Co byste měli vědět o otiscích
Ať už vás čeká výroba nové korunky nebo rovnátka, ve většině ordinací se otiskům nevyhnete. Otisk je nejlepším prostředníkem mezi pacientem a laboratoří, takže laborant dokáže i bez vaší přítomnosti vyrobit protetickou práci přímo pro vás. Pojďme se společně podívat na celý proces otiskování.
Co na samotné otiskování lékař potřebuje?
- Otiskovací lžíce
Otiskovací lžíce je pomůcka, bez které se celý proces neobejde. Mohou být buď kovové nebo plastové a vyrábí se v několika konfekčních velikostech. Před samotným otiskem si lékař lžíce vyzkouší, jestli správně pasují na váš zubní oblouk. V některých případech tyto konfekční lžíce pacientovi nesedí. Lékař si tak udělá pouze „předotisk“ a na jeho základě se v laboratoři zhotoví individuální otiskovací lžíce přímo pro konkrétního pacienta.
- Otiskovací materiály
V zubní ordinaci existuje mnoho typů otiskovacích hmot a každá je vhodná pro jinou situaci. Od otiskovacího materiálu se očekává několik obecných vlastností:
Biokompatibilita neboli to, že hmota nebude pro pacienty toxická a tělo na ni nebude reagovat alergickou reakcí.
Objemová stabilita je velice důležitá pro přesnost výsledné protetické práce. V laboratoři se na základě otisků vyrobí sádrový model. Kdyby se laborantovi dostal otisk, který by i jen minimálně objem změnil, výsledná náhrada nemusí v ústech sedět.
Pevnost a odolnost proti deformacím opět souvisí s přesností. Kdyby během sundávání otisku ze zubů pacienta, došlo k deformaci hmoty, laborant nemůže vytvořit práci, která by seděla.
Přijatelná doba tuhnutí souvisí s komfortem pacienta. Standardně otiskovací hmoty ztuhnou do 5 minut, což je většina pacientů schopna zvládnout.
Příjemná chuť a vůně výrazně snižuje už tak nepříjemný pocit pacienta během otiskování.
Pacienti s dávivým reflexem
Někteří pacienti mívají během otiskování problém se silnějším dávivým reflexem. Mají pocit, že se dusí a celý proces pro ně může být velmi nepříjemný. Je důležité, aby pacient dýchal nosem a snažil se zachovat klid.
Existují různé způsoby, jak dávivým reflexem potlačit. Lékař vám může pomocí povrchového anestetika ve spreji znecitlivět měkké patro anebo někdy zabere i jednoduché posolení jazyka. Pokud máte silný dávivý reflex, vždy o tom předem informujte svého lékaře.
Skenování
Otiskování začíná být pomalu nahrazováno skenováním. Pomocí softwaru a speciálního skeneru se zuby ze všech stran naskenují a laborant si tak zubní oblouk a skus může prohlédnout na počítači. Tato alternativa je mnohem příjemnější právě pro pacienty s dávivým reflexem. Skener má však relativně vysokou pořizovací cenu a na některé typy protetických prací zatím není vhodný.
Závěrem k otiskům
Otisků není třeba se bát anebo se nějak speciálně připravovat. Celý proces je bezbolestný a hotový za pár minut. Jedná se o běžný úkon a je důležitý pro to, aby výsledná protetická práce dobře seděla.