Fixní (pevná) rovnátka
Mít krásný úsměv s rovnými zuby je dnes již poměrně snadné. I když se narodíme s jistou genetickou predispozicí k určitému tvaru a postavení zubů, rovnátka nám mohou pomoci mnoha problémům předejít.
ROVNÁTKA
Rovnátka (ortodontický aparát) jsou zdravotní pomůckou, která slouží k narovnání, usměrnění růstu či k udržení postavení již srovnaných zubů. Mohou být použita jak na horní, tak na dolní čelist.
FIXNÍ ROVNÁTKA
Aplikace fixních (pevných) rovnátek patří v ortodontické léčbě mezi nejvýznamnější. V dnešní době existuje mnoho druhů fixních rovnátek, od kovových s různě barevnými gumičkami až po takové, které v ústech nejsou téměř vidět. Pevná rovnátka vytvářejí neustálý tlak na chrup, a tím přesouvají zuby na požadované místo. Vyrovnávají tak zubní oblouk nebo vytvářejí místo pro korunku či můstek. Aktivním působením mají rovnátka pozitivní vliv na stav čelistní kosti.
INDIKACE
- na již prořezané zuby v každém věku, pro děti i dospělé
- menší i větší vady v postavení zubů
- zuby se často nevejdou do čelisti, způsobují tak rotaci ostatních zubů ve snaze vejít se do omezeného prostoru
- příprava místa pro nasazení korunek a můstků
VÝHODY
- chrup se jimi vyrovnává rychleji
- intenzivnější doba léčby trvající většinou 2 roky
- výrazně lepší výsledek než u dlouhotrvající a mnohdy ne tak účinné léčby snímacím aparátkem
- možnost volby materiálů i barev
NEVÝHODY
- nemožnost vyjmutí z úst
- vyšší cena – záleží na typu vady, náročnosti léčby a druhu použitého materiálu (průměrně kolem 20 000 Kč za čelist)
- větší náročnost zubní hygieny
- větší riziko vzniku zánětu dásní a zubního kazu
- počáteční problémy a bolestivost (asi 2 týdny)
SLOŽENÍ
- Zámeček – je přilepený k zubu, jeho pevné přichycení je velmi důležité, při uvolnění se musí opět připevnit. Je viditelnou částí rovnátek, může být kovový, plastový či keramický.
- Gumičky – uchycují drát v zámečku, mohou mít různou barvu. Existují i gumičky spojující horní a dolní čelist (klasicky či zkříženě), a tím vytvářejí vnitřní tah. Před nasazením rovnátek se na pár dnů nasazují na zadní zuby tzv. separační gumičky.
- Drát – spojuje zámečky, tím jednotlivé zuby a napínáním způsobuje jejich posun do požadované polohy. Může být rovný nebo překřížený.
- Kroužek – slouží k pevnému přichycení posledního zámečku. Je kovový, připevňuje se cementem.
- Případně háčky – přichycují se na ně např. drátky či gumičky.
- Některé části fixního rovnátka (drát, gumičky) jsou při pravidelných kontrolách u ortodontisty měněny. Lékař řídí léčbu podle plánu určeného na začátku léčby a dále podle postupných výsledků.
LÉČBA
Aplikace fixních rovnátek probíhá až po prořezání zubů. Během léčby jsou rovnátka fixována k vlastním zubům a nedají se sundat. Chrup se pomocí nich vyrovnává rychleji, než jak je tomu u snímacích rovnátek. Nosí se průměrně 2–5 let, ale i déle. Vše se odvíjí od závažnosti vady.
Příprava před samotnou aplikací rovnátek může trvat i několik měsíců. Skládá se z následujících úkonů. Ortodontista při první návštěvě zhodnotí stav zubů, dásní, čelistí a profilu obličeje. Informuje o trvání léčby a době, kdy je vhodné s léčbou začít. Dále provede vyšetření (anamnézu), rentgen a stanoví cíle léčby. Otisky nebo 3D scan a registrace skusu jsou důležité pro výrobu sádrových nebo 3D tištěných modelů sloužících lékaři jako maketa. Na konzultaci vysvětlí, o jaký problém chrupu se jedná, navrhne konkrétní způsob léčby defektu. Následuje samotná léčba a kontroly. Po jejím ukončení a sundání rovnátek nastává období retence. Zuby mají tendenci vracet se do původní pozice a tomu musíme zabránit. I proto po dobu několika následujících let navštěvujeme ortodontistu dvakrát ročně.
LÉČBA SE SKLÁDÁ ZE DVOU FÁZÍ:
- aktivní fáze – vlastní doba léčby
- retenční fáze – po sundání rovnátek, období stabilizace narovnaných zubů, nosí se snímací aparát nebo se na vnitřní stranu zubů aplikuje retenční drátek, zuby mají totiž tendenci vracet se do původního postavení.
HYGIENA
Fixní rovnátka jsou náročnější z hlediska hygieny. Hrozí větší nebezpečí vzniku zánětu dásní a zubního kazu zejména u zámečků, kde se při špatném čištění usazují zbytky potravy. To znamená čistit si zuby téměř po každém jídle. Je vhodné pořídit si zubní pasty a ústní vody s vyšším obsahem fluoru. Zejména při konzumování tvrdé potravy musíme dávat pozor, aby se zámeček neuvolnil a neodlomil.