Cukrovka se nevyhýbá ani ústům!
Diabetes mellitus typu II., laicky nazývan jako cukrovka, je chronické metabolické onemocnění, jehož hlavním rysem je vysoká hladina cukru v krvi. Křivka počtu osob s touto diagnózou se přitom každý rok zvyšuje, momentálně trpí tímto onemocněním cca každý 10 člověk v ČR. Právě cukrovka pak poškozuje orgány napříč celým tělem od očí, nervů, ledvin až po srdce. Věděli jste ale, že způsobuje problémy i v ústech?
Onemocnění parodontu
Mezi tato onemocnění řadíme gingivitidu (zánět dásně) a periodontitidu (zánět celého závěsného aparátu, spojený s úbytkem kosti). Ačkoli jsou obě tato onemocnění poměrně častá, právě u diabetiků je pravděpodobnost jejich vzniku ve srovnání se zdravými jedinci trojnásobně vyšší a závažnost průběhu bývá značně zvýšená! (1)
Pacienti pak mohou pociťovat bolest, zápach z úst a v nejhorším případě i viklání a ztrátu zubů. Naneštěstí funguje tento vztah oboustranně. Zvýšená hladina cukru vytváří ideální prostředí pro působení bakterií, následkem toho je v ústech zvýšené množství plaku a jeho mineralizované formy – zubního kamene, což jsou hlavní faktory pro rozvoj onemocnění závěsného aparátu. (2)
Zubní kazy
Jak bylo zmíněno výše, prostředí v ústech diabetika je ideální pro tvorbu zubního kazu. Více o kazu si můžete přečíst zde. A proč je plak větším problémem u lidí s cukrovkou než v ústech zdravého člověka? Na vině je xerostomie (suchost v ústech), která je zapříčiněná sníženým množstvím sliny. Slina má mnoho funkcí, pro prevenci zubního kazu je ale nejdůležitější to, že omývá povrch zubu a pomáhá znovu mineralizovat sklovinu. Ukázalo se, že právě lidi trpící cukrovkou mají nejen slin méně (3), ale dokonce obsahuje i více glukózy (cukru). (4)
Orální kandidóza
Bílé i červené povlaky, nepříjemný pocit v ústech i změny chuti. Toto všechno může mít na svědomí kvasinka Candida albicans. Ne nadarmo je toto onemocnění nazýváno nemocí nemocných, protože se objevuje zejména u pacientů se sníženou funkcí imunitního systému – proto jej pozorujeme zejména u starých lidí, dětí a diabetiků.
Obtížné hojení ran
Ať už mluvíme o ráně po zákroku v ústech (např. extrakci) nebo způsobenou zraněním, v obou případech se u cukrovkářů bude rána hojit déle. Diabetici mají totiž postižené cévy a nervy, což může vést ke zhoršenému prokrvení dané oblasti. Dostatečné prokrvení je přitom klíčové pro proces zacelení rány. Mimo to oslabuje diabetes i imunitní systém, takže boj s případnou infekcí v ráně bude značně ztížený.
Jak z článku vyplývá je velmi důležité, aby osoby s cukrovkou pečovaly o své ústní zdraví a pravidelně navštěvovali zubního lékaře. Kontroly v diabetologické ambulanci a pravidelné čištění zubů a dásní mohou pomoci minimalizovat riziko vzniku všech výše zmíněných rizik.
1 Mealey BL, Ocampo GL (2007) Diabetes mellitus and periodontal disease. Periodontol 2000 44:127–153
2 Bascones Martínez, Antonio, et al. Periodontal disease and diabetes: review of the literature. 2011.
3 López-Pintor RM, Casañas E, González-Serrano J, et al. Xerostomia, Hyposalivation, and Salivary Flow in Diabetes Patients. J Diabetes Res. 2016
4 Gupta S, Nayak MT, Sunitha JD, Dawar G, Sinha N, Rallan NS. Correlation of salivary glucose level with blood glucose level in diabetes mellitus. J Oral Maxillofac Pathol. 2017; 21(3):334-339.
Soňa Chamlarová
Jsem studentka 4. ročníku zubního lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci a ráda bych se s vámi podělila o své znalosti z oboru, které se snažím stále rozšiřovat. Psaní článků považuji za velmi důležité, protože věřím, že správné informace jsou klíčem k prevenci a optimálnímu řešení zubních problémů. Jsem také aktivní školitelkou dentální hygieny ve školách a školkách. Kromě zájmu o zubní lékařství se ráda věnuji i dalším aktivitám, mezi ně patří běhání v krásných olomouckých parcích, turistika v horách a objevování nových míst a kultur.