovnou. Na straně druhé je ošetření na specializovaném pracovišti, vybaveném mikroskopem a speciálními přístroji k opracování a zaplnění kanálku. Tato pracoviště samozřejmě užívají kvalitnější materiály a postupy léčby. Cenu kromě toho určuje také zkušenost lékaře. Ošetření mohou pod dohledem provádět i studenti. V takových případech bývá ve fakultních nemocnicích cena téměř poloviční proti ošetření u zkušeného zubaře. Cena u placených variant se tedy pohybuje od za jeden kanálek. Na to je třeba dát pozor, že ceny jsou za jeden kanálek, nikoliv za jeden zub.
KOLIK MÁM ZUBNÍCH KANÁLKŮ?
Obvyklý počet kanálků v daném typu zubu je sice statisticky zjištěn, ale nemusí vždy odpovídat realitě. Například v dolní stoličce jsou nejčastěji tři kanálky. Může se ale stát, že v zubu budou kanálky čtyři nebo i pět. Což už znamená pětinásobnou cenu oproti například hornímu řezáku, který má jen jeden kanálek. A to navyšuje nejen cenu, ale i čas strávený v ordinaci. Žádná množstevní sleva se tedy nekoná. Lékař samozřejmě zná statistiky, kolik kanálků bývá nejčastěji, konečnou cenu však může stanovit až po ošetření.
OŠETŘENÍ KORUNKY
Aby se lékař vůbec dostal ke kanálkům, musí se provrtat korunkou. Někdy bývá zničená kazem nebo zlomená při zranění a někdy je relativně v pořádku. Podle míry jejího poškození se buď opraví pouze vyvrtaný otvor výplní, nebo je třeba vyrobit celou umělou korunku místo té původní zničené. Obyčejná vyvrtaná díra po vrtačce se ošetří buď amalgámem, který je většinou hrazený pojišťovnou, nebo bílou estetickou výplní. Ta už je za přímou úhradu podle použitého materiálu. Ceny se tu pohybují od 500 do 1 500 Kč. U korunek už je to dražší. Základní plastová korunka je sice hrazena pojišťovnou, ale není ani moc hezká, ani moc funkční. Plast je měkký a rychle se obrousí a zbarví. Další možností jsou korunky kovové, kombinace kov-keramika a celokeramické. Rozsah cen je zde velmi široký, neboť závisí i na laboratoři, se kterou lékař spolupracuje. Nemá tedy valný význam uvádět tu rozsah od 7 000 až po 20 000 Kč. Někde napůl cesty tohoto velkého rozsahu je tedy nejčastější cena za ošetření keramickou korunkou.
Tuto částku už je ale zubař schopen říci pacientovi předem, stejně tak nabídnout mu různé možnosti řešení a různé materiály. Pacient si pak vybere z toho známého poměru cena/kvalita to, co mu vyhovuje. Když se tyto položky sečtou, ošetření zánětu zubní dřeně není zrovna nejlevnější. A přitom by člověk řekl, že jsou to peníze za nic. Ten zub tam přece předtím byl! A zdravý! Když už ale k něčemu takovému dojde, měli bychom být na účtenku připraveni. Nepomůže ani zub za pár korun vytrhnout. Mezera se pak musí nahradit můstkem nebo implantátem a u nich jsou ceny ještě vyšší. Nezbývá tedy než zopakovat tu věčnou frázi, že nejlepší je o zuby se starat.