C

Co ovlivňuje barvu zubů?

Módní trendy a kultura dnešní společnosti nám určují, jak by měl vypadat náš zevnějšek a jak bychom o něj měli pečovat. Velmi moderní jsou poté zářivě bílé zuby, které jsou odrazem krásy a úspěchu. Tato jednoduchá definice však neodráží skutečnou pravdu o bílých zubech. Jsou skutečně bílé zuby zároveň zuby zdravé? A co nejvíc ovlivňuje barvu našich zubů?

JSOU SMALTOVÉ ZUBY ZDRAVÉ ZUBY?

Ačkoliv dnešní společnost prahne po stále bělejším chrupu, který můžeme vidět na tvářích hvězd televizních obrazovek, je důležité připomenout, že barva zubů je do jisté míry neovlivnitelná. I když se to může zdát neuvěřitelné, barva zubů není bílá, ale nabývá určitého barevného nádechu, který dělá chrup každého z nás jedinečným. Pojďme se společně podívat na faktory, které více či méně ovlivňují barvu chrupu, a poukázat na možnosti, jak si uchovat bílé zuby co nejdéle.

CO OVLIVŇUJE BARVU ZUBŮ NEJVÍCE?

Zásadní vliv na barvu chrupu mají genetické dispozice. Ačkoli to může znít jako klišé, neexistuje správná barva zubů, podobně jako neexistuje ta pravá barva pleti či vlasů. Kombinací genetických informací od matky a otce vznikne pro nás jedinečná barva chrupu, která je charakteristická svým odstínem. Ten je nejvíce patrný v krčkové oblasti, nejtmavší části zubu, kde se může každý přesvědčit o faktu, že zuby nejsou bílé. Skutečností však zůstává, že zdravý a pěkně vypadající chrup je světlý a jeho barva se blíží bílé.

Zažloutlé, šedé či jinak zbarvené zuby jsou pro svého majitele jistě horší variantou než příliš bílé zuby. Nicméně bychom se měli držet pravidla „všeho s mírou“ a neuchylovat se k vysněnému ideálu smaltově bílých zubů, které vidíme na televizních obrazovkách. Z estetického hlediska jsou dnes příliš bíle zuby vnímány spíše jako kvalitně zhotovená protéza než vlastní zuby.

 

BARVA ZUBŮ NENÍ JENOM BÍLÁ A ŽLUTÁ

Barva zubů je dána kombinací barev. Na povrchu zubu nalézáme průsvitnou sklovinu, pod kterou leží dentin (zubovina). Zubovina je vždy mnohem tmavší než sklovina a vzhledem k faktu, že prosvítá skrze sklovinu na povrch, zásadně určuje barvu našeho chrupu. Sklovina však může sloužit jako úložiště pigmentů a barviv, které každodenně přijímáme stravou, pitím či tabákovým kouřem, a může tak ve výsledku výrazně ovlivnit barvu zubů.

 

TETRACYKLINOVÁ ANTIBIOTIKA A FLUORIDY

Velkým problémem obzvláště doby minulé bylo podávání tetracyklinových antibiotik u dětí, kterým se právě vyvíjely stálé zuby. Tetracyklinová antibiotika byla podávaná především pro léčbu respiračních onemocnění. Pokud byla užívaná dostatečně dlouho, usadila se v zubech. Lehčí forma usazování způsobila žlutohnědé flíčky, těžší forma se projevila modrošedými pruhy. Ačkoliv je dnes podávání tetracyklinových antibiotik dětem patřičně hlídáno, stále neexistuje vhodná terapie k redukci nepatřičně zabarvených zubů pro dnes již dospělé jedince. Bělení takto poškozených zubů není vždy úspěšné.

 

Dalším rizikovým faktorem je nadměrný přísun fluoridů. Látka, které je ve velké míře obsažena v zubní pastě, ústních vodách či některých potravinách, může při nadměrném užívání způsobit bělavé fleky na zubech. Nicméně je tento jev málo častý a poškození zubů při správné hygieně naprosto minimální.

 

ŽIVOTNÍ STYL ZÁSADNĚ OVLIVŇUJE BARVU ZUBŮ

V neposlední řadě je potřeba zmínit odraz životního stylu na stav a barvu chrupu. Každý den jíme, pijeme a plnými doušky si vychutnáváme radosti života. Pro někoho neexistuje lepší start dne než byt provoněný kávou, pro jiného je sklenka červeného vína neodmyslitelným večerním rituálem. Pravdou však je, že veškeré pochutiny i spousta běžných potravin obsahují řadu barviv a pigmentů. Již zmíněná káva, červené víno, tabákový kouř, rajská jablíčka nebo džusy mohou výrazně ovlivnit barvu chrupu. Vše záleží na četnosti jejich konzumace, kvalitě ústní hygieny a kvalitě zubů. Za zbytečné považujeme zmiňovat nekvalitní ústní hygienu, která vždy vede k nevhodnému zbarvení chrupu a jeho dlouhodobému poškození. Usazeniny zubního plaku způsobují zápach z úst, žluté zuby a vznik zubního kazu.

 

ZÁVĚREM O BARVĚ ZUBŮ…

Samozřejmě existuje další řada příčin, které mohou chrup nevzhledně zbarvit. Častým problémem je úmrtí nebo úraz zubu, což vede k výronu kapky krve do zubního kanálku. Krev se poté vstřebá do zubu a způsobí jeho zbarvení. Jak vidíte, recept na dlouhodobě bílé zuby neexistuje. Kombinace genetických vlivů, životního stylu a okolností, které nemůžeme ovlivnit, rýsují vzhled našeho zevnějšku. Pokud bychom se chtěli vyvarovat všem barevným potravinám, zřejmě bychom nepozřeli nic jiného než bílý chléb a vodu. Pokud bychom chtěli zamezit úrazu zubů, nesměli bychom vycházet na ulici. Při péči o zuby proto dbejme na kvalitní ústní hygienu, jejíž pravidla nám ozřejmí zubní lékař či dentální hygienistka. Vyvarujme se nejen kvůli zubům, ale i celkovému zdravotnímu stavu tabákových výrobků a barevným slazeným nápojům.

 

 

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?