D

Dětská zubní pasta

Zubní pasta je pro mnohé z nás nástrojem každodenní hygieny dutiny ústní. Tento vjem získáváme již od útlých let, kdy považujeme sladkou zubní pastu za jediné pozitivum na jinak otravné péči o chrup. Je však zubní pasta pouhým lákadlem dětí nebo plní v ústech nějakou funkci, či existují speciální doporučení a pravidla pro používání dětských zubních past?

DĚTSKÁ ZUBNÍ PASTA A FLUORIDY

Zubní pasta je jako jeden z prostředků k hygieně dutiny ústní používána všemi věkovými kategoriemi. Co se týče dětského věku, tak má svá specifika – týkají se především koncentrace fluoridů a psychologického působení. Množství fluoru v zubních pastách pro děti se různí dle věkových kategorií:

 

  1. Do 2 let věku jsou vhodné zubní pasty s koncentrací fluoridů do 500 ppm (parts per milion = jednotka koncentrace).
  2. Od 2 do 6 let je možné používat zubní pasty s koncentrací až 1000 ppm.
  3. Od 6 let je již možné používat zubní pasty pro dospělé, tj. až 1500 ppm. Děti ale nesmějí zubní pastu polykat. Ve zvláštních případech mohou být dětem předepsány i terapeutické zubní pasty s koncentrací fluoridů 1800–2500 ppm.

KOLIK DĚTSKÉ ZUBNÍ PASTY PATŘÍ NA KARTÁČEK?

Co se týče množství zubní pasty, tak u dětí do šesti let se doporučuje používat dávku o velikosti hrášku. Bylo zjištěno, že dítě do tří let při čištění zubů spolyká prakticky veškerou zubní pastu a od tří do pěti let věku dochází ke spolykání asi poloviny zubní pasty. Od šesti let, kdy se počítá s tím, že dítě již zubní pastu nepolyká, se může množství zubní pasty zvýšit. Není to ale nezbytné. Velké množství zubní pasty je prezentováno médii – z reklam na nás číhají zubní kartáčky s několikacentimetrovou vrstvou zubní pasty. Prodejci se tak snaží vnutit nám představu o tom, že jedině velké množství zubní pasty dokáže náš chrup očistit, což není pravda. Malé děti jsou ale na reklamu obzvlášť citlivé a velké množství zubní pasty na kartáčku vyžadují.

 

POLYKÁNÍ ZUBNÍ PASTY

Co by se stalo, kdyby malé dítě pravidelně polykalo zubní pastu s větším množstvím fluoridů? Postupem času by na jeho sklovině začaly vznikat nevzhledné bílé skvrny – projevy tzv. fluorózy. Je to choroba, při které je poškozená tvorba skloviny vlivem nadměrného přísunu fluoru. Riziko vzniku fluorózy končí dosažením osmého roku věku, kdy dochází k ukončení vývoje skloviny.

 

VÝHODY OCHUCENÝCH DĚTSKÝCH PAST

Dětské zubní pasty jsou specifické i lákavými vůněmi, příchutěmi a zářivými obaly. Všechny tyhle triky mají za účel zvýšit zisk prodejců, ale také zajistit si oblibu u dětí. Dítě si vždy bude raději čistit zuby pastou s oblíbeným zvířátkem na obalu než pastou s obyčejným nápisem. Velice pozitivní na těchto psychologických tricích je to, že dítě si spojí čištění zubů s něčím příjemným. Ústní hygiena většinou nepatří mezi nejzábavnější činnosti, ale vábivá vůně, příjemná chuť zubní pasty nebo její poutavý obal zajistí, že se dítě bude na čištění zubů aspoň kvůli něčemu těšit.

 

NEVÝHODY OCHUCENÝCH DĚTSKÝCH PAST

Nevýhodou past s dobrým aroma je, že malé děti mají tendenci je při čištění zubů polykat, neboť jim připomínají sladkosti. Existují i případy, kdy děti chodí tajně do koupelny natlačit si zubní pastu do pusy, protože jim velice chutná. Rodiče se potom diví, kam zubní pasta jejich ratolestí mizí. Zubní pasta svým složením při občasném spolknutí nesmí škodit. Nicméně její složení je přizpůsobeno čištění zubů, nikoliv tomu, aby se pravidelně jedla. Dětem může být z nadměrné konzumace zubní pasty nevolno. Je dobré dětem v případě ujídání pasty vysvětlit, že zubní pasta je určena pouze na čištění zubů, přestože tak dobře chutná.

 

ZÁVĚREM…

Dětské zubní pasty nemusí být určeny pouze pro dětskou populaci. Například pokud by bylo příjemné aroma těchto past motivací k častějšímu a důkladnějšímu čištění zubů, je lepší, aby dospělý člověk používal dětskou pastu, než aby odbýval zubní hygienu pastou s vysokým množstvím fluoridů.

MDDr. Radana Janovská

Chcete dostávat emailové novinky?