Photo 105906577 / Dental © Ivan Shidlovski | Dreamstime.com
D

Dentální hygiena

Dobře vyčištěné zuby se nezkazí!
Od návštěvy dentální hygieny můžete očekávat profesionální odstranění zubního plaku, kamene, pigmentací a nácvik správné techniky čištění zubů.

Kdo je dentální hygienistka/hygienista?

Dentální hygientisté/hygienistky (DH) jsou kvalifikovaní zdravotničtí pracovníci. Odbornou způsobilost získávají tříletým studiem na vyšší odborné škole, kde obdrží titul diplomovaný specialista (DiS) nebo studiem na vysoké škole, kde dosáhnou titulu bakalář (Bc.). DH úzce spolupracují se zubními lékaři a ve své práci se doplňují.

Podstoupit dentální hygienu většinou doporučuje lékař, který má tento krok zahrnut v pacientově léčebném plánu. Jistě se na dentální hygienu můžete objednat i bez indikace lékaře.

Proč je dentální hygiena tak důležitá?

Na zubech nepřetržitě vzniká zubní plak. Čistý zub se obalí bílkovinami ze slin a vznikne lepivý film. Na tento film se chytají bakterie a zbytky potravy. Vzniká tak zubní plak, který se neustále rozšiřuje a organizuje. Pokud nezasáhneme a zub dobře nevyčistíme, tak bakterie, které v plaku žijí se rozmnoží a vytvoří vyzrálý plak, začnou měnit cukry z potravy na kyselé zplodiny a naleptávat zubní povrch až vznikne zubní kaz. Zubní plak také dráždí dásně, které krvácejí při čištění. Mineralizací plaku vznikne zubní kámen. Při dlouhodobém dráždění dásní vznikne zánět dásní až parodontóza. Neukočírovaný proces tvorby zubního plaku může postupně vést až ke ztrátě zubů.

Náplň práce dentální hygienistky

DH provádí preventivní, terapeutickou a edukativní činnost. Pod tyto tři body spadá očištění zubů od pigmentů, plaku a kamene a nácvik správné techniky čištění zubů.

Při první návštěvě se objednáte zhruba na hodinový termín. DH vás vyšetří a sdělí vám, co zjistila a co je potřeba udělat.

Odstraní zubní kámen ultrazvukem i ručními nástroji. Provede takzvané pískování zubů, aby odstranila pigmentace a zuby vyčistí speciálními rotačními kartáčky s leštící pastou.

Ukáže vám prostředky k čištění zubů, jako je klasický zubní kartáček, jednosvazkový kartáček, elektrický zubní kartáček, mezizubní kartáčky, nebo ústní sprchy, zubní nitě, nástroje na čištění jazyka a další. Hlavně vám vysvětlí, jak vše bezpečně a správně používat.

Pomocí barevných indikátorů plaku vám názorně ukáže kde špatně čistíte.

Po první návštěvě můžou následovat další návštěvy, dokud není vše v ústech optimalizováno a následně si vás bude zvát na udržovací návštěvy.

Dentální hygiena není jen pro dospělé. Doporučuje se začít s ní co nejdříve. Můžou chodit děti již plus mínus od tří let,  záleží jen na tom, jak spolupracují. Dokonce se dítě může v zubní ordinaci tímto způsobem nenásilně připravovat a adaptovat na pozdější spolupráci se zubním lékařem.

MDDr. Kateřina Podušková

Jsem zubní lékařka a také maminka. Studovala jsem na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zubní lékařství je zároveň mým koníčkem a ke své práci cítím velkou pokoru a zodpovědnost. Velmi mě potěší, pokud Vám naše články přijdou k užitku a trochu přiblíží svět stomatologie.
Více informací
Chcete dostávat emailové novinky?