E

Endodoncie u dětí

Endodontické ošetření u dětí je mnohokrát podceňováno a řadou zubních lékařů zatracováno. Nicméně pravdou zůstává, že pokud chceme zachránit stálý zub s rozsáhlým kazem nebo po úrazu, je ošetření kořenových kanálků mnohokrát jedinou možností před jeho vytrhnutím.

ENDODONCIE U DĚTÍ

Endodoncie je obor, který se zabývá ošetřováním kořenových kanálků, známých také jako zubní kanálky. Zubní kanálky procházejí uvnitř kořenů zubů až do korunky. U vícekořenových zubů je samozřejmě kanálků více a v korunce se poté hromadně spojují. Zub je pouze další kostí lidského těla, která je specializována na drcení potravy. A podobně jako lidské kosti mají ve svém středu kostní dřeň, má chrup dřeň zubní.

ENDODONTICKY OŠETŘUJEME POUZE STÁLÉ ZUBY

U dětí se vyskytují dva typy zubů. Nejprve mléčné, a ty jsou později nahrazeny zuby stálými. Mléčné zuby se ve většině případů, když zubní kaz dosáhne zubní dřeně a celou ji postihne, neléčí a spíše se vytrhnou. Léčba by byla bolestivá, nákladná a zub by stejně za chvíli nahradila jeho stálá verze. Pokud je však zub již stálý, je nutná endodontická léčba. Rozdíl oproti klasickému ošetření dospělých spočívá v případě dětí v tom, že kořen ještě nemá dokončený vývoj. Kořenový kanálek takového zubu je široký a ve špičce kořene chybí zúžení, které je pro klasické ošetření klíčové.

Kanálek se časem postupně zužuje. Pacienta ale nemůžeme nechat v bolestech čekat 3–4 roky, tak dlouho totiž trvá vývoj kořene po prořezání zubu. Celý proces vývoje můžeme rozdělit do tří stádií a podle nich zvolit způsob léčby.

 

PODLE VÝVOJE ZUBU VOLÍME ENDODONTICKÉ OŠETŘENÍ

  1. STÁDIUM

V tomto stádiu je kořen krátký, ne delší než samotná korunka, a kořenový kanálek je široce otevřený směrem ke kosti. Pokud v tomto případě zánět zasahuje jen část zubní dřeně v korunce, je možné zasaženou dřeň odříznout a ponechat ji živou jen v kořenovém kanálku. Tak odstraníme infekci a zbytek dřeně v kořenovém kanálku umožní, aby kořen dokončil svůj vývoj a jeho špička se přirozeně uzavřela. Pokud však zánět zasáhl celou dřeň, je nutné zub vytrhnout. Výhoda je, že po zubu nezůstane mezera a není nutné aplikovat můstky nebo implantáty. Ostatní zuby se pomocí rovnátek dají posunout, a tím se zubní oblouk zacelí.

  1. STÁDIUM

Kořen má již stejnou délku jako u plně vyvinutého zubu, avšak zubní kanálek je stále široký a zúžení na jeho konci stále není vytvořeno. Zánět, který zasahuje jen část zubní dřeně v korunce, je léčen stejně jako v předchozím případě odříznutím infikované dřeně a ponecháním zbytku živé dřeně v kanálku, aby mohl kořen dokončit svůj vývoj.

 

Infekce rozšířená i v kořeni už ale nemusí vždy znamenat vytržení zubu. Máme novou možnost ošetření. Infikovaná dřeň se pomocí příslušných nástrojů celá odstraní a do širokých kanálků se aplikuje speciální pasta, která podporuje tvorbu tvrdých zubních tkání. Tato pasta umožní uzavření i širokých kořenových kanálků tělu přirozenou tvrdou tkání. Otvor v korunce se zacelí dočasnou výplní, protože pastu v kořeni je třeba pravidelně kontrolovat a doplňovat. Až se špička kořene uzavře, což bývá nejčastěji za šest měsíců, výjimečně až za rok, zbytek kanálku se zaplní a utěsní podobně jako při obyčejném ošetření v endodoncii, tedy čepem a těsnicí hmotou. Korunka se pak ošetří některou z estetických výplní nebo protetickou prací, záleží na míře poškození korunky.

 

  1. STÁDIUM

Kořen má již plnou délku a je i ve své špičce uzavřen. Tedy ne úplně uzavřen, ale zúžen a je ponechán jen tenký průchod pro cévy a nervy – ještě tenčí než vlastní kanálek. Toto zúžení umožňuje ošetřit kanálek již klasickou metodou, jako to probíhá u dospělých. Jediné, na co musí lékař dát pozor, je, že stěny kořenového kanálku ještě nejsou tak tlusté, takže se nemohou při opracování kanálku příliš obrušovat. Následuje výplň a ošetření otvoru v korunce jako při obyčejném endodontickém ošetření. Díky těmto postupům je možné zachránit i mladé nevyvinuté zuby, které by jinak byly odsouzeny k vytržení. Přestože z pohledu medicíny je to velký pokrok a mladí pacienti za něj budou jednou vděční, je třeba počítat i s tím, že ošetření je pro děti zdlouhavé a někdy i bolestivé. Proto je nutná trpělivost a spolupráce všech zúčastněných.

MDDr. Pavel Holík

Chcete dostávat emailové novinky?