I

Infekční endokarditida – zánět srdce „v ordinaci zubního lékaře“

Vytržení zubu nebo odborné odstraňování zubního kamene zubním lékařem či hygienistou vnímá většina z nás jako celkem běžné zákroky. Máme z nich sice strach, ale vědomí, že tyto výkony neprovází mnoho komplikací, je dělá snesitelnými. Faktem nicméně je, že oba tyto výkony může u některých z nás provázet jedna opravdu závažná komplikace – zánět vnitřní výstelky srdce, takzvaná infekční endokarditida.

CO JE TO INFEKČNÍ ENDOKARDITIDA…

Naše srdce se skládá z různých typů tkání, které jsou uspořádány do vrstev. Zatímco nejsilnější vrstva srdce – srdeční svalovina – zajišťuje samotnou mechanickou funkci srdce, do kontaktu s krví přichází tkáň, která srdce vystýlá zevnitř. Jedná se o takzvaný endokard. Endokard potahuje z vnitřní strany srdce nejen svalovinu, ale také srdeční chlopně, tvořící jednak přirozenou hranici mezi srdečními síněmi a komorami, a jednak hranici mezi srdečními komorami a velkými cévami, které ze srdce vystupují. Podstatou infekční endokarditidy je postižení této vnitřní výstelky srdce bakteriální nebo houbovou infekcí. Nejčastěji je postižena výstelka potahující srdeční chlopně. Bakterie se na napadené vnitřní výstelce množí, poškozují ji a uvolňují se do krve, pomocí které putují do celého těla, a tak dále škodí. Infekční endokarditida je velmi závažné onemocnění, které může skončit i fatálně.

JAK VZNIKÁ INFEKČNÍ ENDOKARDITIDA…

Aby mohla infekční endokarditida vzniknout, musí dojít k průniku bakterií do krve a jejich zanesení do srdce. Z hlediska lékařských zákroků v dutině ústní se bakterie nejčastěji dostávají z úst do krve při vytržení zubu (extrakce zubu je většinou provázena krvácením), při odstraňování zubního kamene a obecně u všech invazivních stomatologických a stomatochirurgických výkonech. Rizikovým faktorem je také neléčená parodontóza. Riziko průniku bakterií do krve je naopak nízké u běžného ošetření zubního kazu, vypadávání mléčného zubu nebo u injekce anestetika před samotným zákrokem. Je nutné dodat, že bakterie jsou v dutině ústní přítomny běžně, problémem je tedy pouze jejich průnik do krve.

 

U KOHO JE ZVÝŠENÉ RIZIKO VZNIKU INFEKČNÍ ENDOKARDITIDY…

Naprostá většina pacientů, kteří podstoupí vytržení zubu nebo odstranění zubního kamene, se však této závažné a velmi často život ohrožující nemoci bát nemusí. Existují totiž takzvané rizikové skupiny pacientů, u kterých je možnost na získání infekční endokarditidy při výše zmíněných zákrocích v dutině ústní zvýšená. Jsou to:

  • pacienti s umělou náhradou srdeční chlopně nebo pacienti po chirurgické rekonstrukci chlopně, při které byl použit cizorodý materiál
  • pacienti, kteří již v minulosti infekční endokarditidu prodělali
  • pacienti po transplantaci srdce, po které se u nich vyvinula chlopenní vada
  • pacienti s některými vrozenými srdečními vadami (pro bližší informace je nutná konzultace u Vašeho lékaře)

 

CO DĚLAT, PATŘÍM LI DO SKUPINY LIDÍ OHROŽENÝCH INFEKČNÍ ENDOKARDITIDOU…

Patříte li do některé z výše zmíněných rizikových skupin, neznamená to, že byste nemohli rizikové výkony v dutině ústní podstoupit. Jen je třeba vždy postupovat s rozvahou a před každým rizikovým výkonem nasadit terapii antibiotiky – takzvanou antibiotickou profylaxi. Její význam spočívá v tom, že po aplikaci antibiotika před výkonem dojde ke vstřebání antibiotika do krve a v případě, že bakterie do krve z dutiny ústní proniknou, jsou kolujícím antibiotikem zlikvidovány, a nemají tak šanci se v srdci usadit. Obvykle se podává antibiotikum Amoxicilin v dávce 1 x 2 g u dospělých a 50 miligramů na kilogram váhy u dětí, a to 60 minut před samotným výkonem. Amoxicilin je antibiotikum penicilinového typu, při alergii na penicilin volíme přípravky z rodiny makrolidových a linkosamidových antibiotik.

 

INFEKČNÍ ENDOKARDITIDA MIMO ORDINACI ZUBNÍHO LÉKAŘE…

U lidí, kteří patří do skupiny osob ohrožených infekční endokarditidou, může tato choroba propuknout i bez zásahu zubního lékaře v ústech. Nejde jen o to, že se bakterie mohou dostat do krve i z jiných částí těl než z úst, ale malé množství bakterií se do krevního oběhu dostává i při tak běžných aktivitách, jako je čištění zubů. Děje se tak u každého z nás několikrát denně. U lidí ohrožených endokarditidou proto hraje velkou roli dokonalá a pravidelná hygiena dutiny ústní, která nejen že snižuje množství bakterií v ústech, ale také zamezuje vzniku parodontózy, která ke vzniku endokarditidy také přispívá.

 

ZÁVĚR

Infekční endokarditida je závažné zánětlivé onemocnění postihující srdce, z kterého se šíří do celého organizmu, a ve své rozvinuté formě ohrožuje postiženého na životě. Rozvíjí se u pacientů spadajících do rizikových skupin. Častou příčinou vzniku infekční endokarditidy je zanesení bakterií do krevního oběhu z dutiny ústní – a to jak při některých lékařských zákrocích v ústech, tak třeba při čištění zubů u lidí s nedokonalou hygienou dutiny ústní. Nejdůležitější je vzniku endokarditidy předcházet. U pacientů s vysokým rizikem je stěžejní podání antibiotik před vybranými zákroky a dále vysoká úroveň ústní hygieny.

MUDr. Tomáš Hauer

Chcete dostávat emailové novinky?