D

Domácí bělení zubů

Domácí bělení zubů je bezpečnou a šetrnou metodou, jak dosáhnout zářivého bílého úsměvu. Zásadní výhodou této metody bělení zubů je skutečnost, že plán ošetření a pokrok plánuje a hlídá zubní lékař. Častokrát však slyšíme z úst pacientů, že při honbě za hollywoodským úsměvem zvolili jeho levnější variantu z regálů supermarketů.

Kus umělé hmoty, který zalijete vroucí vodou a zhotovíte si domácí otisky chrupu, může zdánlivě připomínat domácí bělení zubů hlídané stomatologem, skutečnost je však úplně jiná. Pojďme se společně podívat na pozitiva a negativa domácího bělení zubů, porovnat jednotlivé techniky a vybrat pro Vás tu nejvhodnější.

DOMÁCÍ BĚLENÍ ZUBŮ

Kultura a potřeby dnešní doby jsou neodmyslitelně spjaty s důrazem na krásu, zdraví a úspěch. Měřítkem poté často bývá osobní vzhled a první dojem, který je mnohdy tvořen právě naším úsměvem. Zářivě bílý úsměv je dnes standardem krásy, po kterém lidé prahnou stále častěji. Již není výsadou celebrit a populárních osobností, ale je dosažitelný pro kohokoli, kdo chce svým úsměvem zaujmout. Bělení zubů nabízí spoustu možností s různou kvalitou, cenou a efektivitou. Jednou z nejpoužívanějších metod je domácí bělení zubů, které patří mezi nejlépe prostudovanou a spolehlivou metodu.

NENÍ DOMÁCÍ JAKO DOMÁCÍ

Nejprve je důležité zmínit, že rozeznáváme dva zcela odlišné přístupy k domácímu bělení zubů. Prvním a ověřeným je domácí bělení řízené stomatologem. Mezi hlavní pozitiva domácího bělení zubů patří bezesporu možnost konzultovat zbarvení zubů se zubním lékařem, který stanoví příčiny nepěkného zabarvení chrupu, léčebný plán a zhodnotí riziko vedlejších reakcí, čímž také předcházíme možnému barevnému nesouladu jednotlivých zubů po ukončení bělení, což se u volně prodejných bělicích prostředků nedá zaručit. Stomatolog poté průběh a výsledek bělení zkontroluje a doporučí Vám, jak o zuby pečovat, aby efekt bílých zubů přetrval co nejdéle.

 

LEVNĚJŠÍ VARIANTA DOMÁCÍHO BĚLENÍ ZUBŮ

Druhým způsobem je domácí bělení zubů pomocí systému zakoupeného v supermarketu či lékárně. Tento přístup Vám zaručeně ušetří několik sto i tisícikorun a výrazně sníží časovou náročnost spojenou s návštěvou zubního lékaře. Ačkoli tato slova zní jako chvalozpěvy, bohužel tomu tak není. Nemožnost konzultovat příčinu zabarvení chrupu s odborníkem, chybějící preventivní ošetření zubů a průběžná kontrola mohou ve výsledku způsobit dlouhodobé komplikace, které Vás budou stát nejen finance, ale také čas a úsilí. Největší nevýhodou celého volně prodejného systému je vysoká nekvalita použitých materiálů, které Vám nedovolí zhotovit dokonalé otisky nebo 3D scan chrupu a jejich následnou úpravu pro individuální potřeby jedince.

S ČÍM NÁM DOMÁCÍ BĚLENÍ ZUBŮ NEPOMŮŽE?

Hlavním pozitivem bělení zubů hlídaného zubním lékařem je možnost konzultovat stav chrupu a Vaše potřeby se zubním lékařem. Ten zhodnotí výplně, fasety, korunky, můstky a jiné náhrady, jejichž odstín není možné bělicími prostředky změnit. Výměna výše zmíněných náhrad na požadovaný světlejší odstín může ve výsledku převýšit cenu samotného bělení, a tudíž je nutno s těmito výdaji počítat. Dále může být zabarvení chrupu způsobeno antibiotiky užívanými v dětství, které narušily strukturu zubu a způsobily mnohdy hnědavé až fialové fleky či pruhy. Bělení takto poškozených zubů vyžaduje trpělivost a často nevede ke kýženému efektu odstranění nepěkné barvy.

 

ČÍM ZUBY BĚLÍME?

Zuby bělíme pomocí chemického přípravku, který proniká hluboko do zubu a přitom narušuje velké molekuly pigmentů a barviv, jež se nám v zubu usadily. Abychom zaručili vysokou efektivitu bělení zubů, je při metodě domácího bělení tento chemický přípravek vkládán pomocí aplikátoru do individuálního nosiče. Nosič bělicího prostředku vypadá podobně jako ochrana zubů u sportovců, jen je výrazně tenčí, aby nelimitoval uživatele během spánku. Kvalitně zhotovený nosič zamezuje vytékání přípravku do úst, a snižuje tak riziko citlivých dásní, což je velký problém především u volně prodejných prostředků, které obsahují nekvalitní otiskovací hmotu.

 

JAK PROBÍHÁ DOMÁCÍ BĚLENÍ ZUBŮ?

Nosič s bělicím gelem nasazujeme nejlépe na noc, kdy máme důkladně vyčištěné zuby. Pokud trpíte zvýšenou citlivostí zubů, nedoporučuje se bělit déle jak dvě hodiny denně. Doba bělení je poté plně závislá na příčině zbarvení chrupu. Správné pochopení pravé povahy problému vede ke správně určené době bělení. Zesvětlení normálního chrupu trvá nejčastěji dva až čtyři týdny, chrup zbarvený kouřením tabáku tři až šest měsíců a „tetracyklinové zuby“ půl roku a více v závislosti na typu zabarvení. Nejčastěji se však setkáváme se třítýdenním cyklem, během kerého dosáhneme požadovaný odstín.

 

POSTUP BĚLENÍ ZUBŮ

 

PRVNÍ NÁVŠTĚVA V ORDINACI:

  1. Bude Vám zkontrolován stav hygieny dutiny ústní.
  2. Budete podrobně seznámeni s danou metodou bělení a jejími riziky.
  3. Odborný pracovník zhotoví otisk nebo 3D scan horní a dolní čelisti, ze kterého bude zhotoven pryžový nosič bělicího gelu.

 

DRUHÁ NÁVŠTĚVA V ORDINACI:

  1. Opět Vám bude zkontrolován stav hygieny dutiny ústní.
  2. Detailně se seznámíte s nosičem a jeho plněním, nasazením a čištěním.
  3. Z ordinace si odnášíte bělicí gel, pouzdro, nosič a instruktáž o používání

 

CO DĚLAT A NEDĚLAT PŘI DOMÁCÍM BĚLENÍ ZUBŮ?

  • Aby bylo bělení účinné, užíváme nosič s gelem nejméně dvě hodiny při každém bělení.
  • V průběhu bělení si čistíme zuby běžným způsobem.
  • Zuby bělíme pouze jedenkrát denně! Vícero bělení v jeden den by způsobilo prudký nárůst citlivosti chrupu, a prodloužilo by proces bělení.
  • Během bělení (s nasazeným nosičem v ústech) nejíme a nepijeme.
  • Během celého procesu bělení (3–4 týdny, možná i více) se snažíme vyhýbat silně barvícím jídlům a tekutinám – kečup, kola, čaj, káva, cigarety, červené víno, džus a podobně.

 

MDDr. Jakub Šulta

Chcete dostávat emailové novinky?